Досліджуючи історію роду, варто звертати увагу на всі деталі, які розповідають вам старші предки. Одним із важливих джерел інформації є мова. Адже завдяки діалектами та говіркам можна зрозуміти звідки походила та чи інша людина. Якщо до прикладу ви не вспіли опитати про минуле свою бабусю, і не записали спогади, то хоч спробуйте згадати, якісь цікаві та особливі слова, які вона вживала в розмові. Часто назви предметів, страв, пісні, які людина співає можуть стати джерелом інформації про регіон її походження, або її батьків. Адже відомо, що кожен регіон України багатий на діалекти. 

Сьогодні в мережі Інтернет з’являється багато віртуальних проєктів, які присвячені діалектами, які були поширені на території України. Вони цікаві ще й тим, що містять багато відео, в яких є оригінальні записи мови того чи іншого населеного пункту. В цих записах є інформація про мешканців, часто із прізвищами, описи історичних подій, традицій, народна творчість. Такі проєкти однаково цінні для досліджень істориків, етнографів та генеалогів. Нижче розповімо про кілька із таких проєктів.

Фото: Селянський хор із Поділля, ХІХ ст.

Перший стосується діалектів Західного Полісся. Він носить назву “Говіркове куфро”. Це така собі віртуальна мапа діалектів, яка географічно охоплює записи із таких областей, як Волинська, Рівненська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, а також  Брестська область (Республіка Білорусь) та територію Підляшшя (Республіка Польща). Посилання на мапу діалектів Західного Полісся.

Авторкою цього проєкту є Ірина Дружук, філологиня, аспірантка Волинського національного університету імені Лесі Українки та її науковий керівник Григорій Аркушин, доктор філологічних наук, професор.

Також до вашої уваги відеорозмова про діалекти Волині та Полісся. З неї можна дізнатись про те, де на території Волині було найбільше неписемного населення, як формувалась мова в регіоні, в яких селах зараз проживає найбільше носіїв діалектів.

Наступний проєкт під назвою “Varosh” в одній із своїх публікацій розповідає про закарпатський діалект та його особливості залежно від населеного пункту. Якщо ви плануєте поїхати на Закарпаття, то ця публікація буде вам особливо корисна, адже сьогодні місцеві мешканці теж дуже часто вживають у своїй мові діалекти.

Фото: Мешканці села Світязь на Волинському Поліссі, 1920-ті роки.

Одним із найпопулярніших проєктів в плані українського пісенного фольклору є “ПОЛІФОНІЯ”. Тут зібрано кілька тисяч пісень з цілої України. Мова в піснях вражає своїм різнобарв’ям. В кожній пісні своя історія, пов’язана із певним населеним пунктом, часто із якоюсь історичною подією чи традиціями. 

Впевнені, що вищезгадані проєкти допоможуть нашим читачам краще зрозуміти мову, якою спілкувались їх предки, почути пісні, які співали в їх регіонах і доторкнутись до минулого. 

Якщо маєте цікаві посилання по цій темі, то додавайте їх в коментарях.

Автор © Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!