Зараз проводимо дослідження по католиках м. Бердичева. Це той щасливий випадок для дослідника, коли дослідження не сковане занадто малим бюджетом і коли клієнт дуже приємна особа. Я особисто дуже люблю такі дослідження, бо йому можна віддатись сповна і отримати дуже гарний результат.

            Ще для мене приємно працювати з католиками саме Бердичева через те що моя батьківська гілка католиків з Бердичівського повіту із Погребищенського костелу і тут можуть бути цікаві дані і для мого родоводу. Також в мене є одна зачіпка – мій прямий предок 8-го покоління Франциск Долецький помер у 1752 року саме у Бердичеві і там похований. Чому саме там, поки що для мене загадка, можливо ця справа допоможе знайти відповіді.

            Ще Бердичів цікавий тим що тут у костелі святої Варвари 2 березня 1850 року брали шлюб Оноре де Бальзак та графиня Евеліна Ганська. Мало хто знає що Ганська – це прізвище Евеліни по першому чоловіку — Вацлаву Ганському, а дівоче її прізвище – Ржевуська. Її батько – граф Адам Станіславович Ржевуський (пол.Adam Wawrzyniec Rzewuski, 10 серпня 1760 — 12 січня 1825, Погребище) був фундатором Погребищенського костелу, так як Погребище було родовим гніздом цієї гілки Ржевуських.

            У Бердичеві існувало два костели: св.Діви Марії Кармелітанський та св.Варвари. Обидва храми збереглись до сьогодні.

      Нижче приведений невеличкий фотозвіт з моєї генеалогічної поїздки.

Костел святої Варвари

    Чарівна світло-рожева будівля костелу св. Варвари, що носить статус національного пам’ятника архітектури, – один з найбільш впізнаваних символів Бердичева. Перший дерев’яний храм на цьому місці в 1759 році заклала дочка князя Радзивіла – Варвара, якій Бердичів дістався як придане. Вона й дала собору ім’я, назвавши його на честь своєї небесної покровительки великомучениці Варвари. Але вже на початку XIX століття дерев’яна споруда була розібрана, і на її місці виріс кам’яний собор, зведений в типовому для свого часу стилі бароко.

костел святої Варвари

   Завершили будівництво храму Св. Варвари в 1826 р. за проектом арх. А. Прушинського. Поруч знаходиться грот Діви Марії. У 1850 р в костелі Св. Варвари вінчався французький письменник Оноре де Бальзак з Верхівнянський графинею Евеліною Ганською (на фасаді встановлено меморіальну табличку). У радянські часи приміщення використовувалося як спортзал. В даний час храм діючий.

DSC08816

   Належить храм римо-католицькій дієцезії.

Монастир кармелітів босих

   Найвідомішою пам’яткою Бердичева є монастир кармелітів босих (XVI – XVIII ст.), фортечні мури якого збудував власник міста Януш Тишкевич у 90-х рр. XVI ст. У 1630 р. він дарує свій замок та земельну ділянку під будівництво кармелітського монастиря, і на свої кошти утримує ченців.

монастир кармелітів босих

   У 1642 р. було зведено та освячено костел. Ян Тишкевич передав йому старовинну чудотворну ікону Божої Матері, яку встановили у нижній частині храму («дольний храм»). На поклоніння іконі сходились з усієї Польщі безліч прочан.

DSC08842

   У 1736 р. кармеліти продовжили розбудову кляштору і фортеці, основні роботи велися під керівництвом відомого інженера-аріхтектора Яна де Вітте (1716-1785). У 1754 р. будівництво Маріїнського костелу закінчено. У 1756 р. відбулася коронація Чудотворної ікони Божої Матері Бердичівської, самі корони надіслав Папа Римський Бенедикт XIV.

DSC08849

    На цьому будівельні роботи не припинилися, з’явилися нові башти, мури, два прибрамні корпуси, гарнізон посилився 60-ма гарматами.

DSC08847

Віктор Долецький ©