Дослідження родоводу з часом може перерости у цікаве та корисне хобі. Навички роботи із архівними документами можуть допомогти віднайти цікаві факти з історії населених пунктів України та їх мешканців. 
Нижче хочемо розповісти цікаву історію з Волині, яку вдалось підтвердити документальними фактами.

Зображення: Костел в селищі Турійськ. http://www.kultura.malopolska.pl

У відкритих архівах, в мережі Інтернет вдалось натрапити на запис про смерть від 17 червня 1844 року в метричній книзі костелу в Турійську на Волині. Як виявилось, в документі йшлося не про звичайну волинянку, а про доньку одного із королів Польщі. Більшу частину свого життя вона провела на Волині. Проте раніше цей факт був невідомий для загалу. 

  Мешканка Констанція Ціхоцька померла у 79 років. Її поховали поблизу Турійська, на місцевому кладовищі. Проте її історії життя, заслуговує сценарію цілого фільму. Для того, щоб відновити хронологію подій в житті доньки польського короля та зрозуміти, як вона потрапила на Волинь, довелось трішки пошукати цікавих фактів. 

Запис в метричній книзі про смерть Констанції Ціхоцької на Волині. Джерело: https://wolyn-metryki.pl

Як виявилось, Констанція народилась у 1778 році у місті Варшава. Її охрестили за римо-католицьким обрядом в храмі Святого Андрія. Але не відразу після народження, а у віці десяти років. Разом із нею хрестили її брата – Михайла. Він мав тоді вісім років.

Хрещеними маленької “королівни” стали лікар-хірург А. Оттон та купці Петерси. Справжні батьки діток на хрещенні були відсутні? Батьком дітей був Станіслав ІІ Август Понятовський, останній король Польщі. Матір’ю була знатна дама Магдалена Любомирська, до речі, одружена. Її офіційним чоловіком був Олександр Сапєга, литовський польний гетьман. 

Зображення: Магдалена Любомирська Сапєга. https://pl.wikipedia.org

Обоє дітей були наслідком позашлюбного зв’язку –  адюльтеру. Відомо, що у шлюбі Магдалена народила гетьману п’ятірко дітей, які жили з ним, але це не заважало їй народити двоє дітей від польського короля. 

Констанція народилась у 1768, а її брат через два роки. Дітей короля виховали не їх рідні батьки, а хрещені у своєму власному будинку, що знаходився в одному із передмість Варшави. Через якийсь час, дітей за наказом короля перевезли до столиці, під опіку нових названих батьків. Все це відбувалось у суворій таємниці. 

Зображення: Станіслав ІІ Август. https://upload.wikimedia.org

Діти короля здобули найкращу освіту від приватних вчителів, яких підбирав сам король. Після хрещення у 1778 році, діти Костанція та Михайло отримали шляхетське прізвище Ціхоцькі. Король не надав їм своє. 

Коли Констанції виповнюється 15 років її видають заміж. Чоловіку було у двічі більше. Його звали Кароль Жван. Звісно, що король не забував про свою доньку і не заставило чекати підвищення по службі зятя та перевід його на Волинь, у один із найкращих маєтків – Дольськ. Там свого часу знаходився один із найбільших палаців на Волині. На жаль, сьогодні від нього немає і сліду. Довжина палацу була 120 метрів. 

Зображення: Палац в Дольську, фото початку ХХ ст.

Костанція у 1792 році народила сина Казиміра. Все своє життя вона жила із некоханим чоловіком і часто у листах до батька просила, щоб той розвів її із ним. Проте сталось це не відразу. 

До останніх днів свого життя Констанція жила на Волині із сином в маєтку в Дольську. Щонеділі вона ходила до костелу в Турійську. 

Зображення: Палац в Дольську, фото початку ХХ ст.

Цікавим фактом із біографії доньки польського короля, є те, що вона була хрещеною матір’ю Констанції Гладковської, яка стала коханням всього життя  піаніста Фредерика Шопена. 

Як бачимо метричні книги часто можуть відкрити багато секретів про мешканців, які жили колись в різних регіонах України. Також можна дізнатись про особливості родинного життя та відносин, і порівняти, чи дуже вони змінились із часом. 

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!