Усім відомо, що ми спадкуємо від батьків не лише фізичні показники – зріст, колір очей і шкіри, а ще й деякі психологічні властивості. Широко відомий метод розстановок грунтується на інформації декількох поколінь предків, які мають вплив на долю людини. Все більше спеціалістів звертають увагу на подібний метод терапії, тому що він є дійсно дієвим у вирішенні життєвих ситуацій, аналізу та зміни своєї поведінки.

  У цій статті розглянемо 3 найпоширеніші психологічні напрямки роботи з сімейною історією. 

            1. Сімейна скульптура.

   Даний метод розроблений Вірджинією Сатир, американським психологом, яка однією з перших почала досліджувати проблеми психології сім’ї і сімейної терапії. Розроблений метод сімейної скульптури Сатир називала також «технікою симульованої сім’ї». Тут члени сім’ї розставляються, щоб за допомогою просторового зображення відносин прояснити структуру родини. Ролі виконують самі члени родини або учасники семінару. Кожен член сім’ї демонструє свій образ сім’ї. Так усім стає  зрозуміло, наскільки по – різному члени сім’ї сприймають форми комунікації і діючі в сім’ї правила.

    Клієнт приносить на семінар фотографії, генеалогічне древо і генограмму з описом відносин і всіх подробиць життя його рідних, які вдається дізнатися. В процесі реконструкції зображуються і досліджуються сплетення відносин, а також соціальні зв’язки членів сім’ї та можуть бути заповнені відсутні частини біографії та сімейної історії.

         2. Психоленеалогія.

   Засновниця напрямку Анн Анселін Шутценбергер – французький психолог, психотерапевт і почесний професор Університету Ніцци. Ан Анселін Шутценбергер назвала вплив предків на долю людини трансгенераційними зв’язками. Вважала, що на життя та розвиток людини не менший (а може бути навіть в певних випадках більший) вплив надає культура і життя її предків. Сім’я, хоче вона цього чи ні, несе в собі весь багаж подій, які відбулися з її представниками в багатьох поколіннях. Може бути, тому в народі побутує уявлення про прокляття нащадків – «до сьомого коліна». З покоління в покоління, від бабусь і дідусів, через батьків і матерів, дітям передаються сімейні міфи і готові сценарії життя. 

   Мета психогенеалогії: виявити те, що може передаватися з покоління в покоління (сімейні таємниці, повторювані події, борги, невдачі), розплутати клубки родинних зв’язків і допомогти звільнитися від сімейного «спадку» – не повторювати сценарії минулого сім’ї, а жити і будувати своє власне життя.

  Основний інструмент методу – геносоціограмма, яка складена на базі інформації, яку має пацієнт про свою сім’ю. Геносоціограма схематично описує життя п’яти-семи поколінь родини. Відзначаються важливі події в житті всіх членів родини: народження і смерті, шлюби, розлучення, нещасні випадки, хвороби… При цьому важливо не подія як така, а значення її для членів сім’ї. Психогенеалогія допомагає усвідомити, як саме події, що відбулися в житті різних поколінь сім’ї, впливають на долю клієнта. А це дає клієнтові можливість змінити уявлення про себе і своє життя.

      3. Метод сімейних розстановок Берта Хеллінгера.

      Берт Хеллінгер – німецький філософ, психотерапевт і богослов.
Автор зметоду зауважує, що часто джерело проблеми клієнта лежать на рівні життя предків, наприклад, батьків або бабусь-дідусів. Які-небудь завдання, непрожиті до кінця сценарії або невиправлені помилки минулого, передаються нащадкам по роду, тим самим, вплітаючи їх в проживання і опрацювання того, що не завершили предки. Отже, розстановки по Хеллінгеру – це метод, що дозволяє працювати з людиною як з частиною системи, знаходити і усувати причини тих чи інших негативних явищ в житті людини, джерело яких, знаходиться в життя предків.

    Що ж таке розстановка? На семінарі клієнт називає свій запит, тобто свою проблему або симптом і приблизно описує те, що є для нього бажаним рішенням. Терапевт просить клієнта назвати важливих для нього людей, а також значущі події життя самого клієнта, покоління його батьків і покоління бабусь і дідусів. На підставі цих фактів і емоційних реакцій терапевт виробляє гіпотези про те, що стоїть за проблемою сімейних динамік і перевіряє їх в розстановці.

     Інформація, яку наш рід несе через покоління дійсно має важливе значеня і впливає на наше теперішнє життя. Мають значення система ставленнь у сім’ї до певних подій, що стосуються роду, певні замовчувані факти чи люди в роду, про яких не було прийнято говорити в силу певних причин. І, навіть те, чого ви не знаєте, впливає на вас певним опосередкованим чином, на духовному рівні. Виявивши “складні” місця, усвідомивши їх, можна змінити деструктивний життєвий сценарій у різних сферах життя – сім’ї, кар’єрі, навчанні, здоров’ї.

     Будьте щасливі та здорові!

Наконечна Тетяна ©

Коментарі

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*

Loading Facebook Comments ...