Протягом останніх декількох століть США залишаються однією з найпривабливіших країн для емігрантів з усього світу. Жителі України не є винятком, і під час різних хвиль еміграції вибирали цю країну як нове місце проживання. Ті, хто зберіг зв’язок з родичами, активно допомагали коштами. Але часто, після переїзду, зв’язки з родиною, яка залишилася в Україні, втрачалися. 

                (фото) Емігранти на острові Елліс, США, поч. ХХ ст. sforimmediaterelease.net

Сьогодні знайти своїх втрачених родичів у США хочуть багато бажаючих, хтось хоче відновити спілкування, хтось мріє про спадок, або планує теж емігрувати, чи хоча б поїхати на гостину. Проте не завжди усі розуміють з чого починати шукати. Звичайно, вам може пощастити, і ви відразу знайдете своїх рідних, до прикладу, через соціальну мережу Facebook, але ймовірність такого випадку дуже мала, хоча вона і є. 

(фото) Мігранти з Російської імперії, Аргентина, 1905 р edu.ar

Пропонуємо нашим читачам скористатись пошуком сайті libertyellisfoundation.org. Де можна по прізвищу віднайти імена пасажирів-емігрантів, які більше 100 років тому виїхали до Північної Америки і висадились на берег у порту Нью-Йорк. Для того, щоб розпочати пошук потрібно ввести імена предка, якого шукаєте. Сайт англомовний. Якщо вам пощастить, то ви дізнаєтесь час коли прибуло судно та його назву. 

(фото) Емігранти прямують до Аргентини, поч. ХХ ст. unc.edu.ar

Існує розширена версія цього сайту, проте вона доступна не всім, а лише зареєстрованим користувачам. Тому варто створити свій аккаунт. Тоді ви можете отримати доступ  до архівних списків пасажирів і зможете побачити односельчан, які їхали за океан із вашими предками. Також, щоб краще уявити, в яких умовах тривала далека подорож, до послуг зареєстрованих користувачів фотографії кораблів і корабельні документи. Можливо навіть пощастить знайти фото предка на одному із таких кадрів.

(фото) Пасажири третього класу на кораблі до Аргентини, поч. ХХ ст. unc.edu.ar

До речі, саме в Нью-Йорку знаходиться Музей імміграції. Він знаходиться на острові Елліс. Відомо, що в період із 1892 до 1954 року через Елліс до США прибуло 12 мільйонів чоловік із усього світу. На острові знаходилась будівля імміграційної служби. Саме там проходили перевірки переселенців. В 1990 році владою міста Нью-Йорк тут було вирішено створити Музей. Окрім виставок, музей активно займається генеалогічними дослідженнями. Там було відкрито спеціальний центр із вивчення генеалогії переселенців до США. Усі бажаючі можуть створити аккаунт на сайті музею і зробити запит про предка. (Електронна пошта музею: smannion@libertyellisfoundation.org)

(фото) Музей історії імміграції в Парижі (Франція). histoire-immigration.fr

Музеї імміграції є і в інших країнах світу. До прикладу, одним із найбільших є французький, який працює в Парижі. Він має назву Музей історії імміграції. Музей знаходиться в приміщенні палацу Порт-Доре. В експозиційних залах музею можна побачити оригінальні документи, серед фотографії, карти, архівні документи, відеофільми.

Нижче пропонуємо сайт, на якому можна знайти інформацію про предків, якщо вони емігрували до Франції. Пошук на сторінці здійснюється на французькій мові. Тому прізвище прийдеться перекласти на французьку. Серед країн пошуку варто вибрати Україну. Сторінка пропонує почати шукати когось із предків, хто народився раніше 1920 року.

(фото) Список пасажирів із Музею імміграції в США. forimmediaterelease.net

Корисним при пошуках може бути таке писемне джерело як паперові засоби інформації. Сьогодні, в мережі Інтернет можна часто натрапити на архіви закордонної преси. Адже в новинах, замітках, рекламних оголошеннях чи некрологах може бути згадка про вашого родича. Одного разу мені особисто пощастило натрапити на новину у волинському ЗМІ міжвоєнного часу, де мій прадідусь згадувався як порушник правил дорожнього руху. Тому до вашої уваги сайт, на якому знаходиться архів європейських паперових ЗМІ. Зокрема, таких країн як: Німеччина, Франція, Литва, Італія, Греція, Естонія та ін.

(фото) Столова для переселенців у готелі в Аргентині, чоловіча зміна, поч. ХХ ст. unc.edu.ar

В одній із попередніх публікацій, ми розповідали про сайт Myheritage, за допомогою якого можна створювати дерево роду, шукати предків та замовити ДНК-тест. Також на сторінці міститься багато інформації про списки пасажирів на судна, які прямували до інших материків з Європи. 

Списки пасажирів зазвичай мають дані про назву судна, імена пасажирів, скільки їм було років, порти відправлення та прибуття, точні дати виїзду та прибуття, в окремих випадках, країну походження та заняття пасажирів. 

Бажаємо результативних пошуків. Свої запитання та поради можете залишати в коментарях до даної публікації.

©Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

4 thoughts on “Де знайти інформацію про предків, які емігрували (ч.2)?

  1. Хочу знайти рідню по мамині лінії.Я сирота дитинства,пам’ятаю що мама розповідала,про бабусю,мамину рідну тітку,яку у роки війни вивезли до Німеччини,потім бабуся втекла з концтабору до штатів,вийшла там заміж.Постійно коли мама ще була жива,допомагала нам,навіть приїздила.Коли мами не стало,я змінила адресу і втратила зв’язок.Чи можна знайти родину?

    • Добрий вечір. Пробували шукати на сайті музею, описаному вище в статті? На Myheritage?

  2. Чи може бути можливим для мене віднайти свого рідного дядька за прізвищем , роком народження та місцем походження який емігрував до Америки приблизно в 1930 році? Дякую.

    • Пропонуємо скористатись порадами, які подано у цій статті, й написати лист до Музею імміграції в США, ймовірно, там є документи вашого предка. Передивіться посилання вище.

Comments are closed.