Заява про видачу паспорта (так звана форма 1) радянського періоду  – документ, який може мати значну цінність і для юридичної роботи, і для дослідника родоводу. Щоб отримати паспорт, людина заповнювала бланк – заяву про видачу паспорта, де вказувала своїх батьків, дату та місце народження, національність. Заява ця в деяких випадках може мати важливе юридичне значення, а тому в силу своєї професійної діяльності останнім часом випала нагода з’ясовувати долю цих заяв, поданих ще у радянський період для отримання паспорту на той час громадянина СРСР.

Зображення: Заява на видачу паспорта.
Примітка. Клієнт вирішив передати інформацію, отриману внаслідок надання правової допомоги, Центру вивчення генеалогії “Пращур” та надав дозвіл на публікацію копії заяви про видачу паспорта.

Ще у 1932 році з’явилась постанова ЦВК і РНК СРСР «Про встановлення єдиної паспортної системи по Союзу РСР та обов’язкової прописки паспортів». Під неї була прописана інструкція з переліком документів, на підставі яких видається паспорт. Ця інструкція на тому етапі взагалі не передбачала такого документу, як заява про видачу паспорта, що можна зрозуміти – грамотність населення була низькою, а бюрократія лише починала набирати обертів.

Надалі паспортне законодавство СРСР часто змінювалось, оновлювались постанови, положення, інструкції. Частина з них була під грифом секретності, тому звичайна людина навіть не могла знати всіх тонкощів паспортної системи. У 1940 році з’явилась нова постанова, яка також не передбачала подання якихось заяв. 

Нарешті у 1953 році у черговому Положенні про паспорти зазначається, що для отримання паспорта потрібно подати особисту заяву встановленої форми. Щодо долі цих заяв зразка 1953 року, які використовувались у 1953-1975 роках, в мережі можна знайти окремі коментарі, що картотека їх була знищена на місцях у 1994 році. 

Намагаючись з’ясувати долю заяв зразка 1953 року, я направила чимало адвокатських запитів до різних установ. Шукала заяви конкретних осіб з двох різних населених пунктів саме у зв’язку з наданням правової допомоги. Просила окремо повідомити, чи перебувають на зберіганні ці заяви, чи вони були знищені та якщо так, то коли. З працівниками деяких установ також поспілкувалась телефоном. Однак ані місцеві сектори державної міграційної служби (далі – ДМС), ані ДМС України, ні Галузевий державний архів МВС України, ні Управління МВС України в областях, ні Галузевий державний архів СБУ, ні державний архів області, ні ДП «Документ» не змогли повідомити жодної позитивної інформації. На зберіганні у них заяв про видачу паспорта зразка 1953 року немає, де можуть знаходитись, не відомо. Документи про знищення на місцях відсутні (принаймні щодо тих населених пунктів, по яким вівся пошук).

Безумовно, інформацію щодо долі заяв про видачу паспорта зразка 1953 року можна було б знайти в глибинах внутрішніх архівів деяких установ. Здавалось би, мали б бути акти про знищення, якісь розпорядження з цього приводу. Однак, якщо подумати, як вівся документообіг у 1990-х, скільки реформувань відбулось з того часу, куди і як кочували ці внутрішні архіви установ, як змінювались самі установи та скільки працівників, які могли б щось підказати, вже давно пішло на пенсію, то стане зрозуміло, що завдання це не з легких. 

Тому, залишивши в спокої заяви про видачу паспорта зразка 1953 року, перейду до заяв зразка 1974 року. 

Саме того року у СРСР почала діяти нова Постанова Ради Міністрів СРСР від 28 серпня 1974 року № 677 «Про затвердження положення про паспортну систему в СРСР», яка передбачала загальну паспортизацію населення, в тому числі мешканців сіл.

Паспорт громадянина СРСР. Джерело: Вікіпедія

Цього разу надана мною правова допомога стосувалась доказової інформації, яка могла міститись саме у заяві про видачу паспорта зразка 1974 року. Тут склалась зовсім інша картина. Заяви ці були направлені з усієї України до Державного підприємства «Документ» для оцифрування. 

На сайті електронної системи публічних закупівель України ProZorro можна знайти інформацію про деталі замовлення ДМС цих робіт. Наприклад зазначається, що в картотеках територіальних підрозділів ДМС знаходилося орієнтовно 37,5 млн. паперових-облікових карток (заяв про видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року та про видачу паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року), а також про потребу переведення їх у цифровий формат.

Однак ДП «Документ» отримало заяви про видачу паспорта лише для відцифрування та не є розпорядником інформації щодо самих заяв. Тобто вони не нададуть вам копію заяви, якщо до них звернутися, бо це не їх парафія. 

Завдання з розміщення, централізованого зберігання відцифрованих картотек, їх поточного ведення і обслуговування покладено на ДМС міста Києва та Київській області. Саме у їх компетенції надати копію заяви про видачу паспорта зразка 1974 року, навіть якщо вона була подана у зовсім іншому куточку України. 

Після деякої плутанини з адресами наголошу, що запит потрібно направляти саме на Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області за адресою: вул. Березняківська, 4-А, м. Київ, 02152.

Після першого адвокатського запиту мені було надано проміжну відповідь, у якій попросили додати копію свідоцтва про народження мого клієнта, щоб можна було пов’язати його з людиною, на яку ми й шукали заяву про видачу паспорта. Знаючи суперечливість українського інформаційного законодавства, не було ніякого сенсу боротися з цією вимогою. Додам, що в процесі переписування я також неодноразово спілкувалась телефоном з дуже ввічливою працівницею ДМС у м. Києві та Київській області, яка дійсно робила все, щоб пришвидшити надання відповіді і оперативно з’ясувати всі деталі. 

У відповідь на другий адвокатський запит, підкріплений копією свідоцтва про народження, надійшов лист з довгоочікуваною копією заяви про видачу паспорта зразка 1974 року. 

Отже, у цій заяві можна побачити таку інформацію про особу: її прізвище, ім’я та по батькові, дата та місце народження, національність, сімейний стан та дані про шлюб; прізвища, імена та по батькові обох батьків; адресу проживання на час заповнення; перебування в іноземному громадянстві; причина видачі чи обміну паспорта, дані про попередній паспорт за наявності. Також у заяві є фотокартка та відмітка про дату смерті особи.

Отримавши копію заяви, клієнт зміг розв’язати своє юридичне питання та одночасно поглибив свої знання про родину, пов’язавши дані у заяві з іншою вже відомою йому інформацією. 

На останок порекомендую не зупинятись і використовувати усі законні шляхи як у пошуках документів для забезпечення ваших прав, так і у пошуках коріння свого роду. Якщо не маєте змоги впоратися самостійно, за першим можна звертатися до мене, а за другим – до Центру вивчення генеалогії «Пращур».

Автор: адвокат, Катерина Синявська


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

31 thoughts on “Заява про видачу паспорта громадянина СРСР

  1. Здравствуйте, нужна фотокопия формы №1 моего дедушки. Вы сможете мне помочь?

    • Доброго дня. Відповіли на пошту

  2. Добрый день, сколько стоит ваша услуга по получению копии формы1?

    • Доброго дня. 1200 грн

  3. Добрый день .
    Мне нужна копия паспорта 1974 года
    Сколько стоит Ваша услуга ?

    • Доброго дня. Відповіли на пошту

  4. Здравствуйте! Я из Казахстана мне нужна такая справка формы 1 по моему деду. Вы можете помочь ?

    • Доброго дня. Написали на пошту

  5. Добрый день! Скажите пожалуйста мне нужна такая справка форма номер 1 по моей бабушки вы можете мне помочь её сделать?

    • Доброго дня. Так. можемо допомогти. Написали на пошту

  6. Вітаю! Чи можливо отримати таку форму на паспорт моєї прабабці Вішневської (з Пешинських), яка народилася 07.07.1883 р. (новий стиль), а померла 19.01.1970 р. Народилася містечко Чуднів Волинської губернії (зараз Житомирщіна). З 1935 року мешкала і померла в м. Києві. Полька. З повагою, Володимир Атрошенко. М.КиївВ

    • Доброго дня. Написали Вам на пошту

  7. Добрый день! Скажите пожалуйста мне нужна такая справка форма номер 1 по моей бабушки вы можете мне помочь её слелать?

    • Доброго дня. Відповіла на пошту

  8. Підкажіть чи можуть на підставі заяви про видачу паспорта додати до поновленого актового запису про народження відомості про батьків?

    • Доброго дня. На жаль ми не є спеціалістами у цьому напрямку, потрібно уточнювати процедуру у працівників ДРАЦСу і краще відразу йти на прийом до керівника (не до рядового спеціаліста), це їх спеціалізація і вони повинні надати вам алгоритм подальших дій.

  9. Скажіть, будь ласка, скільки коштує послуга отримання паспортних заяв про надання паспорта зразка 1974 та 1994?

    • Доброго дня. Відповіли на пошту

      • Доброго дня. Скажіть будь ласка яка вартість послуги отримання паспортних заяв про надання паспорта зразка 1974 року

        • Доброго дня. Написали на пошту, вартість 1200 грн

  10. Доброго дня! Підкажіть будь-ласка, з чим може бути пов’язана “відсутність даних” по формі 1 радянського періоду? Прізвище, ім’я, по батькові, дата та місто народження людини, на яку я запрошую інформацію, місто мешкання – все вказано вірно. Чи може бути проблема в тому, що людина ще жива, або картки не передали до Києва? Дякую!

  11. Здравствуйте!
    Замечательная статья! Большое спасибо автору!
    Вопрос: а если человек жил на одном месте, несколько раз менял паспорт образца 1974 г., мне дадут копии всех заявлений? (например, смена фамилии в браке).

    А как, интересно, обстоит дело с заявлениями на современные паспорта граждан Украины, их копии дают потомкам умерших предков?

    • Доброго дня, думаю, по першому питанню, що дадуть копії всіх заяв, якщо вони є. Але треба озвучити в запиті всі деталі. Щодо сучасних зразків запитів не робила, але підхід має бути такий же, як описано в статті.

  12. Скажіть будь-ласка, чи запитували ви “форму 1” у випадку непрямої лінії споріднення (напр., матір сести, батько рідного брата) за можливості довести цю лінію роднинного зв’язку? Чи реально це зробити не адвокатським, а звичайним запитом? Дякую.

    • Доброго дня, треба спробувати, саме такого не запитували. Але, якщо довести весь ланцюжок, то можуть надати, думаю. Або ж зробити запит не від себе, а від родича, який по ланцюжку ближче до того, чию форму 1 запитують. Попросити родича, щоб підписав від себе такий запит.

      • Є інше питання: якого року проводилося оцифрування?! Якщо це після 2014 року, то це варто наголосити в публікаціі, та внести доповнення, бо люди можуть за неінформованості подавати запити щодо ненаявних даних по окремих регіонах України, тим самим тільки роблячи зайву роботу і гаяння часу як свого, так і працівників ДМСУ.

        • Доброго дня, взагалі система Прозорро, про яку згадано в статті, почала діяти лише у 2016 році. Дослідження питання проводилось у 2019-2020 роках, але питання окупованих територій не опрацьовувались, оскільки клієнтів, які б ставили такі завдання, не було. Не виключено, що якісь заяви в силу різних обставин, в ДМСУ можуть бути. Тому, на мою думку, це питання варте окремого запиту від особи, якій потрібно шукати інформацію чи документи по територіям, які зараз є окупованими.

  13. Підскажіть, будь ласка, а де можливо знайти зразок запиту на отримання копії Форми-1? Чи буде позитивна відповідь, якщо подати запит просто як від фізичної особи, а не адвокатським запитом? Дякую.

    • Доброго дня
      Варто спробувати самостійно, головне надати документи, що підтерджують споріднення. Запит довільної форми може бути: “Прошу надати копію заяви про видачу паспорта на таку-то особу (дата народження така-то), який є моїм батьком (дідом і т.д.). Паспорт видавався у період з… по… . Копії таких-то документів додаються”.
      Головне не раніше 1974 року. І обов’язково написати, крім адреси, контактний телефон.

      • Ну і місце, де отримував, звісно, треба (місто, район)

  14. Всем рекомендую Пращур – очень профессиональная команда. Работать с ними – одно удовольствие.

Comments are closed.