скандинавиПро пристрасть та надзвичайні успіхи у вивченні родоводів ісландцями ми уже писали в попередній статті. А сьогодні  хочемо розповісти про особливий тип розповіді про минуле – родові ісландські саги, які довгий час вважалися майже історичними документами та служили джерелом генеалогічної інформації для побудови родових дерев.

Сага – це оповідь, чітко відповідна певними канонами, прийнятими для цього твору. Практично завжди вона розпочинається подання читачеві основних дійових осіб. При цьому описується їх родовід у багатьох колінах. Іноді розповідь про головного героя починається ще за кілька поколінь до його народження і появи (аж до часів заселення земель скандинавських).

Саги – старовинні скандинавські прозаїчні оповідання різних жанрів, що складалася в Норвегії, Швеції і, головним чином, Ісландії протягом доби середньовіччя, починаючи з IX ст. Саги представляють собою: життя святих, біографії королів, скальдів, описи важливих історичних подій (заселення Ісландії, відкриття Америки, хрещення скандинавів і т. п.), сімейні хроніки, сімейні та індивідуальні романи, прозаїзації героїчних пісень, перекладні лицарські романи, фантастичні повісті та казки. Найсвоєрідніші і найзнаменитіші з ісландських саг – це саме “саги про ісландців”, або “родові саги”. Тому, коли говорять про “ісландські саги” або просто про “саги”, то зазвичай мають на увазі “саги про ісландців”.

Ісландська Сага – розповідь про минуле народу

Питання про походження родових саг, їх жанрову своєрідність, авторство давно цікавить учених. Протягом довгого часу в Європі (особливо в Ісландії) сагу вважали майже історичним документом. Цьому сприяла достовірність фактів, відбитих у родових сагах. Так, географія родових саг збігається з географією Ісландії. Назви рік, долин, гір, гейзерів, озер, навіть хуторів, які фігурують у сагах, збереглися до сьогодні. Виступають тут персонажі, чиї імена містяться в списках перших переселенців в Ісландію й інших джерелах. Змальовані події – історично зафіксовані.  Сага – це художній твір, створений на основі історично достовірного матеріалу. Саги про ісландців анонімні. Вони створені людьми, які, напевно, не вважали свою розповідь вимислом, вони вірили в те, що розповідали.

Сагам властивий об’єктивний, стриманий тон розповіді, тверезе викладення фактів, подій, учинків. Автор ніби розчинився в розповіді; його нема (його героями керує сама доля, в яку так вірили германці та скандинави). Характеристика дійових осіб поступово складається з вражень про їх поведінку та вчинки. Детальний опис відомостей про родоводи, родинні зв’язки, опис місцевості та ін. збільшують ступінь «достовірності» цих докладних розповідей. На відміну від стилю кельтських саг та поезії скальдів, мова родових саг бідна на художні прийоми. В ній відсутні метафори, порівняння, нема в сагах і елемента фантастики. Правда, трапляються прояви «дивовижного» (віщі сни, привиди, заклинання тощо), але це побутові забобони, характерні для первіснообщинного ладу.

У родових сагах нема опису почуттів героїв, заглиблення в їхній внутрішній світ. Ми можемо судити чи здогадуватись про них лише на підставі фактів, через дію. Так, в «Сазі про Егіла» нема мови про глибину батьківського горя Егіла, коли втопився Бодвар,- силу його страждань видно з того, що під час поховання сина Егіл так зітхнув, що на ньому потріскав не лише вузький одяг, а й панчохи. Але повідомлено про це у звичайному, стриманому тоні. Разом з тим саги надзвичайно драматичні за змістом. Як правило, це розповідь про вузлові моменти життя людини, про трагічний збіг обставин, коли життя кількох людей сплітається в кривавий вузол. І хоч герой знає (за віщими снами), що загине, він, перемагаючи страх, думаючи про славу, мужньо виходить назустріч неминучій долі. Наявність у сагах трагічної ситуації – конфлікту – зумовлює винятковий драматизм цих стриманих за стилем, докладних оповідань. Драматична напруженість посилюється віршованими вставками – віршами скальдів, яких у сагах чимало.

Канон (принцип) саги

Сага завжди починається з представлення дійових осіб та опису їх роду. При цьому використовуються стандартні кліше: “Жив чоловік на ім’я.., він був сином… Одружений він був на.., дітей їх звали..”. Всі більш-менш значущі дійові особи характеризуються таким чином. Іноді розповідь починається за кілька поколінь до появи головного героя (героїв), вертаючись аж до часів заселення Ісландії та виникнення держав Скандинавського півострова. Взагалі, для саг характерно дуже велике число діючих осіб, іноді до сотні й більше. Потім розповідь переходить до основних подій — чвар (в родових сагах), правління (в королівських сагах), які теж описуються з усією докладністю, аж до вказівки, хто кому і яку рану наніс у бою й яке відшкодування було за це виплачено. Хронологія завжди досить чітко витримана — точно вказується, скільки років минуло з часу тієї чи іншої події. Відносини статей у сагах ніколи не описуються так, як це прийнято в літературі нового часу. Про любовний зв’язок між чоловіком та жінкою, які не перебувають у шлюбі, взагалі йдеться тільки натяками. Часто в сагах виступає й фантастичний елемент — епізоди з привидами, нежиттю, різними знаменнями тощо. Досить поширеним мотивом в родових сагах є перемога головного героя над вікінґом-берсерком під час перебування в Скандинавії.

древньоісланські саги

Приведемо як приклад фрагмент ісландської саги «Саґа про болотні вбивства» («Heidarviga saga») — це одна з найдавніших ісландських саґ, і можливо навіть, вона була створена ще до 1200 р. Її фрагменти збереглися на пергаменному рукописі, який датується серединою XIII ст.

Він найнявся там на службу і
став воїном варязького
[корпусу].
Усі скандинави ставилися до
нього з великою пошаною
і залишалися його вірними
друзями.
Щоразу, коли виникала потреба
боронити королівство короля
[Ярослава], він зголошувався йти
на битву, і завдяки своїй
хоробрості він здобув добру
славу, й навкруг нього завжди
було багато людей.
Бард прожив там три зими,
високо шанований королем і
всіма варягами.
Одного разу, коли, перебуваючи у
війську, він разом з іншими
воїнами прямував до кораблів,
щоб вирушити на захист
королівства, їх перестріла ціла
армія ворогів. Була велика битва,
й там склали свої голови багато
воїнів з армії короля,
а що сили були нерівні, то перед
смертю вони здійснили не один
великий подвиг. Там і Барді
поліг зі славою, до кінця не
випускаючи зброї з рук.

Для ісландського упорядника саги, якщо це сага родова, це головний предмет інтересу, його найбільше цікавить звичайне життя, яким воно було. Причому життя не всієї країни, а саме окремих, найбільш яскравих і кращих представників. І, з іншого боку, його, звичайно, цікавлять різного роду правові колізії, юридичні тонкощі. Оскільки право супроводжувало життя кожного ісландці X-XII століть, то, природно, і упорядника або оповідача саги цікавлять якісь складнощі, хитросплетіння правових ситуацій, як хто з них вийшов. І, звичайно, всіх цікавили кровопролиття, злочини, адюльтер – це все в сазі присутнє в достатку. Але що чудово, в сазі це розповідається не для заманювання, не для того, щоб зробити розповідь про того чи іншого Ісландця цікавішою, а це розповідається так, як є: якщо адюльтера не було, то упорядник або оповідач саги не буде приписувати своєму герою якусь спеціальну зраду або щось в цьому роді. Будь-який оповідач, розповідаючи сагу, – а, мабуть, саги дуже довго побутували в усній формі, – звичайно, відчував себе в певному сенсі як носій правди, тобто він розповідав правдиву історію про минуле. Він вибудовує складні генеалогічні ряди, які були головною інформацією, так як вони робили все, що він повідомляє, достовірним. Хоча б тому, що при вибудовуванні всієї генеалогічної структури під час розповіді саги в аудиторії напевно були люди, які були просто родичами того героя, про якого розповідається.

P.S.Logo-prashhur-5

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

Коментарі

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*

Loading Facebook Comments ...