
Однією із популярних сфер примінення генеалогії є пошук документів для підтвердження польської національності для Карти поляка. Так як багато людей звертаються для отримання цієї послуги, в 2015 році ми вирішили займатися підтвердженням національності і через суд – в тому випадку, коли документів з архіву недостатньо. Однак, нещодавно, проаналізувавши статистику судових рішень, ми почали спостерігати негативну динаміку. З причин, незалежних від нас, ми вирішили призупинити надання цієї послуги. Наш юрист і за сумісництвом керівник юридичного департаменту МКП „Вегос” Ольга Щербакова докладно розповідає про ці зміни в матеріалі нижче. Зауважимо, що пошук документів через архіви для підтвердження національності здійснюємо так само, як і раніше.
Згідно з Законом України «Про національні меншини в Україні», громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність; примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
…Відповідно до пп. 2.13., 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011р. № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Попередньо ми відмітили, що за останній період кількість звернень громадян до Відділу реєстрації актів цивільного стану щодо зміни національності стрімко зросла. Адже при спробі отримати Карту Поляка у Заявника збільшуються шанси у таких випадках, як наявність документів, що підтверджують польську національність одного дідуся (бабусі) чи, наприклад, прапрадідуся та прапрабабусі разом. Отримати такі документи можна було в архівах. А внести зміни щодо національності до актових записів – у РАЦСі.
У порядку цивільного судочинства суди загальної юрисдикції розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин. Також суд розглядає спори, що виникають з інших правовідносин, якщо розгляд таких справ не віднесено законом до інших правил судочинства.
Наш Центр відслідкував, що на момент запровадження послуги судова практика в названих справах була досить неоднозначною. А, отже, це давало можливість суду задовільнити або ж відмовити у задоволенні позовної заяви. Зрозуміло, що РАЦС та кожна із судових установ могла винести своє рішення і впливати на нього ми не могли. Кожна ситуація досить індивідуальна, а отже потребувала детального вивчення і нетипового підходу.
Питання зміни національності не відносяться до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, так як Указом Президента України від 27.01.1999р. № 70/90 «Про зміни та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Президента України» втратив чинність та був відмінений Указ Президента України від 31.12.1991р. «Про порядок зміни громадянами України національності».
Якщо особа використала своє право згідно вищезгаданого Указу Президента України змінити національність, і це можна підтвердити витягом з форми №1 РС УДМС України, то в такому випадку можна подати заяву до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання про зміну національності батьків в актовому запису про народження.
…Якщо ж особа не використала можливості змінити національність під час дії Указу Президента України з 1991 по 1999 роки, то на сьогоднішній день втрачена можливість підтвердити її національність, а також вирішувати питання про її зміну в записі акту про народження, так як паспорт громадянина України не передбачає внесення в цей документ відомостей про національність. (Постанова Верховної Ради України від 02.09.1993р. за № 3423 – ХІІ «Про затвердження нової редакції Положення про паспорт громадянина України»).

Якщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!
Добрый день, подскажите пожалуйста как быть в такой ситуации. В свидетельстве рождения моего дедушки в графе родителей национальность не указана. У дедушки был родной брат, в его свидетельстве рождения национальность родителей записана «поляки»
У моего отца мой дедушка в свидетельстве рождения записан «украинец» , как и в моем свидетельстве рождения мой отец записан «украинец» .
Как мне доказать польские корни? Нужно ли доказывать что-то через суд?
Спасибо большое за ответ
Доброго дня. Документу брата дідуся має бути достатньо, звертатись в суд не потрібно.
Добрый день!
Получила Карту Поляка. Могу ли я на основании Карты Поляка изменить свою национальнось, с украинки на полька, в свидетельстве о рождении моего сына? И куда мне нужно обращаться ?
И второй вопрос, могу ли я изменить в своем свидетельстве о рождении национальность моей матери на полька на основании документа с указанием , что ее отец-поляк? Мамы уже нет в живых.