У Державному архіві Вінницької області, єдиному в Україні, існує проблема із задустованими фондами. У 1960-х роках для консервації їх пересипали дустом (ДДТ), який тоді вважався не шкідливим для людини. Зараз дуст – це отрута. 

   Через те, що ДДТ міцно в’ївся в папір, робота із задустованими документами становить небезпеку для здоров’я. За законами про охорону праці керівництво архіву не може змусити співробітників працювати з цими документами і займатися їх оцифруванням. Задустовано фонди періоду Першої і Другої Світової воєн, УНР, метричні книги, серед яких документи Вінницької, Браїлівської, Тиврівської, Юзвинської, Яновської і Іллінецької синагог, документи ранніх років по католицьким, православним парафіям.

        Між ДАВіО та громадською організацією “Спільнота “Історія Вінниці” досягнуто домовленість про організацію центру оцифровки задустованих фондів на базі другого корпусу ДАВіО (партархів). Роботу очолюють місцеві історики Олександр Федоришен, Сергій Фазульянов і Віктор Долецький, директор центру вивчення генеалогії “Пращур”.

    Для переобладнання приміщення, виділеного під фотолабораторію, потрібно провести заміну віконного блоку, встановити апаратно-програмний комплекс для оцифровки документів, придбати засоби індивідуального захисту. Загальна сума необхідна для оснащення центру оцифровки становить близько 25 тисяч гривень. У цю суму входить:

– Придбання та встановлення віконного блоку (150 на 220 см) – близько 7000 грн,
– ПК – близько 9000 грн,
– Фотоапарат – близько 5000 грн,
– Матеріали для складання каркаса копіювального комплексу, його збірка і установка – близько 3000 грн,
– Придбання засобів захисту (респіратори, рукавички і т.д.) – близько 1000 грн.

   Оцифровувати документи будуть за допомогою унікального копіювального комплексу, який винайшов працівник Державного архіву Вінницької області Василь Величко. Наразі уже зібрано суму, що дозволяє починати реалізацію проекту. Вже замовлено частину необхідних матеріалів для пристрою.

    Звертаємося до тих, кому цікава ця тема, з проханням про фінансову допомогу для втілення проекту в життя. Якщо у вас є можливість приєднатися до проекту або розповісти про нього знайомим, чиї предки пов’язані з Подільською губернією, ми будемо дуже вдячні за будь-яку інформаційну та фінансову допомогу.

      Гроші можна перерахувати одним із таких способів:

  Карта ПриватБанку 5168 7420 6221 0970 Власник Фазульянов Сергій Валерійович (поповнення карткового рахунку)

   Для Росії карта Сбербанку Росії: 5469 1000 1110 6201 ROMAN FAZULIANOV

   WebMoney: WMZ: Z312544025898 WMU: U215028143715 WMR: R352357137510

    ЯндексГроші: 410012411327293

   Для переказів через системи миттєвих переказів (WesternUnion, Unistream тощо): Sergii Fazulyanov, Vinnytsya

Сергій Фазульянов ©

Росповісти про публікацію і тим самим підтримати проект Ви можете натиснувши на посилання до соціальних мереж, що розміщені нижче