Багато людей задається питанням: як оформити родову книгу? Звісно, існують різні варіанти родових книг для самозаповнення. Наприклад, книга Ірини Мацко “Рости, моє деревце з міцного коріння” та “Книга мого роду”.

10538595_536615783130469_2899780300473903037_n

     Цю книгу можна придбати за адресою м.Вінниця,
вул. 600-річчя, б.66-Г, кв.2., а також можна отримати поштою у будь-яке місто України.

10394616_536615899797124_2247989766527020928_n

     Проте після здійснення генеалогічного дослідження доцільніше зробити ексклюзивну книгу із історією роду як кінцевий варіант дослідження. У такому разі не доведеться додатково тратити зусилля на заповнення книги, а саме дослідження набуде довершеної форми.

      На багаточисельні прохання презентуємо статтю зі звітом про створення родової книги. Цікавим було проходження усього шляху видавництва книги, і він видався доволі складним та насиченим. Тому намагатимемося максимально детально описати етапи і кроки у створенні книги, аби передати досвід усім зацікавленим для полегшення подальшого його втілення. Він може бути корисний як для спеціалістів зі сфери генеалогії, так і для дослідників-любителів, які прагнуть оформити свої результати роботи. Насправді було би чудово, аби у якомога більшої кількості сімей з’являлися родові книги.

    Для початку доцільно було б описати, з яких частин складається родова книга. Так, як в кожній ситуації генеалогічне дослідження індивідульне, дані розділи можуть бути доповнені або змінені. У нас було так:

 1. Поколінний розпис з роками життя і вказанням сторінок
 2. Історична довідка про населені пункти
 3. Родовід, починаючи від замовника до найстаршого предка.
 4. Зміст.

   Далі розповімо про основні етапи створення книги – від проведення генеалогічного дослідження до збору відгуків про родову книгу. Більше уваги сконцентруємо на організаційних моментах і самому оформленню родової книги. Для кращого сприйняття інформації роботу поділили на етапи:

1. Проведення генеалогічного дослідження

    Першим етапом створення родової книги було проведення генеалогічного дослідження. Книга стала логічним результатом і формою представлення родового дерева.  Клієнт замовив повне генеалогічне дослідження по всім напрямкам. Родове дерево дослідили до 10 покоління з інформацією про 114 персон. Тривало дослідження півроку – роботу завершили в кінці липня 2014 року, а звернулися до нас у лютому цього ж року.

2. Другим етапом дослідження було складання історичної довідки про населені пункти

       Історичну довідку складали по 5 населених пунктах, де народжувалися та проживали предки клієнта. Було описано села: Межирів, Мартинівка, Біликівці, Сутиски, Шершні (Вінниціка область). Основні джерела, з яких черпали інформацію –  Е.И. Сицинський “Приходы и церкви Подольской Епархии”; П.Т. Тронько “Історія міст і сіл УРСР”; М.П. Антонюк “Труды подольского епархиального историко-статистического комитета”; О. Власюк “Через віхи історії: краєзнавчі нариси”;  “Історія Сутисок: історико-краєзнавчий нарис: від найдавніших часів до сьогодення”; Коваленко С. “Україна під булавою Богдана Хмельницького”. Було використано фото місцевості, зібрані із генеалогічної поїздки та із інших джерел.

Буфер обмена-2

     

   В цьому варіанті дослідження історичну довідку ми зробили своїми силами, використовуючи загальнодоступні джерела і не претендуючи на науковість. Однак, за бажанням клієнта, така історична довідка може складатися професійним істориком, який може підійти більш грунтовно і детальныше описати минуле населеного пункту.

3. Об’єднання усіх частин дослідження в єдине ціле, формування остаточного варіанту опрацьованого тексту, розміщення фото місцевості та фото документів у тексті.

   Для того, щоб створити матеріал, зручний для опрацювання та роздрукування книги, потрібно було «витягнути» інформацію, яка знаходилась упрограмі Family Tree Builder. Після цого об’єднати у структуру, зручну для сприйняття. Було вирішено оформляти родовід починаючи від сучасності – людини, якій було присвячено дослідження, продовжуючи углиб поколінь.

4. Пошук типографії.

   Потрібно було виконати специфічне завдання – повний цикл виробництва ексклюзивної книги в єдиному екземплярі. Умови – палітурка з натуральної шкіри з тисненням фольгою, друком на дизайнерському папері під старовину, верстка та дизайн сторінок.

    Вибір наш зупинився на поліграфії Майоліка у Львові, тому що саме там погодилися виготовити обкладинку з натуральної шкіри і у найоптимальніші строки (вибирали ще серед компаній Києва та у Харкова). У Вінниці на той момент ми не знайшли подібну компанію, яка б займалась виготовленням палітурок із шкіри. Проте згодом і тут уже натрапили на дизайнерську студію, яка може надати таку послугу.

   Керівник поліграфії   у Льовові – Еліна Стецівка нам дуже допомогла. Вона порадила займатись виготовленням обкладинки у неї, а нам паралельно займатися внутрішнім блоком книги у Вінниці. А потім надрукований варіант переслати поштою у Львів. Згодом ми знайшли магазині дизайнерського паперу Юнайтед Форест  і вийшли на поліграфічний центр Паперовий Рай у Віниці, в якому займались остаточним оформленням та друком.

5. Вибір дизайнерського картону.

       З замовником було домовлено, що папір використаємо «під старовину». Вибір дизайнерського картону доволі великий, різної текстури (рельєфу) та кольору. Для того щоб якісно надрукувати фото, підходить картон з «легенькою» текстурою, а також потрібно враховувати колір, адже колір на фото може змінитись в залежності від того, який відтінок картону буде використано.

     Також має значення товщина картону. Це питання потрібно узгодити з майстрами, які потім будуть підшивати книгу, тому що занадто щільний картон просто може ламатися під час підшивання. А із тонкого картону при невеликому об’ємі сторінок сама книга може вийти тонкою.

6. Створення обкладинки.

    Дизайнер виготовив декілька варіантів макету, і після затвердження замовником кольору шкіри приступили до виготовлення. Попередньо було домовлено про те, що матеріалом для виготовлення обов’язково має бути натуральна шкіра. У поліграфічному центрі нас намагалися переконати, що, мовляв, обкладинка з замінника шкіри довговічніша і дешевша, але я думаю, що ви погодитесь – шкіра є шкіра… Вона надає вишуканості виробу, особливого шику. І під питанням – довговічність матеріалу. Далеко не факт, що замінник шкіри є більш витривалим…

7. Верстка книги у програмі CorelDraw.

    Як зазначалося вище, роботу по оформленню внутрішнього блоку родової книги ми замовляли у поліграфічному центрі Паперовий Рай. Дизайнер Вадим пішов також нам на зустріч і виконав верстку у програмі  CorelDraw і дизайн сторінок оперативно і відповідно до побажань, за що ми дуже вдячні. Потрібно було розмістити текст на стрінках (а їх було 163), обрати вид шрифту, колір частин тексту, відступи, рамки, обробити фото. Перед роздрукуванням книги були неодноразові правки – перевіряв дизайнер, потім ми, потім замовник. Вивірення від помилок – відповідальний процес, адже якщо виявиться якась груба помилка у тексті, неправильно розміщений текстовий блок – виправити після роздрукування і підшивки буде уже не можливо. Соціальна відповідальність відчувалася навіть більше, ніж перед роздрукуванням дипломної роботи у студентські часи))

8. Роздрукування, підшивка книги.

       Отже, ми підійшли безпосередньо до роздрукування книги – вид паперу та дизайн оформлення обрано, узгоджено та затверджено замовником дослідження. Помилки та неточності вивірено і з трепетом книга відправляється на друк та підшивку. Після цього акуратно упакована книга відправляється у найближче відділення поштових відправлень і прямує до Львова, де чекає завершального етапу.

9. Виготовлення обкладинки.

     Паралельно із тим, як ми працювали над виготовленням внутрішнього блоку книги, створювався і узгоджувався макет обкладинки, вибирався колір шкіри та шрифт і розмір надпису. Коли книга була доставлена у Львів, залишилося лише об’єднати усі елементи і відправити нам у Вінницю. Ми замовили коричневу шкіру з тисненням золотою та чорною фольгою.

10. Презентація клієнту.

    Це була довгоочікувана мить. І, нарешті, вона настала… Коли отримали кінцевий варіант книги поштою, з трепетом знімали упакування і були дійсно вражені тим, що отримали. Шикарна обгортка, яка радує око, приємний на дотик папір, насправді “вагома” книга (вага – близько двох кільграм). Нам було дуже важливо виконати усі побажаня клієнта, втілити в життя його бачення. І, здається, у нас це вийшло. Книга вийшла настільки гарною, що розставатися з нею було сумно.

DSC_0838июл 30 2014

DSC_0839июл 30 20141

DSC_0856июл 30 2014

11. Отримання зворотного зв’язку від клієнта та його рідних.

       Нам було дуже важливо отримати відгуки від клієнта, а також від його рідних. Оскільки видавництво родової книги було приурочено до ювілею, це була чудова нагода розділити враження із членами родини. Після розмови з клієнтом ми зрозуміли, що свою роботу виконали не дарма. Очі світилися радістю і вдячністю, тому що родова книга послугувала, з його слів, «кращим подарунком».

        Відгук замовника родової книги – Дениса Шаповалюка ви можете почитати тут.

     Виготовлення кожної окремої книги, як і генеалогічне дослідження, є індивідуальним процесом. Ми описали процес створення книги, яку виготовляли у одному екземплярі. Але значно вигідніше і доцільніше робити таку книгу у декількох екземплярах. Звичайно, за бажанням клієнта, ми в подальшому зможем зробити копію книги, адже всі матеріали зберігаються і електронний варіант книги передається також власнику книги.

      Маємо надію, що ця стаття буде корисною для Вас. Зможе прояснити питання, які цікавили, сприятиме перейняттю досвіду. Будемо вдячні за Ваші побажання. Якщо маєте запитання – звертайтеся. Хочете власну родову книгу – ми з радістю допоможемо.

       Бажаємо успіху!

Віктор Долецький © Тетяна Наконечна ©

10 thoughts on “Як створити родову книгу: покрокова інструкція

 1. Доброго дня. Скільки коштує книги роду, але простіше оформлення, ніж Ви описуєте.

  • Доброго дня. Написали вам лист на пошту

 2. Доброго дня! я хочу замовити родову книгу, скільки вона коштує?

  • Доброго дня. Написали на пошту

 3. стоимость родовой книги? тоже хочу.

  • Відповідаю на мейл.

 4. Доброго дня.
  Скільки буде коштувати виготовлення родової книги.?
  Дякую.

  • А скажіть, будь ласка,а як багато інформації є у Вас?

   Можу поговорити з Вами детальніше:https://prashhur.com/#contact

 5. хочу заказать изготовление родовой книги.мой тел.+380503114787

  • Ответила на емейл и вайбер.

Comments are closed.