Сьогоднішня публікація має на меті допомогти розпочати досліджувати свій рід тим читачам, які вже довго вагаються та відкладають на потім цю важливу справу. Перш за все треба розуміти, що в дослідженні роду час грає не на користь. Адже з кожним роком з пам’яті стираються важливі факти, на жаль, помирають родичі, які багато можуть розповісти, зникають родинні фото. Саме тому радимо, перед тим, як звернутись до професіоналів-дослідників, трішки пошукати самим і доторкнутись до родинної історії.

Фото: Родина з Гусятина на Тернопільщині, ХІХ ст.

Нижче пропонуємо нашим читачам кілька важливих порад, які можуть зорієнтувати в дослідженні та почати його реалізацію вже із завтрашнього ранку. Адже для чого відкладати таке на потім. 

  1. Візьміть записник і запишіть все що ви пам’ятаєте про своїх предків. Бажано, щоб від початку була система і розділ на батьківську та материнську лінію. Нотатки можна робити як на папері, так і на електронному носії. До речі, нотатки на папері дають візуальний ефект і тому можна розпочати саме з них, а потім вже все набрати кілька файлів на комп’ютері. Далі, треба враховувати, що комп’ютер може вийти із ладу, тому спробуйте зберегти текст в мережі, до прикладу на пошті чи гугл диску.  
  2. Зобразіть на папері родинне дерево. Для початку можна взяти аркуш А4, починати варто з себе, а вже далі по черзі додавати усіх родичів. Сюжет, намальований таким чином, дозволить вам побачити те, чого ви не знаєте про свою сім’ю, де є прогалини, з чого почати сімейне дослідження.

Фото: Родина із Бердичева, поч. ХХ ст.

Якщо не знаєте з чого почати? Прочитайте нашу публікацію “Як створити родове дерево” 

  1. Перегляньте родинні документи, які зберігаються вдома та у близьких родичів. Відомо, що кожного в домі є така скринька, чи папка, де зберігаються документи. Це можуть бути паспорта, свідоцтва, військові документи, право власності на землю, атестати, дипломи, листи. Усі документи важливі, тому навіть якщо вони написані іноземною мовою, часто там можна віднайти важливі факти. До прикладу, зі свідоцтва вашої прабабусі ви можете дізнатись, коли і де вона народилась, хто були її батьки. 
  2. Поспілкуйтесь із старшими родичами. Погодьтесь, не кожен із нас має змогу порозмовляти із прадідусями, а інколи і з дідусями. Тим не менше, завжди є “якісь” родичі. Це може бути як двоюрідний брат бабусі, тітка. Треба якомога швидше піти до такої людини і взяти у неї інтерв’ю. Звичайно, варто домовитись заздалегідь. Для того, щоб ні одне слово не було забуте, візьміть із собою диктофон, на який ви будете записувати розмову. Не забудьте старі фотографії – це може допомогти співрозмовнику пов’язати деякі факти.

Вам допоможе наша стаття “30 запитань про життя для бабусь та дідусів”

Фото: Мешканці міста Калуш на Івано-Франківщині, 1930-ті роки.

  1. Сходіть на кладовища, де поховані ваші предки. Часто на могилах можна прочитати дати народження і смерті, а поряд може бути похована ціла родина, що дозволить відразу дізнатись про кілька гілок родового дерева. Також на могилах можуть бути фото, це дозволить вам побачити, як виглядали ваші предки. 
  2. Пошукайте інформацію на онлайн базах із генеалогії. У мережі Інтернет існує безліч пошукових систем, де можуть перебувати ваші предки. Критеріїв дійсно багато, оскільки ви можете переглядати покажчики з окремих парафій, але ви також можете шукати списки людей, які виїхали з Океану. На нашому сайті є велика кількість публікацій про такі бази, як ними користуватись, теж розписано у кожній публікації. 

Посилання на Корисні статті з генеалогії: До прикладу: Де знайти інформацію про предків, які емігрували”

  1.  Оберіть програму для створення генеалогічного дерева. Така програма допоможе вам систематизувати інформацію, прикріплювати документи, фото, а інколи і шукати родичів по всьому світу. Є також автономні програми, які не потребують доступу до Інтернету. Вибір методу збору даних залежить лише від вас.

Фото: Весілля на Гуцульщині, фото до 1939 року.

  1. Сходіть до місцевого РАЦСу  Наступає момент, коли документи вдома та з родичами проаналізовані, і ми не знаємо, де взяти подальші дані. Їх можна отримати РАЦСі. 
  1. Відвідайте державні архіви. Якщо ви виконали усі попередні правила, то тепер можна йти до архіву. Варто зрозуміти, який саме архів вам треба, тут все залежить, від того в якому регіоні ваші предки народились, проживали все життя. Можливо, треба буде відвідати кілька архівів. В архівах можна перш за все переглянути метричні книги, сповідальні відомості. В архіві можна замовити копії документів або зробити собі знімок документу на власний носій. 
  2. Зверніться до фахівця. Якщо ваші самостійні дослідження зайшли в глухий кут, і питань у вас більше ніж відповідей – ви можете звернутись до фахівців. Це може бути офіційний запит в архів, який можна здійснити навіть через електронну пошту або до професійних генеалогів із приватної фірми. 

Бажаємо вдалих пошуків!
Пишіть свої питання та доповнення в коментарях. 

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

4 thoughts on “Цінні поради як самостійно розпочати дослідження роду

  1. Я би ще додав наступну пораду за цими: розмістіть складене Вами родинне дерево у онлайн системі, щоб можна було працювати над ним спільно з іншими зацікавленими родичами і воно могло залишитись нащадкам (власним чи далеких родичів).

    • Дякуємо! Слушна порада

  2. Дякую! Я вже зробила дерево роду на 7 поколінь.

    • Супер! Дякуємо за коментар!

Comments are closed.