
Наші читачі в коментарях до попередніх публікацій та повідомленнях часто запитують, в яких джерелах можна дізнатись про заняття своїх предків. Погодьтесь, багато із вас теж цікавило, де працювали ваші прадідусі, в якій професії були фахівцями, можливо були наділені якимись талантами. Такі питання можуть виникати й тоді, коли людина сама ще не знайшла в житті своє покликання, і тому інформація про предків, підштовхне її до правильного вибору в житті.
Звідки ж розпочинати пошук інформації про предків по темі їх професій, якщо ці предки, до прикладу, жили в ХІХ ст.? Тут не зателефонуєш на роботу, не запитаєш у батьків, бо вони часто можуть просто не знати. Десятиліття, війни, репресії часто знищують таку інформації із пам’яті роду. Тому нащадкам треба пошукати по пожовклих справах в архівах і якщо доля посміхнеться, то інформацію буде знайдено.
Сьогодні хочемо поділитись знахідками із ДАВО, які повинні допомогти нашим читачам продовжувати свої пошуки та швидко орієнтуватися в архівних справах.
Досить інформативною є справа ф.3.,оп.1.,спр.4. “Статистичні відомості про чисельність і рід занять населення м. Луцька 1892-1907 рр.”. Саме тут вдалось натрапити на документ 1892 року під назвою “Список євреїв володіючих на правах власності нерухомим майном міста Луцька, а також купців 1 і 2 гільдії єврейського віросповідання”. В переліку можна спробувати відшукати родичів, які були купцями. Навіть, якщо ваші предки були не з Волині, то схожі документи можуть міститись в архівах інших регіонів. Також документ розповідає про нерухоме майно, яке було у власності родини та адресу, за якою проживали предки. Тобто завдяки знахідці можна дізнатись не лише про заняття, роботу, а й майновий стан предка. Окремий рядок в документі також вказує на віросповідання.
До слова, купецька гільдія – це форма організації безпосередньо купців. У XVIII ст. до 1-ї гільдії купців могли належати банкіри, великі купці, лікарі, аптекарі, майстри-ювеліри, а до 2-ї могли входити дрібні торговці, а також ті, хто володіли корчмою, «заїжджим двором» і також звичайні ремісники.
В ДАВО нам вдалось відшукати справу ф.46.,оп.9,спр.4915 під назвою “Список осіб Ковельського повіту, які отримали посвідчення ремісника”. Справа стосується 1920-1930-х років. У ній на польській мові можна дізнатись імена, адреси та вид ремесла чи заняття, яким займалась людина. В переліку можемо побачити: кравців, фотографів, пекарів, слюсарів, перукарів, шапкарів, гарбарів, ювелірів, бляхарів, ковалів, столярів. Якщо порівняти із сучасним переліком професій, то можна побачити, що за 100 років змінилось дуже багато.
Пишіть в коментарях про свої знахідки і про те, чи відомо вам, де працювали ваші предки, чи були вони ремісниками, чи купцями.
Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко
Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!