Сьогодні пропонуємо нашим читачам знайомство із цікавим інтернет проектом із України. Він має назву “Овруч. Сторінки історії” або по-іншому “Овруч.info”. Варто сказати, що Овруч – це місто та районний центр Житомирської області. Тому сторінка в більшій мірі присвячена саме історії цього населеного пункту. Проте часто інформація виходить за межі Овруча і тому цей сайт може бути цікавий історикам, генеалогам та краєзнавцям, які вивчають Житомирщину. 

Панорама м. Овруч, 1863 р.

Учасники цього проекту насправді дуже постарались і зробили свій сайт максимально інформативним та корисним. 

Спершу хочеться розповісти про розділ під назвою “Книги”. Тут зібрані старі документи, книги, монографії, списки, ревізії та збірники конференцій. Усі ці писемні джерела можна собі зберегти в електронному варіанті.

Якщо вас цікавить тема дворянства і можливо, під час дослідження ви виявили, що у вас в роду були дворяни, то вам буде цікава публікація 1900 року. Її назва “Очерк истории мелкого дворянства Овручско-Житомирского в эпоху Польского режима (ХII – ХVIII вв.)”.

В розділі проекту є цікава збірка документів, які можуть становити цінність для генеалогів. Їх назва звучить як: “Документи про дворянське походження Левківських” (1915 р.). Поряд із цим документом ви можете собі зберегти електронну версію “Списку дворян Волинської губернії”, який був виданий у місті Житомирі у 1906 році.

 

Село Збраньки, група селян. Світлина 1909 р.

Пізнавальною є книга “Народні звичаї Полісся”, де В. Комар зібрала інформацію про традиції сіл Житомирського Полісся.

Цікавим є збірник конференції під назвою “Шляхетство Полісся України. Старовинні роди Овруцької шляхти” (2018). В описі до збірника ви зможете побачити також авторів та їх наукові праці.

Більше про традицію поліського весілля можна прочитати в статті І. Несен під назвою “Весільний ритуал Центрального Полісся (середина ХІХ – ХХ ст.).

На сторінці проекту представлений електронний варіант видання “Книга Скорботи України. Житомирська область”, де зібрано 60800 імен людей, що постраждали в роки Другої світової війни.

Вивчаючи історію своїх предків, інколи мало знати дати і місце їх народження. Хочеться також знати традиції, побут, як вони жили, як одружувались, як святкували різні урочистості. Якщо ви теж задумуєтесь над такими питаннями, то вам може бути цікава стаття 1901 року, яка стосується колядок із цілої Волинської губернії. Назва статті “Колядки настоящаго собранія записаны мной въ Житомірскомъ, Овручскомъ, Новоградволынскомъ, Луцкомъ и Ровенскомъ уѣздахъ Волынской губерній”. 

Село Васьковичі. Церква Різдва. Загальний вигляд з північного сходу. Світлина 1909 р.

Вартою уваги є фотогалерея проекту, де зібрано десятки раритетних світлин із населених пунктів Овруцького району Житомирської області. Якщо ваші предки походили із Житомирщини, то ця галерея обов’язково вам сподобається. Цінним є те, що автори проекту навіть підписали на столітніх фото, кому і де належала яка хата в селі. Тобто, якщо пощастить, то можна побачити будинок родичів століття тому. До прикладу підпис може виглядати так: “Село Бігунь. Хата Охрима Рубея. 1931 р.” Саме тому зверніть увагу на папку під назвою “Фото сіл району”.

Окрім фото приватних будинків на сайті “Овруч.info” є численні світлини, малюнки та плани храмів району. 

Досить цікавим є розділ під назвою “Мапи”. Адже тут знаходяться плани, мапи населених пунктів не лише Овруцького району, але й України. Тому зверніть увагу на цей розділ та його наповнення.

В цілому, хочеться підсумувати, що проект “Овруч.info” є досить інформативним для професійних дослідників, а також краєзнавців. Якби усі населенні пункти України мали такі сайти, то історію рідного краю та його мешканців було б вивчати набагато легше.

Джерело фото: Овруч.інфо 

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!