Вартим уваги дослідників-генеалогів та звичайних українців, які шукають інформацію про своїх рідних є проект під назвою “Електронний архів Українського визвольного руху”. Даний проект був заснований у 2013 році, проте презентація оцифрованих документів користувачам відбулась у 2020 році.

Фото: Лист з відбитками пальців колишнього начальника УНКВС Вінницької області Корабльова Івана Михайловича, 1940 р.

Головний меседж проекту звучить як: “робимо минуле доступним”.

Станом на сьогодні на сторінці проекту у вільному доступі знаходиться – 25400 документів, які можна шукати за датою та назвою.

Сторінка проекту містить поділ на розділи, збірки, архіви, документи та надходження. 

Фотографія колишнього начальника 3 відділу УНКВС по Вінницькій області Запутряєва Олександра Михайловича, 1903 р.

Для прикладу ми спробували згенерувати документи за ключовим словом “Вінниця”. Результати пошуку включали документи періоду 1930-1990-х років.

При бажанні документи можна переглядати, або ж зберегти собі на електронний носій у добрій якості, що є дуже зручно.

Якщо ви оберете розділ під назвою “Інше”, то зможете сортувати документи відповідно до мови написання.

Цікавим є розділ документів, який містить свідчення очевидців про події Другої світової війни на території України.

Фото: Анкета репресованої Сеньків Марії, 1926 р.н. Була арештована у 1944 р. та засуджена до 10 років позбавлення волі. Покарання відбувала у Дніпропетровську, Воркуті та Норильську. Звільнена у 1954 р.

Світлини, особисті документи, накази, списки в’язнів знаходяться в розділі, присвяченому важкому періоду в історії України – “Великому терору (1936-1938)”. Тут можна знайти дані як про жертви, так і про карателів. Довгий час ця інформація була засекречена від загалу. І нащадки не мали змогу дізнатись, що ж сталось із їх родичами, які постраждали в ті часи. 

Якщо вас зацікавило це електронне джерело, але ви не змогли відшукати необхідний документ про свого предка, то можна надіслати лист-запит на сторінку проекту. Електронна скринька: archive@avr.org.ua

Фото: Анкета репресованого Борецького Богдана Івановича за 1952-1956 роки в Житомирі, Воркуті та Сольвичегодську Архангельської області.

Варто сказати, що проект тісно співпрацює із своїми користувачами.  На сайті вказано, що якщо ваші рідні були учасниками Українського визвольного руху і ви маєте документи, як про це свідчать, то ви можете поділитись ними із організаторами проекту і таким чином допомогти писати історію українців, які так багато зробили для боротьби за незалежність нашої держави.

Діліться своїми знахідками в коментарях.

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

6 thoughts on “Документи Українського визвольного руху онлайн

  1. Дякую, дуже цікаво.

    • Доброго дня. Дякую за відгук!

  2. Цікава і корисна інформація. Дякую

    • Доброго дня. Дякуємо за коментар 🙂

  3. Анкета репресованого Борецького Богдана Івановича з 1952-1956 роки в Житомирі, Воркуті Сольвичегодську та Архангельській області. – це як розуміти?

    • Доброго дня. Була помилка, дякую, виправили!

Comments are closed.