Хочу поділитися інформацією, яка, можливо, стане комусь в нагоді.

Декілька років тому я стала вивчати історію своєї родини. Проте, на цьому шляху щораз траплялися труднощі: по рідному селу в відповідних держархівах документів генеалогічного характеру зовсім обмаль; з невідомих причин в спадок не залишилося метрик, свідоцтв тощо моїх рідних. Навіть не було свідоцтва про народження матері. А батьків, дідусів та бабусь, тим більше пра .., на жаль, в живих уже давно не було.

Тоді подумалось, можливо, десь є фонди Бершадського педагогічного училища, яке в повоєнні роки закінчили мої матуся Марія та її сестра Олександра? Враховуючи, що в 1955 році назване училище було ліквідоване, документи, ймовірно, мали б зберігатися в Держархіві. Та їх там не виявилось.

Тривалий пошук таких документів не дав позитивного результату. Єдине, на що натрапила, це архівна справа № 97 “Материалы ликвидации Бершадского педагогического училища» (ДАВіО, ф. Р-4897 оп.4), в якій містився “Опис на здачу документальних матеріалів учбової частини Бершадського педагогічного училища Вінницької області…”. Із документу витікало, що в 1955 році особові справи слухачів, які закінчили педучилище, передано до районного архіву Бершадського РВМ МВС. Враховуючи, що в 1960 р. архівні установи з системи органів МВС УРСР було передано у відання Архівного управління при Раді Міністрів УРСР, звернулася з відповідною заявою до архівного сектору Бершадської райдержадміністрації.

В архівному секторі документів педучилища не виявилось, але мою заяву було переадресовано в “Бершадський трудовий архів”. І тут на мене очікував сюрприз! В названому архіві дійсно зберігалися особові справи студентів, які закінчили навчальний заклад впродовж 1946-1955 р.р. Я змогла доторкнутись до аркушів, писаних найріднішою мені людиною в 1946 та її сестрою – в 1947 роках (заяви про прийняття в училище, автобіографії тощо); дізнатись про життєвий шлях їх батьків (моїх дідуся та бабусі) та місця направлень дівчат на роботу після закінчення училища; почерпнути багато іншої, раніше невідомої мені інформації. Крім цього, в справі зберігався оригінал посвідки про народження моєї мами! Такий результат пошуку перевершив мої сподівання!!!

Вирішила оприлюднити це з двох причин:

– не лише в Україні, але й за її межами, вірогідно, проживає не один нащадок випускників Бершадського педагогічного училища 1946-1955 р.р., тому інформація про місцезнаходження розшуканих документів, сподіваюсь, їм буде цікавою та корисною;

– при вивченні історії родини, проведенні генеалогічного дослідження не варто забувати про таке джерело інформації, як трудові архіви.

Існують такі різновиди трудових архівів:
• трудові архіви району (створені райрадами);
• трудові архіви у складі архівних відділів міських рад;
• трудові архіви сільських та селищних рад.
Єдиного підходу у цьому питанні немає. Тому краще погуглити, який вам потрібно по територіальності архів, і я впевнена, що обов’язково знайдеться потрібна довідкова інформація.

Всім успіхів у пошуку! 

©Людмила Гриб

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

One thought on “Трудові архіви як джерело інформації

  1. Спасибо большое! Очень важная и актуальная информация для меня.

Comments are closed.