Історія прізвища – своєрідна жива історія, за якою можна простежити зміни, що відбулися в мові за сотні років. Прізвище – власна назва, яка становить невід’ємну частину мови і підпорядковується її правилам.

    Прізвища доносять до нас безліч забутих, ніким не записаних слів і багато втрачених живою мовою форм. «Ім’я роду», що живе сотні років, може розповісти багато цікавого. Унікальні в цьому відношенні саме українські прізвища, походження яких сягає корінням глибоко в історію слов’янських народів.

    За дослідженнями істориків і філологів, вони є одними з найстаріших у Європі. Так, в XVII столітті майже всі українці мали прізвища. Велика роль суфіксів в словотворенні, завдяки чому українські прізвища не сплутаєш. Характерні закінчення відрізняють їх від інших слов’янських «спадкових сімейних найменувань». Але, як кажуть, від теорії до практики.

    Отже, досить велика група українських прізвищ утворена завдяки суфіксу «-енко». Наприклад, Бондаренко, Тимошенко, Шевченко, Петренко. Не меншу популярність завоювали суфікси: «-Ейко», «-очко», «-ко» (Андрейко, Кличко, Головко, Марочко). Рідше можна зустріти такі співучі прізвища, як Овсіевска, Петровський, Могилевський. Вони наочно ілюструють «роботу» суфіксів «-евского» і «-івський». Ще рідше українські прізвища утворюються з використанням старослов’янської суфікса «-ич»: Усичі, Германович, Давидович. А ось суфікси «-ик» і «-ник», навпаки, зустрічаються досить часто. Вони фігурують в таких прізвищах, як Петрик, Пасічник, Бердник.

    Безумовно, варто згадати і такі «зіркові» суфікси, як «-ук», «-юк», «-чук», які зустрічаються в прізвищах багатьох знаменитостей, артистів театру і кіно: Поліщук, Бондарчук, Тарасюк. А також цікаві для дослідження філологів такі прізвища, як Щербак (утворену за допомогою суфікса «-ак»), Дурново (суфікс «-во»), Таранець (суфікс «-єц»), сумнозвісна прізвище Чикатило (суфікс «-ло» ), ну і знамените прізвище Махно, утворена за допомогою суфікса «-но».

    Як і більшість європейських прізвищ, значна частина українських походить від імені або прізвиська кого-небудь з батьків, в основному, звичайно, батька, рідше – матері. Наприклад, Захарченко (від імені Захар), Ульяненко (від Уляна), Нікольчук (від Микола). Окремою групою стоять українські прізвища, що виникли ще з княжих часів, приміром, Малкович, Зінкевич.

    Як і в кожному іншому народі, велику роль у формуванні прізвищ в Україні зіграли професії. При бажанні можна угледіти цілий ланцюг прізвищ, які походять від професійних визначень. Наприклад, від професії «бочар», тобто виготовлювача бочок відбулися такі прізвища, як Бондар, Бондаренко, Бондарчук. Особливої згадки заслуговують українські прізвища, утворені від назв тварин. Наприклад, таке прізвище мав шановний письменник Гоголь (значить, птиця). Цікава група прізвищ, що представляють собою дві частини (іменник + прикметник, або дієслово + іменник): Синебрюхов, Забейворота.

     Таким чином, «асортимент» українських прізвищ – найрізноманітніший в Європі, хоча б тому, що вони мають найбільшу кількість способів утворення. І їх вивчення є дуже цінним для науки.

1374250466_507686_4

Джерело: www.ufolog.ru/

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

Loading Facebook Comments ...