За останні кілька років у мережі Інтернет з’явилось багато цікавих віртуальних проєктів, які містять біографічні дані про мешканців України попередніх десятиліть, а інколи і століть. Такі сайти часто допомагають виявити дослідникам-генеалогам та звичайним українцям, які шукають інформацію про предків цінні дані, які не можна знайти в тому ж архіві. З частиною таких ресурсів “Пращур” уже познайомив своїх читачів у попередніх оглядових публікаціях в своєму блозі. Сьогодні на черзі знайомство із проєктом “Героїка”.

Фото: Хорунжий Армії УНР Степан Скрипник, 1920 р. Джерело: проєкт “Героїка”

В другій, ширшій назві проєкту вказано його хронологічні межі, а це 1917-1924 рр. Станом на сьогодні в колекції проєкту міститься 16595 біографій українців, серед яких ті, хто свого часу служив у лавах українського війська. Тут мова йде про війська:
1) Центральної Ради,
2) Армії Української Держави,
3) Директорії,
4) УНР,
5) Галицької армії.

Якщо в базі даних ви не знайдете дані про особу, яка вас цікавить, але маєте про неї інформацію із власних джерел, то варто про це повідомити організаторів проєкту “Героїка”. Електронна пошта проєкту для зв’язку: heroic.spirit@gmail.com

Пошук на сайті, через спеціальне вікно можна здійснювати за параметрами: ім’я та прізвище.

Окрім того, до вашої уваги досить цікавий для досліджень істориків та генеалогів – “Відкритий реєстр військових”. Там в картках можна прочитати про біографічні дані, сімейний стан, подивитись фото, дізнатись про місце поховання, а також дізнатись про джерело, звідки була взята інформація.

Фото: Пробойовий курінь бригади Українських Січових стрільців біля бронепотяга “Вільна Україна”, 1919 р. Джерело: проєкт “Героїка”

Досить інформативним для розуміння історії є розділ відео зі спогадами. Теж рекомендуємо його переглянути за посиланням

Автори проєкту для зручності користування сайтом, створили цікаву інтерактивну мапу із похованнями, де поховані в світі українські вояки та пам’ятниками.

Також до уваги користувачів є розділи, які допоможуть більше дізнатись про історію України першої половини ХХ ст., а це рекомендована література та історичні мапи. 

Фото: Оркестр Команди ІІ корпусу УГА під час переходу Галицької армії на Велику Україну, Подільська губернія, 1919 р.

Особливо цінно для генеалогів є те, що в переліку літератури, доступної онлайн є багато біографічних довідників, які можуть допомогти при пошуках предків. 

Важливо, що під час генеалогічних досліджень, значимим джерелом є фото, а особливо світлини із військовими в формі, проте не завжди можна знати, форма якої армії на фото. Тому до вашої уваги на сайті є спеціальна література, яка допоможе з цим питанням розібратись, а також дати пояснення на рахунок нагород. Більше за посиланням.

Маємо надію, що інформація буде корисною і завдяки вище згаданому ресурсу, нашим читачам пощастить відшукати цінні факти про їх предків. 

Автор © Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!