Для чого потрібно знати свій родовід? Чи важливо, до якого покоління вивчати родинне дерево? Що дає людині знання своїх предків? Ці та інші запитання ми задали Саїду-хазрату Ісмагілову, голові духовного управління мусульман України Умма.  Читайте інтерв’ю нижче!

саїд ісмагілов

– Чи важливо, і якщо так, то чому важливо вивчати родовід?

– У мусульман до цього особливе ставлення. Справа в тому, що Іслам регламентує дуже багато норм особистого і суспільного життя. І серед цих норм, наприклад, шлюбні стосунки, поділ спадку, спадкоємство і все те, що тісно повязане з родом. Коран (Священна книга) дуже багато має місць, де окреслені права та обовязки різних членів родини — батька, матері, дітей, братів, сестер. Тобто, Іслам, це така релігія, яка дуже багато приділяє уваги родинним стосункам, генеалогії. І кожен мусульманин мусить знати своїх пращурів до сьомого коліна, це як мінімум. А той, хто може знати набагато далі — то це ще краще. Певні відносини, стосунки, починаючи з вступу у шлюб і закінчуючи, наприклад, поділом спадку, майна, грошей, відбувається лиш по родинному принципу. І кожному в цій ієрархії є своя доля. Тому людина мусить знати не лише, хто її бабуся та дідусь, а, може, навіть, дуже далекі пращури у сьомому коліні. Для чого це потрібно? Наприклад, якщо у когось з пращурів, хто є заможною людиною, немає своїх нащадків, або всі загинули, наприклад, а майно залишилось – то кому воно мусить належати. І тоді починають шукати, хто є спадкоємцем. Спадкоємцями виступають найближчі родичі. Може, навіть, таке бути, що спадок людини, що три століття тому жила, може потрапити до людини, що живе зараз. Наприклад, якщо пращури сховали якесь майно у вигляді кладу – ремонтували будівлю або перекопували город і знайшли там якісь цінності. У мусульманських країнах немає такої практики (взагалі в Ісламі), щоб якісь цінності забирала держава. Тому що не держава їх заробила, а заробили конкретні люди, і мусить належати конкретним людям. Держава не має з точки зору ісламу забирати ці цінності.

– Тобто, релігія регулює ці питання, так?

– Так, так, вона не просто регулює ці питання, вона їх прописує. Яка міра родинного зв’язку, які має права. І тому, я кажу, що для мусульман це дуже важливо.

– Ви сказали, що потрібно знати родовід до сьомого покоління. Чому саме цифра сім?

– Важко сказати, чому саме цифра сім, але ми подивимось, що у багатьох релігіях цифра сім носить сакральний характер. “сім небес”, “сім земель”, “сім кругів навколо священної Каабби”, сім днів у тижні, і т.і. Розумієте, сім має таку характеристику, як повнота, це закінчене число, як сім днів у тижні, тиждень закінчується після сьомого дня. Це щось, що має повноту буття. Те, що є завершеним.

– Тобто, певний цикл, так?..

– Так, це є цикл, що є завершеним. І тому сім є число сакральне не лише у мусульман, а й в багатьох релігіях. А чому саме сім у родоводі, наприклад, мені здається, що цього достатньо щоб виявити, хто там є кому якими родичами. В глибину століть.

– Що дає людині знання своїх предків?

– Я думаю, що, по-перше, знаючи це розуміє хто вона, звідки вона пішла, які в їх родині коріння, традиції, можливо, релігійні традиції, можливо, якісь видатні люди, чим ця фамілія відома. Якщо ми не будемо рахувати практичний вимір, а чисто теоретично-духовний, то людина чітко знає, що вона не космополіт, що застряг десь, загубився, а має своє походження, з якого народу, з якого регіону. Взагалі людина не може існувати без коріння… Ну, гіпотетично, може, як біологічний організм, але як цілісний організм, як особистість, вона не може існувати без коріння, тому що людина тяжіє до певної землі, до певної культури, ментальності, мови. І людина виявляє в собі, наприклад, такі глибинні почуття, і не знає чому в неї це виникає. От, наприклад, в мене є знайомий, кримський татарин, він завжди, коли бачить або приїжджає до пустелі, в нього до неї якась тяга, ніби от воно рідне… Зробив тест ДНК, виявилось, що він походження має майже з Ємена. З Південно-Аравійського півострова. Колись там його пращури переїхали до Криму, одружились з кримськими татарами. І людина вважала себе кримським татарином, але тест ДНК показав, що взагалі це не індоєвропейська група, а шиїтська група, ДНК і крові. І от людина виявляє — от чого мене в цю пустелю тягне? Виявляється, на глибинному ментальному рівні є схильність до чогось. Тому що життя тривалий час в певних умовах відкладається дуже десь глибоко в нас, в душі, на підсвідомості.

Дуже Вам дякую.

Інтерв’ю інших представників релігійних конфесій читайте в статті: Для чого вивчати родовід з точки зору різних релігій: інтерв’ю представників різних конфесій

©Тетяна Наконечна

P.S.Logo-prashhur-5

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*
*