
26 вересня у місті Вінниця відбудеться фестиваль “Сім’я – простір любові”, який радо підтримує центр вивчення генеалогії “Пращур”. Ідея фестивалю для всієї сім’ї в тому, щоб допомогти родинам бути щасливими. Радіти сьогоденню не зважаючи ні на що, знати та шанувати минуле, продовжувати рід, розвивати свою особистість, будувати гармонійні відносини, мріяти – справи з “обов’язкової програми” по знаходженню щастя для себе та своєї родини та загалом для суспільства. Адже кожна родина – запорука майбутнього народу та країни. Якщо ви теж хочете побудувати міцну і щасливу родину – щиро чекаємо на Вас!
Найрізноманітніші майстер-класи для дорослих і дітей відбуватимуться безкоштовно з 9.00 до 18.00 за адресою – проспект Юності 10/23, приміщення Вінницького Центру ПТО технології та дизайну.
Зареєструватись на фестиваль
Під час фестивалю ви зможете відвідати майстер-клас “Родове дерево”, який проведе директор центру вивчення генеалогії “Пращур” Віктор Долецький.
Ви зможете:
– дізнатись чому важливо вивчати родовід;
– отримати детальну інформацію про те, які кроки потрібно зробити для вивчення родоводу;
– дізнатися про основні джерела генеалогічної інформації;
– задати запитання щодо складання родоводу та отримати практичне керівництво до дії від генеалога, досліджений родовід якого складає понад 7 тисяч осіб.
А також ваша дитина зможе самостійно запонити своє перше родове дерево під час майстер-класу, який проведе Оксана Мельник. Заняття “Родове дерево” відбудеться на дитячому майданчику Фестиваля “Сім’я – простір любові”.
У програмі фестивалю майстер-класи для дорослих:
9:00-9:30 Реєстрація
9:30-10:00 Відкриття фестивалю
10:00-10:45 Ольга Москаленко. Тема: “Турботи “Ідеальної” матусі або Чи можна дати дитині все?”
11:00-11:45 Ірина Руденко. Тема: «Сім’я – мій перший тренінгів центр»
12.00-12.30 Світлана Стойко-Гота. Тема: «10 аргументів на користь раннього розвитку»
12.30-13:00 Сюрприз для учасників
13.00-13.30 Обідня перерва
13.30-14.30 Оксана та Віктор Юхимович. Тема: «Закони щасливих відносин»
14:45-15:45 Віктор та Оксана Юхимович. Тема: «Чоловік: роль і призначення в сім’ї»
16.00-16:45 Андрій Мореходов. Тема: «Сім’я як команда”
17.00-17.45 Віктор Долецький. Тема: «Родове дерево»
Протягом дня діти зможуть долучитися до творчих майстерень з виготовлення:
- текстильної іграшки;
- скрапбукінг-листівки;
- дитячої фоторамки;
- браслету дружби;
- оберегу «Мандала»;
- дівочих прикрас;
- картини у техніці “Квілінг”та інших;
- створити “Родове дерево”.
На учасників фестивалю чекають сюрпризи та подарунки.
Більш детальну інформацію з приводу майбутнього фестивалю “Сім’я – простір любові” ви можете отримати прослухавши аудіозапис радіопрограми “Відверто”, запис якої відбувся 14 вересня у студії обласного радіо “Хвиля”. Учасники програми – Віктор Долецький – засновник центру вивчення генеалогії “Пращур” та Ірина Руденко – психолог, лайф коуч, співзасновник громадської організації “Родинний простір”. Ведуча – Тетяна Скомаровська, звекорежисер – Олександр Войнаровський.
Зареєструватись на фестиваль
- Я рада вітати всіх, хто щойно приєднався до слухацької аудиторії радіо «Хвиля» Вінницької обласної державної телерадіокомпанії «Вінтера». В ефірі програма «Відверто». В студії Тетяна Скомаровська, звукорежисер Олександр Войнаровський. І тема сьогоднішньої нашої розмови – це Фестиваль у Вінниці «Сім’я – Простір любові». Досить багато фестивалів проводиться, як би життя не складалось. На сьогоднішній день ми бачимо, що іде війна, але, як-то кажуть, життя продовжується, і ми не маємо складати руки, ми повинні мати в душі оптимізм. Тому сьогодні ми запросили наших гостей, які вірять у світле майбутнє нашої України, вони працюють над консультативними питаннями, які зараз вкрай необхідні нашій державі, всім жителям Вінниччини і тим, хто нас оточує в інших регіонах. Я хочу запропонувати сьогодні до вашої уваги, щоб ми поговорили саме про цей Фестиваль і запросили до студії директора Центру вивчення генеалогії «Пращур» Віктора Долецького, також Ірину Руденко – психолога, лайф коуча, співзасновника Громадської організації «Родинний простір». Шановні гості, я сьогодні рада вас вітати в нашій студії. Отже, розпочнемо саме з грандіозного заходу, тому що до нього приєдналися і психологи. Що це за фестиваль? Яка мета цього фестивалю?
- Ірина: Доброго дня. Ідея Фестивалю виникла у групи людей, які об’єднані ідеєю «щасливих родин в Україні». Ви сказали не дарма про те, що сьогодні в Україні відбуваються події, які, нажаль, нам не хотілося б, щоб відбувалися. І тому, на мій погляд, сім’я є такою основою, базисом мирної держави. Сім’я – це той простір, де формуються цінності, де формуються переконання, де формуються і розвиваються здібності у кожного з нас. І так, звідки ж ідея? Мабуть, ідеї мають здібність жити у просторі і втілюються лише тоді, коли зустрічається група людей, які об’єднані цією ідеєю. І саме так, мабуть, і з’явився на світ наш фестиваль. Організаторами цього фестивалю є Громадська організація «Сімейний альянс» і Громадська організація «Родинний простір», учасником однієї із них і є я. Я, як психолог, зустрічаюсь доволі часто із запитами своїх клієнтів про те, що: допоможіть, будь ласка, нам налагодити стосунки в родині, допоможіть налагодити стосунки із дітьми, як зробити так, щоб було більше порозуміння між дітьми і батьками, як зробити так, щоб здібності, які є в дитини не прогледіти, а вчасно дати їм поштовх і допомогти дитині бути успішною. Ці та багато інших питань ми будемо розглядати в нашому фестивалі. Наш фестиваль буде проходити 26 вересня. Я радо запрошую усіх вінничан долучитися до нього. Трохи про нього розповім: це буде такий простір, площадка, де можна буде послухати майстер-класи досвідчених професійних психологів і не лише психологів, а в тому числі коучів, тренерів, людей, які безпосередньо вивчають родину, вивчають родинні зв’язки, вивчають родинні цінності. І сьогодні учасником нашої програми є Віктор Долецький, він також є одним із партнерів нашого фестивалю, його Центр вивчення генеалогії «Пращур» залюбки долучився, ми дуже вдячні, що він підтримав наш фестиваль також. Він буде розповідати безпосередньо про родинні цінності, про коріння, що є дуже важливим. Для мене як для психолога, на мою думку, лише та людина має можливість в повній мірі відчути своє призначення на Землі, яка відчуває під ногами землю, відчуває своє коріння. Те коріння дає їй можливість постійно отримувати енергію від свого роду, від своєї землі і також будувати свою сім’ю, ставати успішною в своєму житті і також давати щось своїм нащадкам. Отже, хочу передати слово Віктору, він трохи докладніше розповість про свій майстер-клас.
- Ми потім будемо так детальніше розповідати, що очікує наших вінничан, тому що дійсно ви об’єднали навколо себе таких людей, які будуть вкотре повторювати, що сім’я – це основа, що та родинна ниточка, яка тягнеться вона не має закінчуватись, вона має продовжуватись. Зараз дуже стало модним вивчати своє коріння заради того, щоб поїхати, наприклад у Польщу. Поляки дуже активно стали працювати з цього боку, мабуть, до вас теж звертались. Будь ласка, Вікторе, розкажіть. Я вважаю ви дуже класно зорганізувались і коло себе організували таких відповідальних людей.
- Віктор: Ми з радістю долучилися до такої ініціативи. Я коли почув про саму ідею «Сім’я – простір любові», я відразу своїм працівникам сказав, що це наша тема. Дехто мені каже, що ми працюємо все ж таки з корінням, з історією людей, до чого тут сучасні сім’ї? Я говорю, що ми працюємо з корінням заради сучасних сімей. Часто вивчення родоводу свого об’єднує навколо себе цілі родини, не просто одну сім’ю, а починають відновлюватись родинні зв’язки, навіть далекі, втрачені давно. Люди починають розуміти, що близькі люди, які живуть на сусідній вулиці, можуть виявитися вам досить недалекими родичами. Починають цікавитись, починають з’являтись сімейні традиції, виринати з того простору. Що відбулось у нас в Радянському Союзі – нам відрубали коріння. Буквально недавно я познайомився з цікавою людиною, він мені таку думку процитував, каже: «Чому Англія (Великобританія) дуже потужна країна? Тому що вони дуже цінують свої родоводи. До Х-ХІ ст. знають свої родоводи і дуже пишаються ними». Я не знаю наскільки це правда, але він мені говорив, що вони коли сідають пити чай, часто всі згадують цю традицію, але іншу сторону традиції не згадують, то саме за попиттям чаю згадують про своїх предків і дуже гордяться ними, повторюють їх, вони сильно вкорінені в землю. А ми на сьогоднішній день мало того, що не вкорінені, ми молода держава, так нам ще й обрубали те коріння. Що робимо ми, що робить наш Центр – ми пропагуємо саме відновлення цього коріння, пошук його, налагодження зв’язків саме зі старшими представниками роду. Ми різні: є молодь, є ті, хто виріс у Радянському Союзі, є ті, хто ще пам’ятають часи, як Радянський час становився, і спілкуючись з цими усіма людьми я розумію, що в них різні цінності, в них різне бачення майбутнього України, і тому конфлікти між цими групами будуть завжди, але, що їх об’єднує – це сімейні зв’язки. Коли починають говорити про сімейні цінності, про майбутнє, про спільні речі тоді цих людей це об’єднує. І, можливо, сьогодні нам потрібно об’єднуватись навколо того, що може об’єднати суспільство, а не концентруватись на тому, що роз’єднує.
- А взагалі чому ви взялись за таку справу, це ж не легка справа дослідити коріння? До вас звертаються не лише вінничани.
- Віктор: Ми працюємо по всій території України і, звичайно країни, які близько до нас – з Росією, Польщею, Білорусією ми тісно пов’язані, тому доводиться вивчати родоводи і там. Чому зайнявся? Це заняття виросло з мого хобі, це моє покликання таке. Я довго себе шукав, коли задавали питання: «Яке в тебе хобі?», я не міг дати чіткої відповіді на це запитання, бо не знайшов на той момент свого. Коли у 2008 році я почав цікавитись генеалогією, пізніше у же більш серйозно так зацікавився, у 2011 уже на більш професійному рівні, тоді це стало моїм захопленням. Спочатку зустрів опір з усіх сторін. Я працював на той момент у своїй фірмі «Прінтера», ввесь день я там зайнятий, а генеалогією коли займатися – ввечері. У мене на той час уже була своя сім’я і жінка вимагає уваги до сім’ї, з тещею жив, і вони, що ти дурницями займаєшся в сім’ю вертайся. Але настільки якийсь великий поклик був. Пізніше, здобувши знання і досвід, досліджуючи свій родовід, я зміг ділитись цим досвідом і брати замовлення. Ще пізніше виникла ідея відкрити центр. Зрозуміло, коли це вже стало професійним захопленням, питання всі – «Навіщо ти це робиш?» – відпали. Нещодавно ми з жінкою спілкувались, вона дивувалась, каже: «Як ти зміг вистояти?». Пресинг був такий серйозний, з усіх боків. Каже: «Ти от робив свою справу і йшов далі». Відбуваються якісь події, складаються якісь обставини таким чином, що ти мусиш робити – отак, отак, отак. За моїм переконанням – це саме предки допомагають. Коли ти починаєш ними цікавитись – вони тебе наштовхують, допомагають, розвивають. Така незрима сила, що тебе штовхає до цих речей і ти починаєш цікавитись, створювати. Я коли починав генеалогією займатись дуже мало людей цікавились нею. Я ж не знав, що я потраплю у тренд, що зараз це досить популярно. Передбачити цього не можна було, я це робив, тому що це цікаво було мені, це приносило задоволення мені, а потім я зрозумів, що є інші люди, яким це важливо. Зараз ця кількість людей збільшується, а коли приходить людям розуміння, що… Мене часто питають люди, які не досліджують свій родовід: «А навіщо це тобі, нащо це твоїм клієнтам?» Задають питання часто люди, в яких не закриті перші базові потреби, ясно, що вони навряд зрозуміють для чого вивчати свій родовід. Якщо у людини немає що їсти, то говорити про високі матерії поки не приходиться. Але є велика частина українського суспільства, яка пройшла уже етап закриття базових потреб, які починають шукати себе в цьому світі, які починають цікавитись і починають згадувати, що крім нього, крім його сім’ї є ще предки, є ще інші родини, щось робити для суспільства України в цілому – і от саме ми на таких людей зорієнтовані. Але що цікаво? Що популяризуючи генеалогію взагалі, бо ми не просто її популяризуємо для того, щоб отримати собі клієнтів, ми популяризуємо на таких фестивалях абсолютно безкоштовно, і підтримуємо такі заходи. Ідея яка: більшість людей не стане моїми клієнтами, моя задача не зробити їх моїми клієнтами, моя задача донести до них думку, що це робити важливо. І якщо вони захочуть робити це самостійно, я їм в цьому допоможу, дам методи і дам знання, як розпочати цю роботу самостійно. Бо коли я починав, цих знань практично не було де взяти. На сьогодні люди до нас уже звертаються, в блозі багато інформації виклали з чого почати, інтернет уже розвивається, інтерес спонукає розвиток цієї теми, люди починають цікавитись більше і ми сприяємо розвитку цього тренду. Звичайно є люди, яких в першу чергу цікавлять матеріальні речі, зараз «Карта поляка» дуже трендова тема, тобто підтвердження національності взагалі, просто поляків найбільше. Є там і підтвердження євреїв, німців, чехів, болгар, росіян і навіть українців, тобто шукають підтвердження саме українства, щоб переїхати в Україну з Росії.
- Тобто звертаються вже до вас з інших країн.
- Віктор: так.
- Скажіть, будь ласка, ви сказали, що почали досліджувати свій рід, а до якого покоління ви дослідили? Наскільки це було важко? Які це були кроки? Тому що дійсно на своєму прикладі ви показали, що це можливо зробити.
- Віктор: мій родовід досліджений до десятого покоління по 14-ти гілках. В десятому поколінні, щоб ви розуміли у нас має бути 1024 предки, з 1024-х мені відомо тільки 10 моїх предків. Якщо ми говоримо про 7-ме покоління, то майже всі предки мені відомі, є деякі гілки, які ще не закриті над якими я працюю, деякі можливо так і залишаться під знаком запитання, тому що не в усіх напрямках є документи, не всі історії розкриваються. В мене в офісі на стіні висить велике родове дерево у вигляді кругової діаграми, де видно чітко по якому напрямку ще потрібно працювати, я беру маркером домальовую кого вже знайшов і видно куди далі працювати. Деякі незакриті ділянки ще залишаються. Якщо ти концентруєшся на цьому, вкладаєш туди енергію, то приходить інформація, де ще подивитись, або приходять люди, які щось підкажуть, або якийсь документ виринає, здається вже все перекопав, все знаєш де що лежить, і тут виринає такий документ по якого ніхто нічого про нього не знав, а тут хтось знайшов і знає, що ти ним цікавишся і каже: «Ану глянь такий документ». Знаходиш нові відомості, які дозволяють відкрити сімейну таємницю.
- Тобто тут присутні містичні якісь моменти.
- Віктор: часто містичні моменти… Я говорю так, якщо ти працюєш над цим, якщо ти уперто над будь-якою проблемою працюєш, то тоді виникнуть містичні моменти, тоді з’явиться питання удачі і всього іншого. Але якщо спустити руки, то тоді не буде таких випадкових речей.
- Ірина: Так, але я б хотіла звернути увагу в контексті того, про що Віктор говорив на інший аспект: суто психологічний і, мабуть, навіть не стільки психологічний, скільки практичний аспект застосування того. Знання людиною свого коріння, свого роду, своїх предків дає не лише чисто інформаційну користь, перш за все для людини дуже важливо «Хто я в цьому житті?», «Яку самоцінність я несу для себе, для людей, для свого майбутнього?» І от знання того чим були славетні мої предки, воно надає людині внутрішнього переконання про те, що всі ті цінності, які вона несе в собі із свого роду можуть бути реалізовані в ній, в її нащадках, в тому числі в дітях. І вже якщо повертатися до нашого фестивалю, знову ж таки в контексті того, про що Віктор говорив, один із майстер-класів, який ми запропонуємо нашим слухачам, це буде майстер-клас нашого гостя з Києва – Віктора Юхимовича. Він досить багато скаже про роль чоловіка і батька в родині. І Віктор сказав про те, що його родина підтримувала на моменті реалізації його ідеї, і Віктор Юхимович буде багато говорити про те, наскільки важливо, щоб сім’я і дружина підтримувала чоловіка, наскільки важливо, щоб чоловік розумів своє чоловіче призначення, свій стержень, свою роль, яку він має у сім’ї реалізувати по відношенню до своїх дітей, по відношенню до забезпечення такого базису – те, що називається «дім над головою». Про те, які енергії він може передати своїм синам, так як приклад батька важливий для того, щоб сини могли в майбутньому бути такими реалізованими чоловіками в своїх наступних сім’ях і в своїх професіях. На мою думку, зараз це дуже важливо, тому що здебільшого в останні роки жінка у нас в суспільстві вийшла на перший план і досить багато жінок взялися за реалізацію своєї кар’єри, своїх професійних здібностей, і тим самим дещо почали змагатись з чоловіками за першість в родинах в тому числі. Дружина Віктора Юхимовича – Оксана Юхимович, вони разом дадуть на фестивалі тему, як будувати гармонійні, близькі, подружні стосунки. Це чудова пара, я дуже раджу всім відвідати їх майстер-клас. Вони, мало того, що гарне гармонійне подружжя, разом вирощують трьох славних діток, вони ще й реалізують свою професійну здібність разом. Тобто це дуже важливо, коли сім’я має ще й спільну професійну мету і може в цій меті реалізуватися «плече об плече», «рука об руку» і допомагати один одному. Тому тема близьких, гармонійних, подружніх стосунків у нас у тому числі буде звучати. Це перш за все тема для тих людей, які хочуть створити сім’ю, це для молодих людей. Я думаю, що наш фестиваль буде цікавий тій віковій категорії, яка зараз стоїть на порозі свого подружнього життя і тим, хто вже створив сім’ю, але хоче більше отримати інформації про те, як робити це, скажемо так, більш ефективно і щасливо будувати цей простір, і відповідно для тих, хто вже пройшов певні етапи в своєму житті, в розвитку своїх сімей і хоче покращити стосунки. Тому я запрошую фактично всіх. Якщо відповідати на питання кому має бути цікавий наш фестиваль, то я думаю всім тим, для кого близька взагалі тема родини, тема сім’ї, тема щастя сімейного.
- Коли я знайомилась з програмою фестивалю і дивилась на всі ці майстер-класи, в мене навіть виникло питання – «Куди б я пішла?» Мені здається я б хотіла охопити усе, але яким чином усе це охопити. От ви будете знайомити тих хто до вас прийде, що є цей майстер-клас, є інший, для дітей. Як же вибрати? Можливо, хай цей фестиваль, який ви започаткували, буде спочатку як ознайомлення з цією структурою, в яку ви об’єднались, а потім вже на майбутнє виділяти день на кожен майстер-клас, тому що дуже важко охопити все. Дуже теми цікаві, дуже потрібні особливо зараз, тому що маємо проблеми навіть з тимчасово переселеним населенням – це теж дуже велика проблема. Вони теж будуть чекати якоїсь підтримки, якогось роз’яснення, в якому вони зараз світі живуть, як їм далі бути, як себе налаштовувати. Тому що людина, коли губить все, ви як психолог розумієте, що навіть нервові порушення починаються, щоб якось витягувати з депресії цих людей. Я хотіла б, щоб ви ще більш детальніше розповіли про кожен майстер-клас, що можуть отримати наші гості, але і на майбутнє, мені здається, що потрібно робити програму так, щоб виділяти найбільше часу, тому що теми дійсно дуже цікаві.
- Ірина: Дякую вам за запитання, Тетяна. Я хотіла б сказати про те, що ми трохи про це подумали також, тому що зазвичай такий майданчик фестивалів – це можливість отримати інформацію в різних «лінійках» фестивальних і майстер-класи зазвичай проходять паралельно. Ми зрозуміли, що тема сім’ї настільки популярна, що людям дійсно хотілося б відвідати більшість майстер-класів, тому, передбачивши це, ми побудували наш фестивальний день так, що всі майстер-класи будуть відбуватися в одному приміщенні, тобто для всієї аудиторії фактично. Вони будуть розташовані в одну лінійку. Починається наш захід з 9 години, будуть відбуватися півгодинна реєстрація, далі з пів на 10-ту в нас буде відкриття фестивалю, представлення наших майстрів, наших тренерів, наших доповідачів, і далі вже безпосередньо о 10 год можна буде відвідати перший майстер-клас. Між майстер-класами будуть відбуватися перерви. Що ми ще передбачили – те, що оскільки це родинна тематика, то звісно ми потурбувалися про діток, тому в холі нашого фестивалю буде працювати дитячий майданчик і батьки можуть прийти з дітками, залишити діток там. Нам будуть допомагати наші партнери – це Центр сімейного розвитку «КіндерСтар». Вони організовують такий майданчик дитячий і вихователі потурбуються про те, щоб в цей час дітки були зайняті творчими майстер-класами. Вони зможуть ліпити, малювати, робити різного роду поробки. Будуть відбуватися творчі майстер-класи, у тому числі пізнавальні майстер-класи для діток. Батьки можуть бути спокійні про те, що дитяче дозвілля буде облаштоване. В свою чергу для батьків ми підготували майстер-клас на тематику «Як дати дитині все і поміж тим не відчувати себе не ідеальною матусею». Це тематика, яка досить часто зустрічається в таких консультаціях. Ви згадали про те, що жінка на сьогодні хоче бути реалізована скрізь, у тому числі і в своєму творчому і професійному призначенні. Йдучи на роботу, жінка турбується про те, а чи можу я паралельно бути гарним співробітником для своєї компанії і бути відповідальною, ідеальною матусею? І один із психологів, який проведе майстер-клас на цю тему – це Ольга Москаленко, вінницький наш психолог, психотерапевт, вона працює з сімейними парами, з подружніми тематиками. Вона розкаже про те, як дати дитині все і одночасно бути реалізованою матусею поза родиною, тобто на роботі. Далі тематика, яка буде звучати у нас один із майстер-класів – це тема «Раннього розвитку діток». Про це розповість директор Сімейного центру «КіндерСтар» Світлана Стойко. Вона уже тепер є сертифікованим спеціалістом з цього питання і вона висвітлить питання про те, які є плюси у ранньому розвитку, тому що їх центр безпосередньо цим займається. Як матусі одночасно з дитинкою можна розвивати творчий потенціал, здібності дитини. І в той же час, що окрім раннього розвитку сім’я може ще дати дитині – паралельно така тематика. Досить часто виходить так, що, як тільки у нас з’являється якась нова течія у вихованні дітей батьки одразу поглинають туди і забувають про дещо інше. Тут дуже важливо зберегти баланс і традицій, і нового, одночасно рухатися в трендах сьогоднішніх і не забувати про ті традиції, які в нас споконвічні існували в сім’ях – це теж дуже важливо. Про що ще будуть майстер-класи: мій особистий майстер-клас має назву завуальовану «Сім’я – мій перший тренінговий центр», але якщо так заглибитися, то це дуже важлива тематика. Переважно я працюю як психолог з дорослими людьми, як коуч також, і спостерігаю таку річ, що всі ми родом з дитинства і цього дитинства виносимо якісь глибинні переконання, месиджі, які нам дають батьки. І ці месиджі супроводжують нас протягом життя, і інколи наші батьки виховували нас настільки добре, наскільки могли в той час, і дали нам все те, що було їм відомо, звісно з великою любов’ю. Але час змінюється і зараз для успішності у нашому житті потрібно бути трохи більш рухливим, трохи більш проактивним і відповідно не завжди ті переконання, які в нас є глибинні, принесені з сім’ї, дають нам можливість це робити. Я хочу більше говорити про те, як зараз сучасним батькам звертати увагу на те, що вони закладають в дитину, як вони розвивають оті природні здібності, які в дитини є, які цінності формують. Як своїми діями і якими саме діями вони закладають певні переконання. Другий момент – це момент глибинної віри батьків у своїх дітей, це дуже важливо. Оскільки глибока причина того, чому не всі люди можуть реалізуватися – це відсутність підтримки, впевненості в тому, що сім’я за будь-яких обставин «за мене». Це дуже важливо, коли дитина відчуває таку безумовну підтримку, безумовну любов від батьків. І про це я також буду говорити. Що ще буде наших майстер-класах? Це тема «Сім’я як команда». Про це буде говорити Андрій Мореходов, він коуч, тренер, в глибині його теми інформація про те, як цілі сімейні можуть об’єднати родину, як те, щоб мама і тато мали довгострокові, короткострокові цілі можуть додати і дитині впевненості у тому, що він може бути успішним в своєму дорослому житті.
- Це дійсно так. Я вже, слухаючи вас, думала, Вікторе, а скажіть, будь-ласка, наприклад вивчення родоводу і запрошуються дітки не тільки маленькі, можливо, краще було б, щоб на цей фестиваль приходили сім’ями, тому що кожен там знайде свою нішу? І, можливо, не зовсім маленька категорія діток, а 5-й, 6-й, 7-й клас вже більш доросліші теж навчити їх, щоб вони цінували родину, і за допомогою вас навчити, як свою родину відшуковувати, можливо, це буде комплексний підхід.
- Віктор: в нас буде майстер-клас, який буду проводити я для дорослих: з чого почати родовід, як його вивчати, чому це важливо і т.д. Але буде ще і для дітей майстер-клас такий. Ми недавно розробили такий плакат спеціальний – «Родинне дерево» для самозаповнення. І от саме наш працівник Оксана Мельник буде працювати з дітками. От вони спочатку заповнюють себе – вони всі знають як їх звуть, потім маму, тата – теж всі знають, потім починаються дідусі, бабусі – теж наче всі знають, а коли глибше дітки починають згадувати, а хто це ці люди? Вони зазвичай покійні і діти їх не знають, але тоді, коли ти їм пояснюєш, що це тато і мама твоєї бабусі, дитина починає розуміти, що і в бабусі були тато і мама. І вона тоді питає в бабусі: «А хто твій тато? А хто твоя мама?», і починають заповнювати. Деякі діти, що приходять з дорослими одразу починають їх питати, дехто починає телефонувати одразу. До когось не дозвонюються, то я кажу: «Ви от додому прийдете, розпитайте батьків, дідусів, бабусь і заповните далі». В самому дереві на чотири покоління розраховано без дитини, з дитиною п’ять виходить. На День міста ми працювали з дітьми – дуже цікавий досвід. Я особисто отримав масу задоволення від роботи з дітьми. Вони такі щирі, відкрито це сприймають, дивуються деяким речам: «А цього я не знаю, ось тут я знаю, а тут – не знаю». Вони хочуть зробити, щоб було все якісно заповнено. Я кажу: «Ти не хвилюйся, що щось не знаєш. Ти заповни те, що знаєш, чого не знаєш – запитаєш». Чого не знають дорослі, вони можуть звернутись до нас і ми підкажемо, як можна знайти ту інформацію, якщо в родини буде така потреба дослідити глибше.
- Тобто така ігрова форма вона заохочує дітей.
- Віктор: Так. Воно зроблено гарно. Є зараз у дитячих садках, школах – діти створюють свій родовід. Але, як на мене, цій темі мало приділено уваги, а по друге – для дітей це не сильно зрозуміло, не сильно цікаво. Ми намагались зробити такий продукт, цей плакат, щоб дітям було цікаво. Він яскравий, такий гарний. По-перше, це полегшує роботу, не потрібно малювати самому, а по-друге – концентрує саме на родинних стосунках, що отут ти, а отут твої батьки, а у твоїх батьків є також батьки, а в них ще є батьки. Ось тут у дитини включається, що не є тільки я один, а виявляється, що мої батьки були дітьми, мої дідусі й бабусі, які уже літні, такі уже дорослі люди, вони виявляється теж були дітьми і в них є свої є батьки, і перед тими людьми ще є хтось. І ось тут включається таке розуміння, що за ними маса людей, дуже багато. Я маю надію, що у майбутньому це призведе до вирішення однієї із проблем – це демографічна криза в Україні. Люди, які починають вивчати родовід, коли бачать, яка сила людей була задіяна для того, щоб вони жили сьогодні, розуміють, що вони просто не мають морального права не створити сім’ю і не народити мінімум три дитини, щоб продовжити родовід. Чому три? Зрозуміло, щоб відновити родовід. Хтось каже, що на сьогоднішній день три дитини це дуже багато. Я наводжу такі приклади: до революції наші прабабусі, прадідусі мали мінімум вісім дітей, середньостатистична жінка народжувала від 8 до 14-ти раз. Як 14 раз? А от так. А тепер додайте до цього відсутність медицини. Зрозуміло, що велика кількість дітей гинула, але й велика кількість залишалась. Жінці доводилось виховувати 6, 8, 10 інколи дітей в сім’ї, а тепер додайте до цього відсутність електрики, пральної машини, гарячої води, інших побутових потреб.
- Та й матеріальне забезпечення було не з кращих.
- Віктор: І при тому люди виховували такі сім’ї і вміли бути щасливими. Коли мені зараз говорять, що важко виховати двох дітей, я кажу: «Вам потрібно вивчати свій родовід і подивитись, як ваша бабуся, якщо вона жива запитайте в якій сім’ї вона росла чи дідусь. Як вони росли? Як вони виживали? І при тому в них є маса історій розповісти позитивного характеру, так важке життя було, особливо у людей, які пройшли ХХ ст., але тим не менш були щасливі моменти і люди вміли жити в таких важких умовах щасливо. Тому я говорю, що потрібно концентруватися не на побутових речах. От кажуть: «В мене немає квартири, тому я не буду народжувати дітей». У нас з дружиною, коли ми народили доньку, були ще молоді, дружина ще була студенткою, я тільки закінчив університет, фактично умов ніяких не було. Але я завжди з радістю сприймаю таку ідею, що природа дала 9-ти місячну відстрочку батькам. Від моменту, коли я дізнався, що я буду батьком і до моменту, коли я ним став по факту було цілих дев’ять місяців. За цих дев’ять місяців був неймовірний прорив мого розвитку. І коли я відчув відсутність росту подальшого, я кажу дружині: «Час народжувати наступну дитину!» Дружина каже: «Як? Ще ж немає квартири, ще ж немає побутових умов». Я кажу: «Ти знаєш, це буде поштовхом для мене». Дружина не вірила, каже: «Це перший раз так вийшло». Коли вона завагітніла моїм сином Макаром, якому уже півтора року, за рік, поки вона була вагітна, і от зараз, на стільки сильний поштовх це дало особисто для мене, настільки великий розвиток. Коли ми планували дитину, ми собі не уявляли, як забезпечити цю дитину, то зараз це питання вже відпало. І згадується приказка мудрого українського народу: «Якщо Бог дав дитину, то Бог дасть і на дитину».
- «Вірити собі!» – прямо написала, що така мудрість дійсно є, що не дивлячись на всі негативи, які тоді відбувались люди знаходили ці позитиви. І вони втілювали їх у життя, в них була велика родина. У моєї бабці теж було п’ятеро дітей, і всі мої дядьки з дружинами, з дітьми збиралися, ми співали пісень, ото була родина. І коли бабця померла, мами вже немає, і якось я відчула, що ця родина розходиться. І саме ідея фестивалю, мабуть, буде – це об’єднання родини, що ми не маємо забувати своє коріння. І я дякую, наскільки це є цікаво, наскільки кожного разу я переконуюсь у тому наскільки це є велика необхідність і люди, які не завжди довіряють чомусь психологам, це можливо буде більше знайомство з тим, наскільки психологи зараз потрібні. Кожного дня виникають якісь питання, з кимось порадитись теж немає можливості, а це буде таке певне знайомство з колом психологів, і це об’єднання родини. Класно!
- Ірина: Так. Я дякую, що ви звернули не це увагу, тому що на мій погляд фестиваль ще такий знаєте «майданчик для знайомства». Знайомства наших вінницьких родин з тим, які послуги пропонують наші майстри, з тим, які ідеї вони несуть. Це можливість обрати для себе людину, яка може тобі надати допомогу, супроводжувати.
- І довіритись їй.
- Ірина: Так, і довіритись їй, тому що тут є можливість познайомитись з різними абсолютно спеціалістами. І ще дуже важлива мета нашого фестивалю – кожна людина може знайти відповіді у своєму житті, головне, щоб знайшлося запитання. Мета фестивалю – створити у наших родинах питання про те, а що потрібно моїй родині для ефективності? Що я можу сьогодні додати в свою родину, щоб цей простір любові ширився і множився, щоб мої діти були більш реалізовані? Чому я, як батько, як мама можу навчитися у своїх дітей? Адже діти – це наші величезні вчителі і Господь посилає нам їх для того, щоб ми ставали мудрішими день від дня. Не лише батьки, не лише прабатьки навчають дітей, а діти несуть в собі велику мудрість. Тому я радо запрошую усіх вінничан на наш фестиваль, він буде проходити 26 вересня, початок о 9 год, місце зустрічі нашої – це Центр професійної технічної освіти технології і дизайну пр. Юності 10. Ми дуже, як організатори, вдячні цьому учбовому закладу, який надав нам простір свій, актову залу і будуть нас приймати, як господарі. Буду рада бачити всіх звісно, тому що готуємо дуже багато корисної, творчої інформації і для дорослих, і для діток.
- Тобто всі наші вінничани, не тільки, і гості можуть приїхати. Потрібно бути о 9 год, зареєструватися, так?
- Ірина: Так. Вхід вільний абсолютно, ми робимо цей проект соціальним, безоплатним для всіх наших учасників. Зареєструватися потрібно для того, щоб ми могли потім подарувати кожному невеличкі подаруночки. Наші організатори і ті, хто долучилися до нашого фестивалю у якості підтримки готують свої сюрпризи для всіх учасників. Будемо раді всіх бачити.
- Дякую. Дійсно дуже цікава ідея. Я вам від душі бажаю успіху, тому що у теперішній час має бути таке об’єднання. Сім’я – головне. Я вам бажаю успіху в цьому і запрошую наших вінничан приєднатися до цього дуже цікавого заходу. Мені здається ніхто не пожалкує.
- Ірина: Дякуємо вам.
- Нагадую, шановні слухачі, що це була програма «Відверто», а гостями сьогодні нашої студії сьогодні були – Ірина Руденко – психолог, лайф коуч, співзасновник Громадської організації «Родинний простір» та директор Центру вивчення генеалогії «Пращур» Віктор Долецький. Ведуча програми Тетяна Скомаровська, звукорежисер Олександр Войнаровський. Будьте активнішими. На все добре.