Продовжуємо знайомити наших читачів із цікавими проєктами, які можуть бути корисні при генеалогічних дослідженнях. Здебільшого останнім часом ми розповідали про зарубіжні, а сьогодні маємо приємність познайомити із вітчизняним ресурсом. Мова йде про проєкт під назвою “Sigillum.Музей Шереметьєвих”(Сторінка в ФБ) 

Якщо говорити про “Музей Шереметьєвих”, то він розташований у місті Києві, за адресою вул. Августина Волошина, 2. За п’ятнадцять років роботи музей став ініціатором, організатором чи співорганізатором масштабних виставкових і видавничих проєктів, здобув міжнародне визнання.

Родовий герб панів Ричанських у гербовнику Бартоша Папроцького «Diadochos», 1602.

Проте нашу цікавість викликали пости на сторінці музею в фейсбуці та розділи на сайті, які часто присвячені генеалогії, сфрагістиці та геральдиці.

Одним із найцікавіших розділів на сайтів є “Бібліотека”. Тут можна знайти літературу зі сфрагістики (спеціальна історична дисципліна, яка вивчає печатки.- ред.), першоджерела з геральдики та публікації з генеалогії.

У цьому розділі є гербовники, списки дворян, козацької еліти, окремі дослідження присвячені відомим постатям, зокрема, Івану Мазепі, Пилипу Орлику, Федьку Несвіцькому, Василю Тишкевичу, родам Сангушків, Гедиміновичів. Також тут багато зарубіжних джерел. 

Печатка князя Ярослава Мудрого. Перша пол. ХІ ст. Зі збірки Музея Шереметьєвих.

В розділі “Джерела”  велика добірка книг, збірників документів ХІХ-поч. ХХ ст.

Окрім того вартісними для дослідників є також збірники “Сфрагістичного щорічника”, які теж можна знайти на сайті. Їх видають спільно Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України та Інститут спеціальних історичних досліджень Музею Шереметьєвих. 

Печатка Богдана Костюшковича-Хоболтовського (дзеркальне відображення), друга половина XVI ст. Зі збірки Музея Шереметьєвих.

Наука про герби – геральдика, часто в дослідженнях переплітається із генеалогією. Якщо у ваших предків був родинний герб і ви хочете про нього більше дізнатись чи зробити новий герб для своєї родини, то розділ про геральдику, буде вам надзвичайно корисний. Тут можна прочитати доступно про геральдику, пошукати прізвище свого роду в довіднику гербів та закріпити знання через перегляд відеолекцій.

Часто, гортаючи генеалогічні документи, фотографії можна натрапити на відтиски від печаток, також у родинних колекціях можуть бути печатки. Кому вони належали, до якого періоду відносяться, що можуть означати? Відповіді на ці питання може дати наука сфрагістика

Портрет шляхтича в мундирі Подільського воєводства, кінець XVIII ст. Джерело: Muzeum Narodowe w Warszawie

Варто відзначити, що база проєкту постійно оновлюється і нічим не поступається від сучасних зарубіжних онлайн джерел. Впевнені, що на сторінці проєкту відшукаєте багато корисної інформації та поповните свої знання із спеціальних історичних дисциплін.

©Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!