7

      Дослідження родоводу справа не швидка. Тут є багато факторів, які від нас не залежать. В даній статті ми зазначилии корисні поради, про які важливо наголосити, щоб не здійснювати помилки при вивченні історії родини, і, як наслідок, зекономити ваш дорогоцінний час. Отже, поїхали:

getImage

1. Перегляньте всі документи, які збереглися у родині. Всі фотоальбоми, звороти фото, нагороди, листи. Ще раз перегляньте. Ще раз перегляньте. Ще раз перегляньте. Навістіть своїх тіток, дядьків, далеких і близьких родичів. У всіх них ви можете отримати цінні для вашого дослідження відомості, фото або просто деталі, які допоможуть найбільш повно та цілісно дізнатися історію вашого роду.

2. Окрім документів, невичерпним джерелом для дослідження, звичайно ж, є спогади ваших рідних. Радимо спочатку опитувати молодших родичів, які розкажуть “скелет” вашого родинного дерева. Справа в тому, що з ними спілкуватись буде легше, ніж зі старшим поколінням, а доповнити нерозкриті моменти ви зможете вже звернувшись з конкретними питаннями до старших представників роду. Опитайте максимальну кількість ваших рідних. Збирайте їх разом або організуйте своє інтерв’ю під час родинних свят, коли сім’я збирається разом. Ви зможете обговорити питання, які і так раніше обговорювались, тільки вже в іншому ключі – орієнтуючись на те, щоб зафіксувати та передати цю інформацію наступним поколінням. Ви зможете помітити, що дізнаєтесь нову інформацію навіть після того, як почули відповіді на це ж саме запитання у ваших родичів окремо. При цьому наступає так званий “синергетичний ефект”, коли спогади одного автоматично провокують інші спомини і так далі…

3. Спілкуючись з родичами, задавайте запитання чи, часом, ще хтось з родини не цікавився у них родоводом. Часто так буває, що ваш троюрідний брат чи дядько вже зібрав масу інформації, якою з радістю поділиться з вами.

Лише після того, як ви використали абсолютно усі можливості для спілкування та пошуку домашніх матеріалів, приступайте до етапу пошуку в архівах.

4. Робіть пошук необхідної інформації в Інтернеті. Хоч абсолютна більшість архівних документів в Україні ще не оцифрована, проте, навіть при цьому, ви можете знайти багато цінної інформації для родинного дерева. Найперший і простіший крок – пошук родичів через соціальні мережі. В тих же соціальних мережах в тематичних спільнотах (посилання на наші групи) ви можете знайти однодумців, обмінюватись досвідом та отримувати актуальну інформацію на тему генеалогії. Також стануть в нагоді сайти з оцифрованою генеалогічною інформацією, як, наприклад Довідники державного архіву Вінницької області (ДАВіО)сайт Одеського архіву

5. Скористайтеся послугами платних генеалогів. Особливо це доцільно, якщо до архівів доводиться долати немалу відстань. І, враховуючи, що генеалогічна інформація, зазвичай, розкидана по різних архівах та навіть, країнах, ви суттєво зекономите час. До того ж, вам потрібно буде навчитися працювати з рукописами архівних документів, розібратися з іншими питаннями, у чому також відпаде необхідність, якщо звернетесь до професіоналів.45

6. Користуйтеся професійними пограмами для побудови родоводу. Сучасний розвиток електронних засобів та програмного забезпечення орієнтований на спрощення користування інформацією. Вводячи дані, які ви отримуєте про родину одразу в програму, ви економите час на наступні пошуки, на інтеграцію, аналіз та обробку цих даних в подальшому, адже програма робить все за вас. Якщо ви орієнтовані на серйозне і грунтовне  дослідження, важливо одразу вносити всі дані, наприклад, про те, звідки ви отримали ту чи іншу інформацію. Щоб, у раз не співпадіння даних (так буває) в майбутньому, ви орієнтувались на більш надійне джерело.  Найбільш поширеними та відомими є Family Tree Builder, Древо Жизни та ін. Основне, що має бути в програмі – підтримка Gedkom – міжнародний формат, що дозволяє переносити дані з однієї програми в іншу.

7. В разі складних ситуацій, а також, просто отримати пораду, можна запитавши на генеалогічних форумах. Наприклад, на Генео, де збираються генеалоги з України.

Бажаємо Вам наснаги та вдалих пошуків!

Надіємось, що стаття сподобалась вам. Поділіться матеріалом з друзями!

Віктор Долецький ©
Тетяна Наконечна ©

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах:
Спільнота в Фейсбуці https://www.facebook.com/groups/prashhur/
Сторінка в Фейсбуці https://www.facebook.com/groups/prashhur/
Паблік в ВКонтакті https://vk.com/cvg_prashhur
Наш Instagram https://www.instagram.com/prashhur/

Ми на Однокласниках https://ok.ru/group52103442464980\

P.S.Logo-prashhur-5

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!