У процесі генеалогічного дослідження доводиться зіштовхуватися зі складнощами, пов’язаними зі зміною прізвища родини. Не знайшовши запис у документі по даному прізвищу, знаходимо запис, у якому співпадає все, крім прізвища. Тоді робимо висновок (так практично завжди і трапляється) що це саме та людина, яка нам потрібна.

Ми вирішили описати і дещо систематизувати факти про зміну прізвищ, з якими зіштовхуємося у своїй роботі. Ця інформація стане у нагоді людям, які цікавляться історією сім’ї  і, можливо, допоможе у пошуках.

 Причини зміни прізвищ можуть бути різними, опишемо деякі з них:

1. Іноді нащадки одного спільного пращура змінювали прізвища  відповідно до імені голови сім’ї. Наприклад, у населеному пункті – с.Розкопане, Погребищенського району, Вінницької області, проживають кровні родичі по батьківській лінії – нащадки Івана Лисюка, які змінили це прізвище через декілька поколінь. Власюки – нащадки Власа Лисюка, Трохимчуки  – нащадки Трофима Лисюка, Парфенюки – нащадки Павла Лисюка, Кирилюки – Кирила Лисюка. На сьогоднішній день в селі Розкопане живуть представники всіх цих прізвищ, при чому вони не знають, що являються кровними родичами. Лисюків немає, але нащадки цього прізвища його зберігали довгий час, а потім виродились (не було продовження по чоловічій лінії).

2. Іноді зять, який переходив у прийми, брав прізвище тестя. Цікавим є те, що, через деякий час після смерті тестя, попереднє прізвище зять міг повертати собі назад.

3. Часто зі зміною місця проживання люди також змінювали прізвища (залежно від того, звідки чи куди людина прибула). Наприклад, Черемошнюк отримав нове прізвище від попереднього місця проживання – села Черемошного. А прізвище Слободянюк утворилося від назви виду поселення – слободи («Слобода́, свобода — в Україні у 16 — 18 ст. новозасноване поселення з власним самоврядуванням, мешканців якого власник (держава, церква і головно маґнати) звільняв на деякий час (звичайно 15 — 25 років) від виконання повинностей (оплати чиншів тощо» http://uk.wikipedia.org/).

4. Часто незаконнонародженим дітям давали прізвище Покривтюк. Але воно не закріплювалося, його намагались змінити через декілька поколінь.

5. Зміна прізвища через зміну професії – батько був бочкарем – прізвище Бондар, а син займався лісництвом – змінив прізвище на Лісник.

6. Зміна прізвища відповідно до вад чи особливостей. У людини із цілком звичайним українським прізвищем могла бути якась особливість, яка настільки «чіплялась» до неї, що передавалась у спадок уже у вигляді прізвища (прізвища Хромий, Косий, Лисий, Заїка).

7. Бувало таке, що через декілька поколінь родина повертала попереднє прізвище. Наприклад, в родині Коломійців був Мартин Коломієць. Його нащадків стали кликати Мартинами, хоча нащадки братів Мартина носили прізвище Коломієць. Через два покоління нащадки Мартина повернули собі прізвище Коломієць, але аж до сьогоднішнього дня за ними збереглось прізвисько Мартини, яке вирізняло їх з-поміж інших Коломійців. Поки не провели родове дослідження, хоч і представники Коломійців знали, що їх кликали Мартинами, не знали причину цього прізвиська.

МК 1778 ЦДІАК Ф.127 Оп.1012 Спр.305

   Запис про народження Павла Трохимовича Лисюка в метричній книзі 1778 р. Ф.127 Оп.1012 Спр.305

    Сім’я Лисюків в сповідному розписі 1800 р. ЦДІАК Ф.127 оп.1015 спр.135а

МК 1840 ЦДІАК Ф.127 оп.1012 спр. 1981

         Запис про смерть в метричній книга 1840 ЦДІАК Ф.127 Оп.1012 спр.1981

Отже, раніше прізвища також могли змінюватися і не були такими сталими, як зараз. Зміни могли бути відповідно до обставин життя та інших причин – від імен, занять, особливостей чи вад людини. Траплялося, що прізвища змінювали чоловіки у приймах.

Тому необхідно змінювати стратегію пошуку, якщо не знаходимо певний факт, але з великою імовірністю саме цей факт має міститися у документі. В такому випадку проглядаємо ще раз документ і шукаємо людину за ім’ям і по-батькові. Коли співпадають всі дані, крім прізвища, робимо висновок, що даний запис про людину, яка нас цікавить.

Бажаємо успіхів у генеалогічних пошуках!

Дослідник генеалогії Віктор Долецький (с).

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

One thought on “7 причин зміни прізвища родини, взяті з практики

  1. Є ще одна причина для “коригування прізвища”: мій дід Олексій був у Першу світову 7 років в полоні, після повернення він якимось чином змінив своє прізвище “Ягничук” (родом був з Брацлавщини) на “Ягниця” – можливо, побоюючись переслідування новим урядом, можливо, через якісь інші причини. Але мене багато років дивувало оте “Ягница” – так писали прізвище російською. Аж поки не познайомилася із родичами з Вінниччини, що всі виявилися Ягничуками.
    Ще у мене запитання: польська шляхта теж вдавалася до придомку як до засобу виділення окремої родини? Чи не могли вони “ховатися” за придомком? Конкретно: Смогоржевські Лукашевичі (герба Юноша) потрапили на Поділля з ВКЛ в якості уніатських священників. Чи можливо, що один з них, Петро, почав користуватись придомком Лукашевич, щоб не потрапити “в гнів” царської адміністрації? У подальшому бачимо, що вони, тобто Максим Смогоржевський, підписувались прізвищами Смогоржевський, Лукашевич Смогоржевський, Лукашевич.

Comments are closed.