Останнім часом до нас все більше звертається людей, щоб знайти підтвердження, що їхні рідні – поляки. Декого це питання цікавить опосередковано, але значну частину людей спонукає до пошуку документів, де б зазначався запис «поляк» предметний інтерес для отримання Карти Поляка.

   Потрібно зазначити, що у зв’язку з цим часто виникають певні об’єктивні труднощі. Адже для того, щоб отримати Карту Поляка необхідно надати документи про національність уповноваженому консулу, а часто таких документів у сім’ї, з різних причин, немає. Чи то – втрачений особистий архів сімї, чи, можливо, уже робилися спроби пошуків у архіві, але вони не принесли успіху.

    Ми спробуємо роз’яснити ці питання та більше розповісти про те, яким же саме чином можна підтвердити польску національність для отримання Карти Поляка.

   Спершу про те, що таке Карта Поляка

  Karta Polaka є документом, підтверджуючим приналежність до польського народу.

  Карту Поляка можна отримати на основі документів, де вказана національність одного з батьків, дідуся чи бабусі, чи прадідуся і прабабусі одночасно.

Держатель має права відповідно до Закону про Карту Поляка, прийнятого Сеймом Польщі 7 вересня 2007 року. 

Про проект нового закону що до Карти поляка детально

Людина, яка має Карту Поляка:

 • може без оплати отримати довгострокову візу на багаторазовий перетин кордону з Республікою Польша;
 • має право на території Республіки Польша легального працевлаштування без потреби отримувати дозвіл на працю;
 • може займатись підприємницькою діяльністю в Польщі на тих же умовах, що й польські громадяни;
 • може скористатися безкоштовною системою освіти у Польщі;
 • може  у кризових ситуаціях отримувати в Польщі безкоштовну медичну допомогу на тих же умовах, що й польські громадяни;
 • може відвідати безкоштовно державні музеї;
 • має право в першочерговому порядку намагатися отримати фінансові кошти, призначені на підтримку поляків за кордоном, з бюджету польської держави або з бюджету місцевого самоврядування на рівні гміни.

Основні кроки для того, щоб отримати Карту Поляка:

1. Підготувати заяву для Консульства. Скачати зразок заяви можна тут.

2. Підготувати докумети, які будуть служити як докази приналежності заявника до польського народу.

3. Домовитися про зустріч із консулом.

   Консул буде розмовляти виключно польською. Запропонує до підписання декларацію про приналежність заявника до польського народу та проводитиме розмову на тему Польщі, її історії, культури, а також польських звичаїв і традицій, питання, що стосуються родини. 

Хто може отримати Карту Поляка?

    Згідно з Законом Республіки Польща «Про Карту Поляка», який був прийнятий сеймом 7 вересня 2007 року, Карту Поляка може отримати:
1) особа, яка декларує власну приналежність до Польського Народу та відповідає наступним вимогам:
– знає польську мову хоча б на початковому рівні та вважає її своєю рідною мовою;
– знає та культивує польські традиції та звичаї;
– в присутності консула Республіки Польща або уповноваженої ним особи складе письмову декларацію про свою приналежність до Польського Народу;
– надасть докази, що хоча б один з батьків (мати або тато), дід або бабця, або ж прадід та прабабця (обидва) були польської національності
 2) особа, яка надасть письмову довідку від польської або полонійної організації (польської організації в країнах Східної Європи) про свою активну участь в діяльності на благо польської мови та культури, або ж польської національної громади протягом не менше трьох останніх років.

      Контакти для уточнення додаткових питань у Генеральному консульстві республіки Польща у Вінниці: секретаріат: (0432) 507 413, візова інформація: (0432) 507 411, інформація про Карту Поляка: (0432) 507 412, та сайти: http://winnica.msz.gov.plwww.e-konsulat.gov.pl.  e-mail:winnica.kq.sekretariat@msz.gov.pl

        

Підтвердження польського походження

Ми надаємо послугу підтвердження польського походження – пошук документів, де вказана польська національність ваших предків для отримання Карти Поляка.

      Працюємо в обласних архівах, архівах сільських і районних рад на території України, окрім окупованих територій та Західної України.

    Карту Поляка можна отримати на основі документів, де вказана національність одного з батьків, дідуся чи бабусі, або прадідуся і прабабусі одночасно.

        Такими документами є актові книги цивільного стану – народження, смерті, шлюбів і розлучень, слідчі справи про репресованих і господарські книги. Це основні документи, перегляд яких входить в послугу підтвердження польського походження.

  Документи, які можуть містити інформацію про національність зберігаються, в основному, у обласних, історичних  архівах, архівах сільських та районних рад (спеціалізовані архіви навчальних закладів, інших установ), у РАЦСах. Всі документи, старші 75 років, передаються з сільських та районних архівів у обласні (окрім тих, що підлягають знищенню).

Типи архівних документів, які містять графу «національність»:

 • актові книги громадянського стану (народження, смерті, одруження та розлучення);
 • слідчі справи про репресованих;
 • погосподарські книги;
 • списки виборців;
 • списки платників податків;
 • списки членів комітету незаможних селян (комнезам);
 • списки релігійних громад;
 • списки власників худоби;
 • документи районної управи періоду фашистської окупації;

  Є сенс шукати подібні записи лише у проміжку між 1917 – 1950 р.р. У дореволюційні часи записів про національність взагалі не було, а після 1950 року практично не знаходимо документів, де б зазначалося “поляк” по причині репресій і утисків поляків радянською владою на українській території. Після 1950 року практично всі поляки вже писались українцями.

     У разі позитивного результату пошуків потрібно замовляти довідку із обласного архіву, якщо цей документ знаходиться у РАЦСі – потрібно замовляти витяг з акту (про народження, смерть, шлюб). У сучасних свідоцтвах (про народження, смерть, шлюб) національність не вказується.

Перед тим, як звернутися у архів, потрібно вияснити наступне:

 1. ПІБ предка, що має польське походження;
 2. дата народження предка;
 3. де народився предок;
 4. віросповідання;
 5. соціальний стан;
 6. дати народження рідних братів і сестер;
 7. чи служив пращур у військах, якщо так, то в яких.

   Для того, щоб підтвердити польське походження пращурів наших клієнтів, працюємо у обласних архівах, архівах сільських та районних рад.

     Основні документи, перегляд яких входить в послугу підтвердження польського походження – актові книги громадського стану (народження, смерті, одруження та розлучення), слідчі справи про репресованих і  погосподарські книги. 

     У обласних архівах зберігаються документи зі всієї області – в т.ч. сільських та районних архівів (метричні книги, списки виборців, документи про службу тощо), вік яких більше 75-ти років. У архівах сільських, районних рад та РАЦСах – відповідно, зберігаються документи, вік яких менше, ніж 75 років.

Хозяйственная книга

Господарська книга

Слідча справа

Слідча справа

    Також записи з національністю «поляк» можуть міститись в документах сільських населених пунктів, таких, як списки виборців, списки платників податків, списки членів комітету незаможних селян (комнезам), списки релігійних громад, списки власників худоби, в документах районної управи періоду фашистської окупації. Пошук та перегляд всіх цих документів є дуже складною справою і може не дати ніяких результатів. Тому ці документи не входять в послугу підтвердження польського походження, але деякі клієнти просять нас зробити і такий пошук. Тоді ми перевіряємо і таку можливість за окрему плату.

Списки католиків часів окупації

Списки католиков часів окупації

     Іноді нас запитують, чи можна підтвердити польське походження, якщо насправді такого походження немає – за такі справи ми не беремося.

    Часто буває, що по одних документах вся сім’я числиться українцями (Акти реєстрації громадянського стану), а у інших справах, наприклад, по репресіях, сім’я числиться поляками – в такому випадку головне знайти хоча б один документ, де є запис  “поляк” і довідку такого характеру подавати консулу.

   Нижче показані приклади документів, де одні і ті ж батьки у однієї дитини вказані як українці, а у іншої – як поляки. Актовий запис, де батьки вказані поляками можна використовувати як підставу для отримання Карти.

Актовий запис народження Войцеховського Болеслава

Актовий запис народження Войцеховського Болеслава Каролевича

Актовий зпис про народження Войцеховська Станіслава Каролівна

Актовий зпис про народження Войцеховська Станіслава Каролівна

      

     Отже, Карта Поляка надає певні можливості і вигоди на території Польщі для людей, які підтвердять своє польське походження та продемонструють знання польської мови і культури. Проте підтвердити польське походження не завжди є легкою задачою, але проявляти наполегливість варто – і ви досягнете бажаного.  Якщо виникають труднощі – ми будемо раді допомогти – задавайте запитання.

    Замовити послугу “підтвердження польського походження” можете написавши листа (контакти) чи заповнивши форму на сайті.

    Якщо Вам уже вдалося отримати підтвердження польської національності і отримати – поділіться своїм досвідом у коментарях.

  Якщо у вас є будь-які питання щодо підготовки до співбесіди на карту поляка, потреба в “підтягненні” польської мови, звичаїв та культури для того, щоб успішно здати екзамен консулу – звертайтеся, ми надамо контакти тих, хто зможе допомогти у м. Вінниця.

P.S. З грудня 2017 року в Польщі стали чинними зміни до закону “Про Карту поляка”, що ускладнюють пошук документів для доведення належності до польського народу. Претендентам на Карту поляка тепер треба довести, що їхні предки мали польську національність. Доказів про польське громадянство предків не беруть до уваги.

 

Наконечна Тетяна ©

P.P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

 

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

1,680 thoughts on “Як підтвердити польське походження для Карти Поляка?

 1. Доброго дня, знаю по розповідях рідних що прадідусь був польським паном втікачем, як можна дізнатися детально про це? Яка вартість такої роботи?

  • Доброго дня. Написали Вам на пошту

 2. Добрий день. Маю документи що мати -полька, чи можу претендувати на карту поляка? Чи маєте контакти когось у Черкасах,хто може допомогти підтягнути мову,історію та культуру Польщі? Буду вдячний. З повагою. 0974087586

  • Доброго дня. Документу, де вказана ваша мама як “полька” достатньо для того щоб подаватися до консульства.
   На жаль ми не співпрацюємо з організаціями, що займаються підготовкою до співбесіди. Можу вам порекомендувати групу у ФБ “Карта поляка” – це група де люди діляться реальними відгуками про проходження співбесіди, про підготовку та інші питання.

Loading Facebook Comments ...