Як почати досліджувати своє родине дерево? На це запитання дала грунтовну відповідь ірландський генеалог Меган Смоленяк, написавши книгу «Подорож додому: надихаючі історії, поради та стратегії для пошуку вашої сімейної історії». Меган Смоленяк – спеціаліст, яка виявила ірландське походження Барака Обами, описує відвідування свого  будинку предків як одну з небагатьох «рушійних подій життя».

Нижче ми хочемо познайомити вас з перекладом статті, адаптованої з цієї книги на сайті «National Geographic». 

Отже, ось вісім кроків, з чого варто почати свій власний шлях до предків:

 

Організуйте себе.

Перші тижні вашого пошуку, швидше за все, будуть мати рясні плоди, оскільки, як часто буває, простіше зібрати факти про близьких родичів. Щоб зберегти і організувати все, що ви знайдете, виберіть онлайн-генеалогічну базу даних, перш ніж починати дослідження.

Доступні кілька безкоштовних і платних онлайн-генеалогічних баз даних, включаючи Ancestry.com, найбільший в світі ресурс сімейної історії в Інтернеті. Оскільки передплатники Ancestry створили більше 60 мільйонів сімейних дерев, деякі з цих існуючих філій можуть виявитися корисними в вашому власному пошуку.

Порада. Щоб керувати своїм генеалогічним деревом на ходу, виберіть програму або онлайн-базу даних, в якій є мобільний додаток для користувачів, такий як Myheritage або Ancestry.com 

Полюйте за скарбами.

 

Професійні генеалоги – досвідчені детективи: вони шукають підказки, проводять дослідження і збирають дані, щоб методично розкривати таємниці і сімейні історії. І, як детективи, вони знають, що деякі з найцінніших підказок в будь-якому квеcті часто знаходяться на поверхні – вдома.

Смоленяк пропонує зосередити своє полювання на горищі, підвалі і ящиках, де можуть зберігатися фотографії, документи та особиста кореспонденція. Особливо корисні елементи з датами. Сімейні пам’ятні речі, які потрібно шукати (і фотографувати, якщо у вас немає дозволу власника взяти предмет), включають старі фотографії, військові записи, дипломи та картки звітів, і, звичайно ж, щоденники, листівки та листи.

Порада. Якщо ваше полювання передбачає пошук артефактів в будинках родичів, включіть їх в процес, якщо це можливо. Поясніть, що ви робите і чому, запросіть їх взяти участь і поважайте їх побажання щодо того, як будь-який предмет, який ви виявите, буде оброблятися, копіюватися або зберігатись.

 


Поговоріть зі своїми старшими представниками родини.

 

«Ваші старші родичі, навіть ті, хто на 20 хвилин старше вас, – це живі бібліотеки, – говорить Смоленяк. «Сімейні історії, що зберігаються в їх мозку, можуть заощадити вам багато часу по дорозі».

Навіть якщо ви чули сімейні факти – і легенди – все своє життя, насправді витрачати час на інтерв’ю з вашими старійшинами, озброєння цифровим рекордером, і конкретні питання пожвавлять вашу пам’ять і покажуть нові деталі. Крім того, якщо ви спочатку знайдете скарбницю, у вас будуть артефакти, щоб поговорити з вашими родичами. Наприклад, прохання ідентифікувати людей або місця на старих фотографіях може стати каталізатором історій.

Почніть з питань про своїх батьків, дідусів і бабусь і, якщо можливо, прабабусь і прадідусів, і за ними відкриються основоположні знання. Основна інформація, яку потрібно задати, включає повні імена батьків і імена братів і сестер, місця народження і дати народження, місця або навіть адреси сімейних будинків, національності та етнічні приналежності, професії, освіти, військова служба і де поховані родичі.

Порада. Не дозволяйте своєму прагненню збирати факти, ігноруючи базову ввічливість і повагу. Якщо родич здається нерішучим або відверто відмовляється поділитися специфікою якої-небудь події або людини, перейдіть до іншої теми. Говорячи з декількома родичами і стежачи за вашими власними дослідженнями, ви часто можете заповнювати прогалини, не засмучуючись і не відчуджуючись від кого-небудь.

 
 

Вийдіть в онлайн.

 

Це той момент, на який ви чекали – можливість, нарешті, використовувати всю інформацію, яку ви збираєте, для пошуку в Інтернеті. Нові ресурси і служби регулярно додаються на популярні сайти генеалогії, включаючи FamilySearch.org, Ancestry.com і Archives.com.

Смоленяк пропонує почати з безкоштовного некомерційного FamilySearch Мормонської церкви, найбільшої в світі генеалогічної організації. «Вони збирають записи з усього світу вже близько 100 років і оцифровують свою колекцію в десятки мільйонів записів в тиждень», – каже Смоленяк.

Перегляньте каталог генеалогічних матеріалів FamilySearch (включаючи книги, онлайн-матеріали, мікрофільми, і публікації) і зробіть безкоштовний запит, щоб переглянути документи. 

 

Пройдіть тест ДНК.

 

Великі комплекти для тестування предка ДНК, наприклад, такі як Geno 2.0 Kit від National Geographic, можуть привести вас до місць і людей, яких ви, можливо, ніколи не знайшли просто слідуючи паперовими стежками. Вчені Geno 2.0 працюють над визначенням глибокого родоводу. Хоча це не в першу чергу служба тестування генеалогії, учасники відкриють шляхи міграції своїх давніх предків, які слідують тисячі років тому, і дізнаються деталі свого коріння-предків – їх гілку на генеалогічному древі.

При виборі служби тестування ДНК спеціально для дослідження предків, знайдіть один з великою базою даних тестованих людей, а також вільне сховище зразків ДНК (в разі, якщо ви хочете замовити інший тест пізніше), а також онлайн-підтримку та навчальні посібники.

Порада. Хоча результати ДНК можуть бути корисні в ваших дослідженнях, рішення пройти тестування не слід сприймати легковажно. Тести можуть виявити таємниці сімейного батьківства і материнства, приховані вашими предками або найближчими родичами.

 

Будьте соціальними.

 

Не забудьте використовувати ваші улюблені сайти соціальних мереж, такі як Facebook. На додаток до пошуку та підключення людей, які поділяють ваші прізвища предків, шукайте місцеві організації, публічні бібліотеки та архіви, гіди і пов’язані з генеалогією послуги в рідному місті вашого предка.

«Коли я почала вивчати сімейну історію, мені довелося листуватися через листи наземною поштою та переводити їх», – каже Смоленяк. «Але тепер… ви можете знайти людей, які з регіону, де ви припускаєте, звідки прийшли ваші предки. Навіть якщо вони не пов’язані з вами, часто вони будуть корисні, і поговоріть з місцевим священиком або посадовими особами і запитайте, чи можуть вони знайти записи для вас».

Порада. Найімовірніше, ви отримаєте безкоштовну локальну допомогу від незнайомців, які поділяють ваше прізвище, якщо вони не були “обстріляні” запитами людей, які відстежують їх сімейні історії. Наприклад, Смоленяк, наполовину ірландка, наполовину східна європейка, каже, що, хоча подібні запити поширені з предками з Ірландії, дослідження в області коренів залишаються одними з новинок в більшості країн світу.

 

Керуйте своїми очікуваннями.

 

Телевізійні шоу про пошуки генеалогії знаменитостей надмірно підвищують очікування того, що кожен квест відкриє відомого (чи ганебного) предка, такого як десята прабабуся актриси Сари Джесіки Паркер, яка уникла смерті у випробуваннях салемських відьом. Для більшості людей, в тому числі знаменитостей, виявлені предки і життя, які вони провели, будуть більш мирськими.

«Більшість з нас походять від простих людей – людей, які змінили життя, яким ми можемо насолоджуватися сьогодні», – пояснює вона. «Існує чудове задоволення в розробці наших власних сімейних історій. Кожен запис, який ми знаходимо, представляє щось, здавалося б, незначне, але іноді ці події були життєвими змінами для наших предків і, отже, для нас».

 
Порада. Використовуйте історичну інформацію, яку ви зібрали, щоб написати цікаву версію вашої генеалогічної історії.

 

Продовжуйте йти.

 

 

Багато в чому подорож в місце, звідки прийшли ваші предки, буде нагородою за всю вашу важку роботу. Витрачаючи час і проводячи дослідження, прокладені через дорожні блоки і обхідні шляхи, і будучи відкритими для прийняття того, що ви відкриваєте, ви заробили цю поїздку, як ніщо інше.

«Одне з питань, які я часто отримую щодо відстеження сімейної історії, – «Скільки часу це займе?», – говорить Смоленяк. «Що ж, чим далі ти йдеш, тим більше у тебе предків, так що це може бути нескінченна гра. Це ваша особиста таємниця історії. Ви не захочете, щоб книга коли-небудь закінчувалася. Ви можете кинути своїх прапрапрадідів, але я готова посперечатися, що ви цього не зробите. Завжди є інший предок, якого варто переслідувати і ще одне місце, яке можна було б побачити.

 

До цих корисних і таких зрозумілих порад однозначно варто дослухатися, і разом з тим варто додати ще один пункт від нас – не зупиняйтеся на шляху не включивши в пошук державні архіви. Враховуючи специфіку архівної сфери нашої країни та країн ближнього зарубіжжя, де значна частина документів зберігається в неоцифрованому стані, обійтися без походів чи запитів в архіви не можливо. Тому запасайтеся терпінням і наполегливістю або/і звертайтеся до нас, допоможемо розібратися і віднайти інформацію щодо вашого генеалогічного дерева.

Джерело: www.nationalgeographic.com
Переклала: Тетяна Наконечна 

 

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!