Одна з найпоширеніших помилок в дослідженні і в процесі побудови любителем сімейної історії свого родового дерева (особливо, коли це робиться вперше) виявляється також однією з найбільш обмежуючих і потенційно шкідливих помилок. Ми любимо називати її “помилкою прямої лінії”, а її вплив на результати дослідження вважаємо дуже великим.

Помилку прямої лінії можна описати як процес дослідження і додавання в ваше дерево тільки тих людей, від яких ви походимо по прямій лінії (тобто, дідусів-бабусь, прадідусів-прабабусь, і більше нікого). Любителі сімейної історії роблять це або для економії часу, або для того, щоб зберегти розмір дерева зручним, або щоб сфокусуватися на певній меті дослідження. Зовні такий тип дослідження як би має сенс – сфокусуватися на тих, хто має для вас велике значення, плюс можна швидко просуватися від покоління до покоління. Правильно?

На жаль, не все так просто.

Деякі дослідники чомусь не помічають, що, обмежуючи себе одними дідусями в дереві, немов читають одну сторінку з десяти в історичній книзі. Ви не тільки втрачаєте величезну кількість інформації, але і відомості, зібрані вами, випадають з контексту. Якщо ви хочете побачити повну картину життя ваших предків і переконатися (наскільки це вам доступно), що ця картина є достовірною, тоді вам потрібні записи і факти, які виходять за межі вашої прямої лінії.

Дослідження більш широкого кола людей означає, що ви:

  • Неминуче, в кінцевому підсумку, виявите більше фактів і записів про ваших бабусю і дідуся, коли витратите час на вивчення життя їх близьких, плюс, виявите деталі життя і документи, про які, можливо, раніше навіть не здогадувалися або просто не брали до уваги.
  • Легше вдасться пройти крізь глухі кути: Якщо ви застрягли, намагаючись перейти в інше покоління або не можете знайти важливий факт, дослідження близьких родичів може дати вам прорив, якого ви потребуєте. Вивчаючи відомості по кожному родичу, ви збільшуєте свої шанси знайти зачіпку для подальших пошуків.
  • Розробити більш глибоку історію своєї родини: Дослідження сімейної історії – це не просто збирання імен і дат. Коли ми знаходимо час, щоб охопити історії членів сімей наших предків, то починаємо знаходити більш детальне уявлення про своє власне життя, і це допомагає нам зрозуміти виклики, перемоги, тріумфи наших попередників, їхні стосунки, зобов’язання і цілі.
  • Ви зможете відрізнити одну людину від іншої: Немає кращого способу гарантувати, що предки, яких ви додаєте до свого древа, насправді є тими, ким ви їх вважаєте, і не виявиться, що імена їх братів і сестер, дітей або сусідів збіглися. Коли у нас не зібрана ця доступна інформація, набагато легше здійснювати великі помилки.

Тобто, крім ваших дідусів і бабусь слід включити в дослідження наступних людей:
(Ми відзначили ті деталі, які зазвичай найбільш корисні, проте, кожен випадок може бути унікальним. Ви можете дізнатися, наприклад, що сусіди ваших дідусів і бабусь відігравали дуже велику роль в їхньому житті, так що дослідження життя цих сусідів виявиться найбільш корисним. Очевидно, більшість з нас не має стільки часу, щоб досліджувати всіх людей і в усіх деталях, проте, додавання якихось базових відомостей може зробити благотворний вплив на дослідження.)

  • Їх біологічні, прийомні або молочні брати і сестри (докладно)
  • Подружжя їх братів і сестер (основні відомості)
  • Діти братів і сестер (основні відомості)
  • Додаткові подружжя дідусів і бабусь (докладно)
  • Їх діти у всіх шлюбах (детально). Звичайно, брати і сестри одного дідуся є дітьми іншого (тобто, прадідуся), але якщо поглянути на ці відносини з різних сторін, можна побачити, чому це важливо.
  • Сусіди (основні відомості). Особливо переглядайте сусідів, які довго проживали по сусідству. Ці люди можуть стати вашим ключиком для вирішення нерозв’язних питань в майбутньому.
  • Люди, які проживали з вашими дідусями-бабусями. Довготривалі квартиранти, друзі, далекі родичі, слуги (основні відомості).
  • Інші люди, які часто з’являються в ваших записах.

Як далеко ви зайдете – лише ваш вибір. Однак, чим більше коло дослідження, тим більше шансів отримати прекрасну картину минулого, заповнену з глибиною і точністю.

Для початку пройдіться по своєму древу і додайте братів і сестер. Спробуйте додати дати і місця народжень, шлюбів і смертей – адже саме тут часто можна потрапити на золоту жилу і знайти інформацію, якої бракує для свого дерева. Якщо ви і не хочете додавати всіх їх в древо, то зробіть хоча б копію родоводу (для роботи і аналізу) або додайте їх в замітки до записів про прямих предків.

Якщо ця робота здається непідйомною, виберіть якусь одну гілку вашого древа, де у вас більше проблем, і почніть з неї. Або ж виділяйте по годині-дві щотижня, щоб додавати братів і сестер якоїсь людини. Якщо вам так зручніше, то не поспішайте. Робіть в своєму темпі і хто зна, що вам відкриється.

Джерело: https://familyhistorydaily.com/genealogy-help-and-how-to/making-common-direct-line-mistake-family-tree/
Переклад з англ. на рос.: Олександр Січкаренко 
Переклад з рос. на укр.: Тетяна Наконечна

 
P.S. Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр
Якщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо