Зовсім недовго залишилось чекати українцям до початку новорічно-різдвяного періоду. Цього року весь світ чекає початку нового 2021 року із нетерпінням, адже щиро вірить в те, що він принесе позитивні зміни і буде кардинально відрізнятись від непростого 2020 року.

Різдвяні свята – це чудовий період, коли всі члени родини збираються разом. Інколи так буває, що саме Різдво раз на рік збирає представників усієї родини разом. 

 

Фото: Вертеп в Україні, 1930-ті рр.

Однак, може виявитись, що кожне покоління має суттєво різні очікування щодо зустрічей напередодні Різдва. Старші покоління – бабусі, дідусі та батьки хотіли б святкувати Святвечір у дусі традицій, тоді як молодь (народжені після  1990 року) воліють відзначати свято вільно, невимушено, без формальностей та виснажливих умовностей. Навіть невеликі відмінності можуть негативно вплинути на різдвяний настрій за столом. 

Додатковою перешкодою у побудові сімейних зв’язків є мобільні телефони та соціальні мережі, які ефективно руйнують магічну ауру Різдва. 

Ви запитаєте, як цьому протидіяти? Рішення є. Варто усіх членів родини задіяти до спільної гри. Наша пропозиція – це сімейне дерево, яке ви успішно створите разом протягом декількох різдвяних вечорів. Для тих, хто хоче дослідити свій рід, ця можливість є просто унікальною. 

Повірте, в час Різдва для кожної вікової групи найголовніше під час свят – це все ж сімейна атмосфера та відчуття близькості родичів. Родинне дерево – це чудовий спосіб інтеграції сім’ї, завдяки якому ви забудете про конфлікти між поколіннями і кинетесь у вир розваг. Також в процесі розповідей і пошуків цікавих фактів, старші родичі неодмінно пригадають цікаві родинні легенди та факти, які допоможуть краще пізнати свій рід.

Зібрану інформацію, після свят хтось із молодших представників родини може внести в базу сайту, який допоможе систематизувати та зберегти інформацію про предків. Таким сайтом до прикладу може бути myheritage

Наступним кроком буде роздруківка родинного дерева у зручному форматі, яке також можна підібрати на цьому сайті безкоштовно.

Окрім того, часто під час родинних свят люблять переглядати родинні альбоми та згадувати цікаві випадки із життя. Проте не всі старі світлини добре збереженні, часто пошкоджені чи розмиті. Ми вже розповідали в одній із попередніх публікацій про можливість розфарбовування старих чорно-білих світлин на сайті myheritage. Недавно там з’явилась нова функція, завдяки якій можна покращити різкість та якість родинних портретів. Це дуже зручна річ, адже якщо фото старе і пошкоджене, то не завжди можна добре розгледіти риси предка і порівняти, наскільки він схожий із вами. Тепер це можна зробити, не виходячи з дому. Для цього варто відцифрувати фото, додати його на сайт, і вибрати функцію покращення фото. 

Пізніше відновлене фото можна прикріпити до інформації, пов’язаної із предком, цим самим гарно сформувати базу предків.

Бажаємо нашим читачам гарних Різдвяних свят, вдалих пошуків та цікавих відкриттів. До вашої уваги добірка ретро світлин та малюнків, на яких можна побачити, як у попередні десятиліття колядували та ходили з вертепом українці із різних куточків нашої держави.

Колядники на картині, 1900 р.

Фото: Вертеп у 1899 році, Буковина.

Фото: Колядники в Центральній Україні, 1910 р.

Фото: Різдвяні свята та вертеп у табірному бараці. Магадан, 1956 рік. Фото О. Алваєва.

Фото: Вертеп, місто Березне, Рівненщина, 1918 рік.

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!