Свята – це найголовніший прояв культури. Для усунення «білих плям» у святковій обрядовості та створення загальної картини релігійності у нашій державі, ми провели дослідження свят Римо-Католицької Церкви.

  Римо-католицькі свята, як і християнські свята в цілому, – це складне переплетення народних традицій і християнської обрядовості. Найголовнішою подією, яка стоїть в центрі свят церковних і народних, є Пасха Ісуса Христа, тобто перехід Господа від Смерті до слави Воскресіння.

 Великдень, свято Господнього Воскресіння – це найдавніший, найважливіший та найурочистіший празник церковного року. Традиційно вважають, що готуватися до Великодня треба сім тижнів – період Великого Посту.

photo

  Великий Піст – це час приготування до Великодня. Цей піст є найдовшим у цілому році, триває сім тижнів, розпочинається від Попільної Середи, коли вірним посипають голови попелом. У період Великого Посту, вірні намагаються дотримуватися рекомендацій Церкви – це утримання від споживання м’ясних страв, не влаштовуються гучні забави, а навпаки, християни приділяють більше уваги своєму духовному життю через молитву, піст, добрі вчинки. В час посту, в Церкві, відбуваються спеціальні молитви – «Хресна Дорога» і «Гіркі Жалі». В основному, люди споживають пісні страви – молоко, капуста, різні каші, яйця, картоплю, пісний борщ та інше. Від посту звільняються діти до 16 років, люди хворі, вагітні і ті, які важко працюють фізично. Основною підготовкою до Пасхи є духовна, тому під час посту обов’язково відбуваються реколекції, під час яких вірні слухають повчання і мають можливість приступити до Таїнства Сповіді[2].

  Вербна Неділя – святкується за тиждень перед Пасхою, коли згадується вїзд Ісуса в Єрусалим. Цього дня освячують вербу, яка користується великою пошаною у нашого народу. Гілки верби не викидають, зберігаючи цілий рік вдома, а на наступний рік приносять до храму, для розпалення Великоднього вогнища[3]. Також існує традиція «биття» освяченими галузками, що символізує побажання один одному здоров’я і довголіття. Дуже полюбляють цю традицію діти, вони «б’ються» вербовими гілочками і промовляють:

Не я б`ю – верба б`є!
За тиждень – Великдень,
Не вмирай – крашаночки дожидай!

  Останній тиждень Великого Посту – Великий Тиждень. Найважливішими днями в цьому тижні і перед самою Пасхою є Великий Четвер, Велика П’ятниця і Велика Субота. У Великий Четвер, за церковною традицією, згадують Встановлення Євхаристії і Таїнства Священства. За народною традицією, до Четверга по господарству вже усе має бути зроблено, оселя і подвір’я мають бути прибрані. Велика П’ятниця – день жалоби на спомин про страсті і смерть Христа. Це єдиний день в літургійному році, коли не відправляється Євхаристія. Літургія цього дня складається з чотирьох частин: Літургія Слова, Адорація Хреста, Обряд Причастя і перенесення Пресвятої Євхаристії до Господнього Гробу[4 с.51]. Цього дня господині печуть паску. Велика Субота – день, коли не правиться Євхаристія, а всі християни готуються до головного вечірнього богослужіння. В народній традиції, цього дня жінки роблять крашанки. Здебільшого фарбують у червоний і золотистий колір[5 с.87].

  Великдень – найбільше християнське свято. Відноситься до тих свят, які не мають визначеної дати, але в основному, це в квітні і травні місяці, і обов’язково в Неділю. Пасха святкується протягом трьох днів. На протязі Великоднього періоду люди вітають один одного словами «Христос Воскрес! Воістину Воскрес!». За народними уявленнями Великдень – це великий день. Давні легенди кажуть, що того дня, коли Ісус Христос воскрес, день був такий довгий і ясний, що дорівнював аж сімом сучасним дням[6, с.59].

  До Великодня готуються різноманітні страви, але найголовнішими з них є: паска, крашанки, ковбаса, сир, хрін. Також готують багато м’ясних страви – котлети, запіканки, голубці, кров’янку, налисники та різні салати. Усі ці страви готуються за спеціальними рецептами. Особливого значення надається випіканню паски, так як вона, є найголовнішим атрибутом Великоднього столу. Традиційно, до Великоднього кошика, кладуть паску, сіль, масло, крашанки і ковбасу, які освячують у Великодню Ніч. Прийшовши додому, після урочистої Великодньої служби Божої, уся сім’я сідала за святковий стіл. Спільно промовляли молитву, складали одне одному найщиріші побажання і споживали святкові страви.

  На другий день Великодніх свят – Великодній Понеділок, ходять у гості до знайомих і родичів, святкують за спільним столом, пригощають одне одного свяченими пасками, обмінюються крашанками, христосуються. Також, цей день, називається «обливаним понеділком», бо цього дня є звичай, коли хлопці поливають дівчат водою. В народі вважають, що таким обливанням викликають весняний дощ, щасливий шлюб і здоров’я. Третього дня продовжують святкувати, йдуть на службу Божу до храму, ходять в гості, їздять до рідних в сусідні села і міста. Співають разом святкових пісень, веселяться.

   Великодній період триває п’ятдесят днів – до свята Зіслання Святого Духа (П’ятидесятниця). Це найвизначніший празник після Великодня, який святкується завжди в неділю.

  Найбільше і найурочистіше свято з усіх церковних свят – Пасха, є найулюбленішим і найпоширенішим у народі. Святкування народне співпадає з церковним, як у духовному, так і в матеріальному плані. Святкують Його обов’язково, дотримуючись традицій і звичаїв нашого народу, які виробилися протягом століть.

Список використаних джерел та літератури:

  1. Матвєєва Н., Голобородько А. Святі і свята України. – К., 1995 – 240 с.

  2. Записано Кокизою Ю. П. від Маркевич З.В. 1986 р.н., с.Гибалівка, Шаргорородський р-н, Вінницька обл.

  3. Записано Кокизою Ю. П. від Борецької Ю.П. 1968 р.н., с.Гибалівка, Шаргорородський р-н, Вінницька обл.

  4. Шкода М.Н. Традиції і свята українського народу – Д., 2007 – 87 с.

  5. Катрій Ю. Я. Пізнай свій обряд. – Львів., 2006. – 310 с.

  6. Круковська В. Святкуймо Великдень. – К., 2006 – 59 с.

Автор: Кокиза Юлія

P.S.Logo-prashhur-5

 Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!