Сьогодні познайомимо із електронними джерелами, які будуть корисні для наших читачів, якщо вони шукають інформацію про жертв Голокосту. На жаль, мешканців України не оминула ця страшна сторінка в світовій історії. Голокост на території України — знищення євреїв на наших землях, які були окуповані нацистською Німеччиною в 1941–1944 роках.

Башта з обличчями, Музей Голокосту, США

Згідно із статистичними даними, за 1941-1945 рр. на території України загинуло орієнтовно три мільйони цивільних осіб, з них 900 тисяч – євреї. Лише майбутні покоління зможуть по-справжньому оцінити усі масштаби втрат.  Наша сьогоднішня тема є не випадковою, адже саме Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту в Україні відзначають в січні 27 числа. Ця сумна пам’ятна дата була затверджена 1 листопада 2005 р. Генеральною Асамблеєю ООН. Для довідки, Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту в світі почали відзначати вперше у 2006 році. В Україні цей день також є скорботним та трагічним для всього населення країни…

Молодь зі Львова, 1932 р. колекція Музею Голокосту, США

Дата 27 січня була вибрана не випадково. На це є історична причина, бо саме 27 січня 1945 р. Радянська Армія визволила бранців одного з найбільших нацистських таборів – Аушвіц-Біркенау, який розташований в Освенцимі. За останніми підрахунками дослідників в таборі загинуло від рук нацистів від 1 до 2 млн людей.  Традиційно, щороку 27 січня в усіх країнах світу відбуваються хвилини мовчання, в школах дітям розповідають про цю страшну трагедію. Все це робиться для того, щоб запобігти її повторенню.

Фото з Луцька, 1926 р., колекція Музею Голокосту, США

Одним із електронних джерел, де можна віднайти інформацію про предків, які стали жертвами Голокосту є колекція Музею Голокосту, який знаходиться в США.  Сьогодні кожному охочому доступні записи, документи, фотографії, аудіо- та відео- матеріали. Винятковою є колекція особистих речей, які належали жертвам Голокосту. Колекція музею налічує близько 18 964 артефактів. Колекція не є сталою, і щотижня фонд доповнюється приблизно 26-ма новими експонатами. Фототека музею налічує 86 тис. фотографій з усіх країн. Важливою роботою працівників музею є впорядкування списків гетто та концентраційних таборів.

Діти із с. Деражне, Хмельницька обл., 1926 р., колекція Музею Голокосту, США

Посилання для пошуку інформації про предків: https://collections.ushmm.org/search/advanced

Пошук на сайті здійснюється англійською. Варто зауважити, що на сайті багато інформації з території України. Є звичайний та розширений пошук. 

Закордонний паспорт Гейди Сліпакової, колекція Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні»

Закордонний паспорт Гейди Сліпакової, колекція Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні»

Варто зазначити, що в Україні існує Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні». Заклад знаходиться в місті Дніпро. Сьогодні фонди музею нараховують орієнтовно більше 16 000 експонатів основного фонду та 3 000 – науково-допоміжного. Цінними для дослідників з генеалогії можуть стати побутові речі ХІХ – ХХ ст., листівки, документи, рукописи та фотографії, адже усі вони пов’язані з родинами, які колись або зараз проживають в Україні. Колекція музею в Дніпрі сформована із приватних колекцій та родинних архівів. Музей відкритий до співпраці. 

Цікавим проектом музею є проект «Портрети UA». Метою цього проекту є донести інформацію про українців, які в роки Другої світової війни допомагали єврейським сім’ям врятуватись. Метою проекту – збереження історій порятунку та імен Праведників народів світу.

©Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!