В сьогоднішній публікації познайомимо наших читачів із корисними матеріалами, які знаходяться у вільному доступі на польському онлайн ресурсі цифрової бібліотеки “Polona” (https://polona.pl/). Якщо дана сторінка в мережі Інтернет досі була невідома, то радимо відразу додати в закладки. Повірте, навіть, якщо ви не володієте польською мовою, ресурс обов’язково стане вам у пригоді. (Користуйтесь активними посиланнями, клікаючи на слова, виділені жирним шрифтом і курсивом)

Моравський гербовник, 1601-1650-ті роки

Коротко про сам проект “Polona”. Він з’явився у 2006 році. Ініціатором створення є Національна бібліотека Польщі. Саме оцифровані фонди цієї бібліотеки стали основою для проекту “Polona”. Станом на 2008 рік у Національній бібліотеці Польщі нараховувалось близько 8 700 000 одиниць зберігання. 

Серед цих численних документів є безцінні рукописи, які стосуються населених пунктів України також. Саме в цих пергаментах можна відшукати перші письмові згадки про міста та села Західної України. Величезна колекція мап, атласів, гербівників, преси, довідників, особистих документів, тисячі старих малюнків та фото. Все це можна відшукати на цьому сайті. Станом на сьогодні на сайті знаходиться 3060913 відсканованих документів.

Дерево роду Коссаківських, 1899 рік; Дерево роду Тишкевичів, 1700 рік.

Що цікавого для себе на сайті “Polona”
може відшукати дослідник родоводу, історик чи краєзнавець?
З чого почати і які посилання можуть бути корисними?

Перш за все в колекції цього онлайн ресурсу міститься багато зразків дерев роду. На сайті вони часто підписані як генеалогічні дерева. Це справжні дослідження, інколи коронованих осіб, або відомих родів Польщі, Литви та інших країн Європи. Насправді, коли роздивляєшся таке дерево, то воно ще більше стимулює до дослідження і пошуків свого власного коріння. Найстаріше дерево роду на сайті датується 1579 роком. Якщо вам пощастить, то можливо в одному із таких досліджень ви натрапите на інформацію про своїх предків, якщо ні, то будете мати перед собою гарні зразки, як можна впорядковувати інформацію про предків. Також, якщо ви займаєтесь викладанням генеалогії, чи проводите тренінги на цю тему, то тут знайдете багато наочної інформації для своїх презентацій.

Дерево родинне Третерів, 1932 рік

Другою групою цінних писемних джерел із генеалогії, які можна почитати, чи відразу собі зберегти на комп’ютер є так звані геровники або книги гербів. У цих зібраннях часто окрім опису герба, є також характеристика та історія прізвищ, яким цей герб належав. Більшість дослідників із такими джерелами стикаються часто. Адже не секрет, що люди, які хочуть дослідити свій родовід, часто шукають в минулому своїх предків дворянське коріння чи шляхетське походження.  

Найстаріший гербовник на сайті “Polona” датується 1568 роком. За посиланням вище, ви зможете переглянути усі гербовники, які є на сайті. Їх згенеровано за часом появи документа. 

У розділі гербовники є досить цікавий документ 1927 року. Надрукований на польській мові. Його назва “Українська лінія графів Красінських”. Це таке собі генеалогічне дослідження однієї родини. 

 

Титулка метричної книги парафії Бобятин 1763-1776 рр. (Львівщина)

Третій вид документів напевно викличе найбільшу цікавість серед дослідників-генеалогів, адже це метричні книги. Вони теж є на цьому сайті. І що просто безцінно, що книги, які велись в храмах із території України. Нам вдалось виявити такі:

Метрична книга парафії Винники 1721-1777 рр. (Львівщина)

Метрична книга парафії Тартаків 1762-1784 рр. (Львівщина) 

Метрична книга парафії Бобятин 1763-1776 рр. (Львівщина)

Метрична книга парафії Бобятин 1776-1785 рр. (Львівщина) 

Метрична книга парафії Торки 1771-1806 рр. (Львівщина)

Якщо ввести у віконце пошуку інформації слово dyplom, то можна натрапити на велику кількість різних особистих документів, зокрема, документів про освіту. Тут, зокрема, можна побачити дипломи з міста Львова, які датовані XVIII-XIX ст. 

В наступній публікації продовжимо та завершимо огляд документів, які зберігаються на сайті “Polona” і можуть бути корисними при генеалогічних дослідженнях.

©Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!