З кожним роком все більше мешканців України починають цікавитись своєю родинною історією, походженням. Більшість з них хоче дізнатись про своїх предків якнайбільше, адже вивчаючи біографії своїх пращурів, ми краще пізнаємо себе та свої можливості. Починати вивчати родинну історію ніколи не рано і не пізно. До цього рішення треба дійти самостійно. Хоча все ж правильно це зробити, поки ще живі старші представники родини, які можуть більше розповісти про цікаві факти з історії роду та її представників. 

Фото: Синагога в Олиці. Фото Семена Анського 1912 року.

Варто розуміти, що генеалогія чимось нагадує пазл. Те, що не підходить сьогодні, завтра може виявитись важливою ланкою. 

Сьогодні хочемо розповісти нашим читачам про цікавий та дуже інформативний проєкт “Єврейське містечко”, на який ми натрапили в мережі Інтернет.

Фото: Мала синагога в Острозі, 1920-ті рр.

За посиланням знаходиться велика кількість генеалогічних документів із різних куточків України. Переважна більшість цих документів стосується єврейського населення України. Географічно документи поділені на такі регіони, як: Волинська губернія, Закарпаття, Катеринославська губернія, Київська губернія, Подільська губернія, Полтавська губернія, Станіславське воєводство, Херсонська губернія та Чернігівська губернія.

Фото: Велика синагога в Дубно, поч. ХХ ст.

Серед великої кількості документів авторами проєкту представлені:

1) переписи населення, 2) списки арештантів, 3) ревізькі казки, 4) списки проїжджаючих через митницю, 5) списки євреїв, які отримали паспорти, 6) метричні книги, 7) посімейні списки, 8) реєстраційні книги жертв німецької окупації, 9) списки голів родин, які підпадали під рекрутський набір, 10) надходження податків нерухомого майна, 11) відомості про євреїв землеробів, 12) переписи єврейських колоній, 13) списки купців, 14) списки дворів та садибних ділянок, 15) документи навчальних закладів, 16) документи по виборах равина, 17) скарги міщан, 18) списки виборців до Державної Думи. І це ще не весь перелік документів. 

Фото: Єврейська родина із с. Білогородка на Ізяславщині, кінець ХІХ ст.

Якщо ви цікавитесь генеалогією, то ця колекція може бути чудовою наочністю для того, щоб дізнатись, як саме виглядає, той чи інший документ. До речі, усі документи відцифровані і знаходяться у вільному доступі. Важливо, що автори проєкту також зазначили назву архіву, фонд, опис та номер справи, де саме знаходиться той чи інший документ.

Фото: Хоральна синагога в Києві, збудована коштом Л. Бродського.

Ось кілька прикладів посилань:

Перепис населення Російської імперії. Місто Київ. 1897 

Ревізька казка євреїв Черкаського та інших повітів Київської губернії. 1795 

Фото: Синагога в смт Клевані Рівненської обл. Фот. Г. Н. Логвина. 1948 р. З фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.

Наостанок, хочемо сказати нашим читачам, що не існує жорстких правил пошуку предків, є лише правильний шлях, який веде до мети. Кожен вибирає, як має виглядати його генеалогія, скільки часу, грошей та сил він приділить цьому. Тим не менше, в Інтернеті можна знайти досить багато, якщо знати, де шукати. Слідкуйте за нашими публікаціями і ми обов’язково розповімо вам про корисні ресурси в мережі Інтернет. Якщо маєте цікаві посилання чи питання, то діліться ними в коментарях до публікації. 

Фото: Вишнівецька синагога, поч. ХХ ст.

Бажаємо гарних та успішних пошуків.

Джерело фото: www.polona.pl

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!