Одним із найпопулярніших пошуків інформації про родичів є дані про репресованих. Напевно, майже в кожній другій родині були трагічні випадки, коли когось із рідних було арештовано та репресовано. На жаль, дуже не простим видалось ХХ століття. 

Село Білогородка, Ізяславський р-н Хмельницька обл. Родина Каленікових. Батьки Іван та Єфросинія. Діти: Анатолій та Віктор. Фото 1920-1930-ті.

Сьогодні завдяки оцифруванню та систематизації багатьох документів у нащадків репресованих з’явилась надія, що можна дізнатись правду про своїх рідних та встановити історичну справедливість, якщо репресовано було незаконно. 

Дуже багато українського населення постраждало в роки так званого ”Великого терору” 1937-1938 років. Відомо, що внаслідок масових репресій тоді постраждало близько 1,7 мільйона людей. 

Моя родина також має історію, пов’язану із цією страшною подією. Довгий час інформація була закрита. Проте в роки Незалежної України, дослідити свою власну історію, а також побачити саму справу стало можливим.   

Від “тоталітарної машини” постраждав мій прадідусь по маминій лінії Іван Тихонович Каленіков. Він народився в селі Білогородка Заславського повіту Волинської губернії в 1898 році. Походив із селянської родини. В 1925 році він одружився на дівчині із сусіднього села Єфросинії Дмитрівні Горбатюк. В родині народилось трійко синів: Анатолій, Віктор та Георгій. 

Потім настали непрості часи для всіх українців. Колективізація, голодомор та розкуркулення. Нова влада відбирає худобу та майно в колгоспи. Все це не дуже подобається людям. І одного разу Іван Каленіков на зборах в колгоспі каже свою думку про все, що відбувається. Звісно, це була критика. На ранок його вже арештували і вивезли з села. Це був 1937 рік. Додому Іван Каленіков повернувся в 1951 році. Не було його 14 років…

Після повернення Іван Каленіков прожив лише рік. Майже не розповідав про те, де був і що з ним сталось. В родині говорили, що був десь в районі Соловків… 

Довгий час тема про прадідуся Івана оминалась і не піднімалась. Можна сказати вона була заборонена. 

В пошуці інформації про репресованого предка надзвичайно допомогла інформація із Галузевого державного архіву СБ України (Сайт архіву). Саме через архів вдалось з’ясувати, що Іван Каленіков був арештований 3 серпня 1937 року та засуджений на 8 років позбавлення волі та 3 роки ураження в правах за статтею 58-10-1 КК РРФСР. Причиною було те, що він проводив так звану «контрреволюційну агітацію проти Сталінської Конституції та керівників ВКП (б)». 5 серпня 1992 року Каленіков Іван Тихонович був реабілітований посмертно.

Подібну інформацію вдалось виявити в збірниках проекту “Реаблітовані історією” (зараз на сайті проекту ведуться технічні роботи). Також звідти вдалось дізнатись про інших односельчан, яких було репресовано в 1937 році в селі Білогородка. 

Якщо у вашій родині також є такі історії, обов’язково звертайтесь самостійно або пишіть нам, ми допоможемо віднайти необхідну інформацію про ваших предків, які постраждали від репресій. 


©Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

 

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

Loading Facebook Comments ...