Якщо ви займаєтесь вивченням родоводу – ви робите велику справу. Як і будь де, приступаючи до практики було б розумним керуватись деякими настановами та негласними правилами, які значно полегшують роботу по вивченню генеалогії і започатковують хороші звички ще на початку добування інформації про предків. Рекомендуємо вам ознайомитись та дотримуватись кожного, без виключення, правила. Якщо маєте власні доповнення – будь ласка, чекаємо на ваші коментарі внизу сторінки. 

  
1.
Враховуйте вимову

 В минулі часи  люди не могли писати, і багато хто ледве міг читати, тому, як звучить ім’я, важливіше того, як воно написано.

Використовуйте різні знаки або пошукові системи, що допоможуть знайти варіант написання імен.

 

2. Нічого не припускайте

 Перевіряйте всі факти, не допускайте, що конкретний документ може бути або вірним,  або ні, завжди намагайтесь знайти інше незалежне джерело, що підтвердить ваші здогадки настільки правдиво, наскільки це можливо. Перевіряйте, перевіряйте, перевіряйте.

Наприклад, не допускайте, що:

    – ваші предки одружувались;

    – інформація переписів є точною;

    – всі записи  є правильними;

    – всі життєві факти ваших предків  були записані;

 

3. Будьте розсудливі

Ніколи не записуйте неправдиві дані у ваших генеалогічних звітностях.

Так, записуйте думки, коли мова йде про запис інформації, яку  надають вам ваші предки, особливо, коли дані надають живі родичі.

 

4. Завжди вказуйте джерела, навіть якщо інформація суперечить одна одній

Чим далі ви будете мати більше суперечливих даних. Суперечливі факти можуть бути частинкою пазлів, що необхідні для доведення або спростування теорії. Будьте послідовними, записуючи свої джерела.

Існують стандартні форми цитування, але якщо ви створюєте власний формат для перерахування джерел, то будьте послідовні цьому. Якщо ви хочете, щоб нащадки могли простежити ваші кроки – тоді завжди посилайтесь на свої джерела.

 

5. Більшість дат є приблизними

Це нормально заявляти, що хтось народився приблизно 1845 року або помер в травні 1915, якщо у вас немає відомостей або ж коли документи мають різні дати.

Яка дата правильна? ВСІ.

 

6. Якщо не впевнені,  кажіть приблизно

Майбутні генеалоги будуть вдячні вам за чесність, якщо ви просто скажете, що ви не можете довести конкретний факт, але допускаєте, що це правда. Ніколи не вигадуйте факти. Ніколи.

 

7. Ви не можете робити все онлайн

Так, ви любите проводити пошуки онлайн, і немає нічого кращого, ніж використовувати комп’ютер, щоб знаходити нові дані, переглядати електронні зображення оригінальних документів і навіть зв’язуватись з родичами. Для генеалогів інтернет ніколи не замінить роботи в бібліотеці, судах, архівах та історичних організаціях.

Робіть по максимуму онлайн. Але потім виключіть комп’ютер і “ступайте”.

 

8. Якщо що це онлайн, ще не означає, що це правда.

Інтернет – цікава річ, але він наповнений купою інформації. Не робіть помилку, повіривши у що-небудь знайдене онлайн за номінальною вартістю. Звіряйте з іншою інформацією, навіть якщо ви заплатили за інформацію знайдену онлайн. Перегляньте першоджерело, якщо це можливо.

 

9. Передавайте своє дослідження

Не важливо, як багато років ви витратили, досліджуючи ваш родовід, ваша пошукова робота ніколи не завершиться. Сплануйте, наскільки це можливо, план передачі вашого дослідження наступному поколінню дослідників. Залиште відмінні нотатки, сайти всіх ваших джерел, поясніть свою схему… Залиште вашим дослідникам таке дослідження, яке би вам хотілось знайти.

 

10. Не поховайте історію разом з собою

Розповідайте історії максимально повно і точно. Генеалогія – це не просто дослідження. Генеалогія – про історії і те, що спадщина предків живе для прийдешніх поколінь. Без історії, дослідження нікому не принесе користі. Спадщина твоїх предків у ваших умілих руках. 

 

11. DNA це не козир

DNA- це один із багатьох можливих джерел інформації, який ви можете використати аби підтвердити або ж спростувати зв’язок. При розшифруванні результатів людина може помилитись, таким чином надавши неправдиву інформацію. DNA потрібно завжди використовувати спільно з іншим джерелом.

 

12  Все, що ви висвітлили онлайн, буде «запозичено»

Вам потрібно прийняти той факт, що будь яка сімейна інформація, що ви запостите онлайн буде “запозичена” або вкрадена і ви ймовірно не отримаєте кошів за вашу важку працю.

Це така природа звіра… інтернету. Прийміть це.

 

 

Джерело:  GoGenealogy.com
Переклала з англійської Ганна Коваль

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейнихкоренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

  

4 thoughts on “12 Золотих Правил Генеалогії

  1. Здравствуйте. Пытаюсь найти хоть какую-либо информацию о своих предках с материнской стороны. К сожалению спросить уже не у кого. Знаю только что бабушкина фамилия была Соклоковская или Саклаковская, я даже не знаю как правильно пишется, и знаю так же что моя мать была рождена в Жмеринке и что она еврейка.
    Вы не сможете мне хоть как-то помочь? Хотя бы указать Где искать.
    Спасибо Вам, заранее.
    Всего доброго
    Елена

    • Ми можемо запропонувати співпрацю.Усі деталі відправляю на пошту.

  2. Здравствуйте. Нужна Ваша помощь в поиске информации, которая может подтвердить национальность — поляк, моего дедушки или бабушки по линии отца(ныне уже покойных).
    Отец родился по бумагам в 1937 году в с. Соколя, Мостыського рай, Дрогобычской обл. Дед погиб во время войны, бабушка с 2 сыновьями переселилась на Донбасс. Бабушка до 1971 года тесно поддерживала связь с родней из Польши 1 раз в 5 лет ездила по приглашению (сохранилось приглашение) я думаю, что брата. Пока бабушка была живая и к нам приезжали родня из Польши я тогда была маленькая 7-8 лет.Где родилась точно бабушка не помню кажется Лемберг, Качмарик Мария Ивановна 03.03.1905 г.р., умерла в 1972 году.
    Прошу Вас подсказать что можно сделать в данной ситуации и если можно помочь, хочу создать генеалогическое дерево и узнать о своих корнях для себя и своих детей. И возможно получить карту поляка.
    За ранее благодарна. С уважением, Светлана.

    • Відписую на Ваш емейл.

Comments are closed.