Створення родового дерева – це тривалий і цікавий процес, який охоплює спілкування з родичами, пошук старих родинних документів і фото, роботу в державних архівах і з онлайн джерелами. Новачкам в цій справі буває досить не легко розібратись, як почати пошуки та продовжувати працювати, зіштовхнувшись з труднощами. Щоб полегшити процес самостійної побудови сімейного дерева ми вирішили зібрати для вас основні поради та найважливішу інформацію.

Про що в статті:
Як зібрати інформацію в родині: фото, документи, інтерв’ю з родичами
Збереження даних: як організувати власний родинний архів та як вибрати генеалогічну програму
Робота в державних архівах: довідники, як написати запит в архів, які найбільш інформативні документи для початку генеалогічного дослідження
Як оформити здобуту інформацію: сервіси та способи зображення
 

Розпочинати дослідження родоводу варто з розмови з старшими родичами. Під час таких бесід можна використовувати всі технічні можливості – аудіо, відео, фото – ви зробите велику послугу собі та наступним поколінням, особливо, організувавши надійне збереження та систематизацію інформації. Дані потрібно зберігати в кількох екземплярах на різних електронних носіях – жорсткий диск, флешка, в комп’ютері та онлайн – в хмарі.

Може так статись, що в родині старше вас нікого немає. Проте, поверніться до цього питання ще раз. Можливо, ви не згадали про двоюрідних тіток, дядьків, братів і сестер бабусь, дідусів? Всі вони є дуже важливим джерелом інформації і їх обов’язково потрібно опитувати. Потрібно спілкуватись з кожною людиною, яка може знати хоч щось про родину, що не знаєте ви. Не рідко такими людьми можуть бути навіть сусіди і друзі родини.
 
Старі документи і фото – зберіть їх у родичів та пошукайте у своєму будинку. Ретельно передивіться підписи до фото, зробіть копії та внесіть у програму для побудови родоводу. До речі, за переглядом сімейних альбомів з родичами стимулюються спогади і ви можете отримати нові деталі до ситуацій, про які розмовляли раніше. Найбільш повне джерело фото є в особистих сімейних архівах. В документах в обласних державних архівах зазвичай, фото не зберігаються.
 
Усі знайдені дані потрібно внести до спеціалізованої генеалогічної програми. Вони є різні і можна вибрати ту, яка вам до вподоби. Головне, щоб вона підтримувала файли Gedkom – формат, при якому можливий обмін генеалогічною інформацією. Втім, більшість програм зараз мають цей формат.
 
 

Робота в державних архівах

Часто нас запитують – хто має право шукати інформацію в архівах? Насправді, для того, щоб почати працювати у архіві вам потрібна лише початкова інформація про предків, документ, який посвідчує особу та заява на ім’я директора. З інформації – потрібно знати ім’я та прізвище предка, рік народження хоч приблизно, назву населеного пункту (та можливі попередні назви), район, область відповідно до часу, коли народився предок.
 
Починати роботу потрібно з пошуку в довідниках архіву: книгах надходжень, списках фондів архіву, каталогах, путівниках по фондах. Спочатку потрібно знайти ваш населений пункт, виписати, за які роки є документи і потім вже замовляти документи за роки, які вас цікавлять у працівників архіву в читальному залі. До речі, довідники деяких архівів ви можете знайти їхніх сайтах. Як приклад, довідники Державного архіву Черкаської області 
 
Як написати запит в архів?

Якщо ви не маєте змоги самостійно приїхати в архів, є можливість зробити запит і в такому разі архівні працівники будуть шукати потрібну інформацію для вас. Ми надаємо перевагу самостійному пошуку в архівах, запити не робимо, тому що часто зіштовхуємось з помилками і після перевірки роботи знаходимо необхідну інформацію.

При написанні запиту потрібно вказати мету пошуку, яку саме інформацію вам потрібно, ім’я вашого предка, рік та населений пункт народження, віросповідання та інші додаткові відомості. ЗРАЗОК заяви про надання архівної довідки про народження, шлюб, смерть

Документи, яким менше 75-років, зберігаються в РАЦСах, а старші 75-ти – в обласних державних архівах.  Доступ в РАЦСи набагато складніший, ніж в держ. архіви через захист персональних даних. Треба підтвердити, що ви шукаєте інформацію про ваших прямих предків. Для цього потрібно підготувати свідоцтво про народження ваше, вашого батька, діда. Якщо вони не збереглися – відновлюйте. Якщо досліджується жіноча лінія, то треба ще й свідоцтва про шлюб.
 
Які найбільш інформативні документи для початку генеалогічного дослідження
В обласних архівах варто починати пошуки з:
– Метричних книг – це церковний документ, де записувались хрещення (народження) , вінчання (одруження), поховання (смерть) людей певного населеного пункту. Вказувалось – хто, коли, де народився, хто і звідки батьки.
– Сповідальних книг (Сповідний розпис, сповідальна відомість) – щорічний обов’язковий подвірний перепис на Великдень) з вказанням причини, якщо хтось з членів родини не йшов до сповіді.
– Ревізійних казок –  акти обліку податного населення Російської імперії. Усього відбулось 10 ревізій.  У них містяться відомості про власника двору – ім’я, по батькові та прізвище, якщо таке вже існувало, соціальний стан, кількість років за минулим та триваючим переписом, а також відомості про родичів, які мешкають із ним.
 
 
Як оформити здобуту інформацію: сервіси та способи зображення 

На певному етапі вивчення родоводу виникає бажання оформити здобуту інформацію. Таким чином ви можете підбити певний підсумок роботи, отримати чудовий образ власного родового дерева таабо зробити подарунок для рідних. Це може бути родовий плакат, книга, звиток, родинний сайт.

Нас часто запитують, як правильно оформити родове дерево? Існують різні типи родинних схем, і кожна схема підбирається відповідно вашим вподобанням і тій інформації, яка у вас є, яку ви хочете винести в родинне дерево для оформлення. Бувають висхідні і низхідні схеми. Висхідна – схема, в якій інформація розміщується від нащадків до предків. Вона частіше використовується для того, щоб зібрати предків певної людини. А низхідна – коли за основу береться спільний предок і далі показаний родинний зв’язок від предка до нащадків.

Створити типову родову схему можна в генеалогічних програмах, наприклад, Family Tree Builder або в конструкторі зображень Canva. Якщо ви хочете розробити індивідуальний варіант родового плакату – рекомендуємо звернутись до дизайнера. Пройшовши довгий шлях проведення генеалогічного дослідження і, звичайно ж, сконцентрувавшись саме на здобутті інформації, радимо вам серйозно підійти і до оформлення родового дерева. Щоб воно радувало вас і ваших рідних багато років. Також не забувайте про родову книгу – кропітка робота буде вартою вкладених зусиль.

7 ідей для створення сімейного дерева

 

 

Якщо ж тема вивчення родоводу вам дуже цікава, але з різних причин вникати в тонкощі та витрачати час на вивчення власної генеалогії на глибокому рівні ви не можете, все вищеперераховане ми можемо зробити за вас. Тому звертайтесь, будемо раді допомогти!

©Тетяна Наконечна
 

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!