T9jDyx9hqxA

   15 жовтня 2014 року у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка «Сармати», приурочена до 30-ї річниці дослідження унікальної пам’ятки археології поблизу с. Пороги Ямпільського району.

          З радістю презентуємо вам фото з виставки, яку самі нещодавно відвідали. А також детальніше познайомитися з виставкою допоможе прес-реліз із музею.

DSC01723

DSC01759

    «Розкопуючи у 1984 році один з давінх, майже зрівняних з землею курганів, археолологи виявили поховання сарматського можновладця. Померлий лежав у дубовому саркофазі, поруч знаходились римські амфори, численні золоті та срібні прикраси, дорога зброя, і, головне, — золота гривна, символ влади. Все это свидетельствовало, что свой последний приют здесь нашел не просто знатный сармат — царь.

DSC01732

DSC01735

DSC01725

       На виставці експонуються знахідки з царського поховання. Переважно, це речі, які підкреслюють високий статус свого власника: дорогоцінні прикраси та зброя. На багатьох предметах зображено знаки-тамги (своєрідні герби сарматських вождів).

DSC01729

Сарматські племена (роксолани, язиги, алани й ін.) домінували на території України з ІІІ ст. до н. е.  по ІІІ ст. н. е. Прийшли вони з південно-уральських степів, облаштувалися на північному сході від скіфів. У середині ІІІ ст. н. е. їх змели германські племена (готи). Частина сарматів ввійшла до складу готської держави Германаріха, частина «попросила притулку» у праслов’ян Черняхівської культури, інші відійшли за Дон. Остаточно зім’яли сарматів гуни: кого змогли – винищили, інших – асимілювали.                                                                                                               http://www.astra-lit.com/

DSC01737

DSC01731

     Поруч з чоловічим царським похованням було ще одне — жіноче. Зважаючи на багатство речей, що супроводжували небіжчицю, вона також була представницею вищих сходинок ієрархії сарматського суспільства, можливо, царицею.

DSC01750

DSC01745

DSC01734

    На особливу увагу заслуговують представлені на виставці ювелірні вироби. Вони відображають світогляд, естетичні вподобання, технологічні досягнення та коло торговельних зв’язків сарматських спільнот. Прикраси з жіночого поховання, відкритого в Гордіївці Тростянецького р-ну у 1986 року, є чудовими зразками звіриного стилю сармат. У них відображені головні кочівницькі символи: кінь та сонце. Прикраси з жіночого поховання, дослідженого поблизу с.Северинівка Ямпільського р-ну, ілюструють іншу характерну рису сарматського ювелірного мистецтва – поліхромію.

DSC01742

DSC01736

Кубок срібло
Виключний інтерес викликає комплекс сарматської жриці, відкритий поблизу с.Писарівка Ямпільського р-ну в 1992 році. Це поховання містило нетиповий набір предметів, використання яких носило культовий характер.

     Сарматські коштовності, знайдені на теренах Вінниччини, неодноразово ставали об’єктом захоплення цінителів давнього мистецтва з інших країн. Вони побували на виставках в італійських містах Ріміні і Тренто, в м.Лінц (Австрія) та м.Ганновер (Німеччина). Сьогодні ознайомитись з колекцією мають нагоду і вінничани.

    Виставка діятиме з 15 жовтня по 14 листопада щоденно з 11.00 до 16.00, крім понеділка.»

DSC01744

DSC01753

DSC01728

DSC01738

DSC01752

DSC01755

DSC01746

DSC01731

Віктор Долецький ©
Наконечна Тетяна©

Комментарии

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*
*

Loading Facebook Comments ...