Говорять, що кожен українець у своєму гардеробі має мати як мінімум 5 вишиванок. На сьогоднішній момент в кращому випадку ми маємо одну чи кілька вишиванок, на свята. І це вже добре. Надзвичайно красива традиція носити національний одяг для українців повертається та й що говорити — вишиванку зараз носять у всьому світі. Це модно і трендово.  

  Поцікавившись, які ж символи зобржуються на вишивках українців (чи то вишитий рушник, весільний рушник, вишита сорочка) виявиться, що там «зашито» набагато більше інформації, ніж ми уявляємо. Наприклад, у весільному рушнику зустрічається родове дерево нареченого і нареченої, в якому у закодованому вигляді можна прочитати основну інформацію роду на момент одруження. Віднайшовши такі рушники  ваших бабусь та дідусів та знаючи дату взяття шлюбу можна почерпнути багато корисної інформації. Але про це — далі.

     Отже, які родові символи використовуються у прадавній українській вишивці?

        Особливо важливим та приємним символом для нас є прадавній символ Пращура. Чур (Цур, Пращур) – стародавній слов’янський бог домашнього вогнища, який оберігає межі земельних володінь; Чур освячує право власності («Чур моє!»)  вважається сторожем родових звичаїв, він же визначає кількість і якість необхідної роботи («Через чур!»).  У наших предків-язичників він був божеством не найвищого рангу, однак ім’я його досі всюди знають і вшановують.

meshochek

       

        Калина — дерево українського роду; у давні часи калина пов’язувалася з народженням Всесвіту, вогненної трійці — Сонця, Місяця і Зірки. Тому і назву свою має від давньої назви Сонця — «Коло». А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду.

image_825391

       

           Мак — квітка пам’яті роду, символ його збереження і продовження.  Вірили, що поле після битви навесні вкривається маками. Дівчата, в сім’і яких був загиблий, з любов’ю і сумом вишивали узори маку на сорочках, а на голови клали віночки з семи маків, присягаючи цим зберегти й продовжити свій рід.

       Мак вважається жіночим символом і його не бажано вишивати на чоловічій стороні рушника чи вишиванці, а чоловічі символи, такі як дуб, не бажано розміщувати на жіночих сорочках чи жіночій стороні весільного рушника.

a0712124cd03


   Найціннішим символом вишивки з точки зору генеалогії є дерево роду. З нього можна почерпнути масу інформації.

    Дерево роду — зображувалося на весільному рушнику. Воно було найцікавішим і найнепримітнішим елементом на всьому рушнику. Зростає воно з горщика, модифікації різні, має два вузла перший — батьківський, другий — дочірній. Перші гілки — під центральним (батьківським) вузлом — дідусі та бабусі, нареченого або нареченої (залежить від сторони рушники), гілки вниз — померли, вгору — живі, справа — батьки матері, зліва — батьки батька. Верхні гілки — бабусі, нижні — дідусі. На центральному вузлі — точками — тітки й дядьки нареченого (відповідно з боку батьків), причому якщо з нижньої сторони — старші батька (матері), з верхньої — молодші. Для жінок — вишивається трикутник, для чоловіків — квадрат (4 хрестика). Другий рівень — батьки. Аналогічно, справа — мати, зліва — батько. Гілки в верх — живі, вниз — померли. Взагалі гілка, по логіці, повинна бути одна, але вишивають чомусь дві (напевно, для симетрії). Верхній (дочірній вузол) — на ньому точками брати і сестри нареченої (нареченого). Зверху — старші, знизу — молодші. Справа — сестри (материнська сторона), зліва — брати (батьківська сторона). На верхньому вузлі у нареченої вишивають петельку, у нареченого — дві зайві клітинки.

rush9

       

          Символ Матері – це головний  символ на рушниках і, частіше за все, він зображений у вигляді восьмикутної зірки. Оформлює цей знак стилізована гірлянда із квітів, що символізує велич Матері, її особливу роль у продовженні життя. Також материнським символом може бути велика фантастична квітка, або ж фігура, подібна до жіночої, із піднятими догори руками на знак благословення.


bbb

gallery_8533_1360_170239

         Використовуйте правильні символи, головне — підбирайте ті, які подобаються саме вам і шануйте українську культуру. Надіюсь, що дана стаття допоможе вам у цьому.

               Нехай щастить!

Дослідник генеалогії Віктор Долецький (с).

P.S.Logo-prashhur-5

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

Комментарии

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*
*

Loading Facebook Comments ...