Кожен із нас в певний період свого життя задумується над походженням свого прізвища. Ще в дитинстві запитуємо про його історію в батьків та старших предків. З появою Інтернету, напевно кожен із нас у вікні пошуку вводив своє прізвище і шукав його походження, або людей, які теж є його носіями. Також досить цікаво глянути на однофамільців у соціальних мережах. Особливо, якщо прізвище рідкісне і малопоширине у вашому регіоні. Насправді прізвище часто може розповісти дуже багато цікавого. Це і походження, місце проживання предків, заняття, ім’я предка, від якого прізвище починає свою історію, або якусь легенду, до прикладу, якщо це козацьке прізвище, про що ми розповімо більше в наступних публікаціях.

Фото: Село на Західній Україні, поч. ХХ ст.

Сьогодні в мережі Інтернет існує багато сайтів, часто розважальних, де можна ввести назву прізвища, і нібито дізнатись його історію, але не варто всім довіряти. Все ж таки треба звертати увагу на історичні джерела та фахові дослідження. 

До прикладу, у 2020 році побачила світ монографія Анатолія Поповського під назвою “Дещиця про українські прізвища”. В книзі можна дізнатись багато фактів про українські прізвища, зокрема, про зросійщені прізвища, або пов’язані із бджільництвом. Можливо, вам пощастить там знайти свою історію прізвища. Короткий опис книги та її зміст за посиланням

Фото: Чоловік з Галичини, ХІХ ст.

Також в мережі Інтернет можна знайти багато реєстрів та мап прізвищ. Дуже цікавою є добірка прізвищ лемків. Можливо, комусь із наших читачів вона буде корисною.

До речі, вартими уваги є електронні бази прізвищ, які знаходяться в сусідній Польщі, там можна пошукати також прізвища, які були поширені на території України. До прикладу, на представленому вище сайті у вікні пошуку можна віднайти прізвища у різних воєводствах Польщі, а також території України та Білорусі. Ця база прізвищ зв’язана із метричними даними та списками військових початку ХХ ст. 

Одним варіантів походження прізвища є від зовнішності людини. Якщо у вас є підозри, що ваше прізвище має зв’язок із якимись особливостями зовнішності і ви про це хочете більше дізнатись, то радимо до прочитання статтю дослідиці Оксани Чорноус. Адже вона якраз описала класифікацію прізвищ за ознаками зовнішності. Ця публікація буде цікавою усім, хто займається генеалогією.

Фото: Гуцульські діти, 1920-ті роки.

В науковій літературі є також варті уваги дослідження, присвячені темі прізвищ за географічною ознакою. Тут варто згадати, до прикладу статтю Оксани Корпало та Дарії Мицан про прізвища українців із Східної Галичини, мотивовані власними іменами польського походження. Посилання

В наступних публікаціях продовжимо огляд цікавих джерел, які допоможуть вам більше дізнатись про історію прізвищ. Маємо надію, що вони допоможуть вам більше розкрити історію власних прізвищ. Пишіть в коментарях про власні дослідження та цінні посилання, які вдалось розшукати.

Щоб дізнатись конкретно про ваш рід, звідки походить прізвище та про перших його носіїв, можемо допомогти провівши генеалогічне дослідження через архіви.

 

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*
*

One thought on “Де шукати історію та географію походження свого прізвища?

  1. Пінязик