родове дерево народу

Поки оцифрування архівів та створення генеалогічного дерева для українців є лише мрією, в Ісландії реалізували цей задум ще в 1997 році.

Кожен громадянин Ісландії має доступ до сайту Íslendingabók – генеалогічної базі даних, що містить інформацію про родинні зв’язки всіх ісландців починаючи з 18 століття. Завдання складання такої бази змогла бути вирішена завдяки не надто великому населенню держави (трохи більше 300 тисяч) і тому, що Ісландія протягом своєї історії була слабо схильна до впливу як еміграції, так і імміграції. Багато молодих людей використовують цей сайт для перевірки, чи не є їм новий коханий кузеном або кузиною, щоб виключити ймовірність інцесту. Інше популярне застосування сайту – перевірка ступеня своєї спорідненості з відомими особистостями. Наприклад, кожен ісландець може дізнатися, через скільки поколінь він пов’язаний родинними узами з Бьорк.

Крім того, повна генеалогічна структура 330-тисячного населення Ісландії і її географічна ізольованість створили унікальні умови для генетичних досліджень.

У 2013 році світові ЗМІ рясніли заголовками про ісландський мобільний додаток, який  попереджує про загрозу кровозмішання. Її розробили молоді програмісти, які називають себе Sad Engineer Studios, нарікають: медіа схопилися лише за родзинку, а головне залишили поза увагою. Адже цю опцію вони додали заради забави вже після того, як виграли грант на більш серйозний сервіс, що надає можливість кожному ісландці поглянути в корінь свого генеалогічного древа. «Багато хто вважає, що це здорово – мати в телефоні додаток, що перевіряє, наскільки тісно ти пов’язаний з людиною, яку зустрів. Але мова не тільки про побачення з певними наслідками. Інтерес до родоводу – це взагалі наша національна риса», – пояснює AP розробник Хаукон Трастар Бйорнссон. Це підтверджують ісландські саги, що містять докладні описи походження їх героїв. За версією Монті Пайтон, можливо, навіть занадто докладні.

phpinHsnu

Приводом для створення додатка, названого Íslendingaapp, став 10-ий ювілей оцифровки бази даних Íslendingabók – «Книги ісландців». Проект профінансувала ісландська генетична компанія deCODE genetics. Ще в 1997 році deCODE запустила на основі архівних матеріалів онлайн-ресурс, завдяки якому майже кожен ісландець може дізнатися про своїх предків аж до початку заселення острова в Х столітті.

На відміну від багатьох інших народів, минуле яких втрачається в сиву давнину, історія ісландців добре відома майже від моменту появи людей на острові. Першими людьми в Ісландії були ірландські ченці відлюдники, які оселилися тут у VIII ст. н. е. Немає ніяких фактів, які свідчили б про те, що до них на острові жили люди.

Заселення Ісландії норвежцями освітлено настільки яскраво в ранньосередньовічному фольклорі – сагах, що відомі імена майже всіх перших скандинавських поселенців. Відомий і родовід всіх ісландців аж до наших днів, коли на острові живе його двадцять восьме покоління і нині народжується двадцять дев’яте. Родовідні книги передавалися з покоління в покоління, у чому була одна з форм вираження національної самосвідомості. Наявність цих родоводів спрощує вивчення етнічної історії країни.

Першою норвезької сім’єю, яка, згідно ісландським сагам, в 874 р. оселилася в Ісландії і продовжила тут свій рід, була сім’я вільного хлібороба і воїна Інгольвура Арнарсона. Висадившись там, куди хвилі винесли два стовпи, що стояли колись у спинки почесного сидіння в родовому капищі в Норвегії, Арнарсон звів перші споруди майбутньої столиці Ісландії – міста Рейк’явіка. На гербі Рейк’явіка і нині поверх блакитного щита зображені три хвилясті лінії моря і два пологових стовпа першого ісландця з Норвегії.

Щодо України – у нас не такі сприятливі умови для вивчення повної генеалогічної структури народу з часів його виникнення та і генеалогічна культура не на такому високому рівні, як у Ісландії, проте певні кроки на цьому шляху здійснюються. Громадськість все більше цікавиться своїм корінням, проходять процеси по оцифруванню архівних документів, архіви стають все відкритішими. Ми розуміємо, що від кожного з нас залежить, на скільки ми знаємо та поважаємо своїх пращурів.

Одним з пріоритетних напрямків нашої роботи є проект по оцифровці документів Погребищенського костелу. Ми вивчаємо повну генеалогічну структуру прихожан костелу по архівних документах, так, що після реалізації проекту кожен нащадок зможе зв’язати своїх предків з іншими прихожанами костелу та дізнатися міру спорідненості кожного з прихожан одне з одним. Це дасть колосальну базу знань про всі родини католиків в період кінця 18 – початку 20 століття та відкриє горизонти для більш детального вивчення з точки зору історії, генеалогії, демографії та статистики. Окрім того, реалізація проекту послужить плацдармом запуску подібних проектів по всій Україні і тоді ми зможемо похвалитись, як ісланці, власним генеалогічним деревом українського народу. 

P.S.Logo-prashhur-5

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!


Комментарии:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*
Website

Это не спам.
сделано dimoning.ru