В сьогоднішній публікації продовжуємо знайомити наших читачів із генеалогічними документами, які можна віднайти на польському сайті під назвою «Szukaj w Archiwach» (укр. «шукай в архівах»).

Мешканці Холмщини, 1912 рік

Варто зауважити, що станом на сьогодні цей сайт має дві версії. Стара версія – https://szukajwarchiwach.pl і нова версія – https://www.szukajwarchiwach.gov.pl. Чим вони відрізняються? Як показує практика, стара версія показує більше результатів пошуку саме старих документів. Через новий сайт набагато зручніше шукати старі світлини, яких тут є вдосталь. Тому, якщо ви плануєте знайти метричні книги, до прикладу, то для зручності скористайтесь старою версією сайту.

Окрім метричних книг на сайті можна віднайти документи, які можуть більше розповісти про ваших предків, зокрема, про їх заняття, власність, де вони проживали, який займали статус в суспільстві, де проходили військову службу. Такі факти дозволять вам скласти загальні враження про життя та побут ваших рідних.

При пошуку інформації про своїх рідних з українських родин Глух, Храпко, Яцечко, Пилип, які проживали в селі Поток-Ґурни (пол. Potok Górny) Білгорайського повіту Люблінського воєводства мені вдалось віднайти цікаві документи першої половини ХХ століття.

«Список коней мешканців с. Поток-Ґурни за 1919 рік»

В документі «Список коней мешканців с. Поток-Ґурни за 1919 рік» вдалось дізнатись про те, якою кількість коней володіли мої предки. В переліку подається також список мешканців чоловічої статі (власників коней), які тоді проживали в селі.

Цінними є протоколи засідань ґміни Поток-Ґурни, адже з такого документу можна дізнатись, хто з мешканців займав, яку посаду, прізвища селян, які проблеми на той час були у мешканців того чи іншого населеного пункту. Якщо вам пощастить, то дізнаєтесь більше про своїх предків, якщо вони теж будуть згадані в такому протоколі.

Протокол засідань ґміни с. Поток-Ґурни, 1921 р.

 Ще однією групою документів, які вдалось знайти, були ті, що пов’язані із школою та вчителями. Документи мали назву «Листування про шкільні справи та вчителів с. Поток-Ґурни». В офіційній кореспонденції можна зустріти інформацію про вчителів, які працювали в селі у міжвоєнний період, дізнатись чи серед прізвищ не зустрічаються родинні.

Дуже пощастило мені у випадку знахідки документу під назвою «Список мешканців – перелік нерухомості, ґміна Поток-Ґурни 1921 р.». З цього писемного джерела можна було дізнатись, прізвища місцевих мешканців, хто володів якою кількістю нерухомості, в якому селі проживав та іншу статистичну інформацію. Подібні списки є і по інших населених пунктах, і постійно додаються в базу сайту.

Списки власників нерухомості із ґміни с. Поток-Ґурни 1921 року

Цікавим є документ присвячений ветеранам війни 1863 року, які проживають на території ґміна Поток-Ґурни.

Для того, щоб дізнатись чи займалась моя родина сільським господарством, я скористалась переглядом документу під назвою «Рільництво. Список родин с. Поток-Ґурни, які займаються рільництвом за 1919 рік».

Населенні пункти та мешканці Холмщини, 1912 р.

Відомо, що в роки Першої світової війни значна кількість населення була евакуйована до східних губерній Російської імперії. Після закінчення війни, впродовж 1918-1919 років родини повертались до своїх домівок. Списки таких родин теж можна віднайти також на сайті «Szukaj w Archiwach». Мені пощастило, і вдалось зустріти документ про родини із села Поток-Ґурни, що повернулись із Росії. Подібні документи можна зустріти і по інших населених пунктах України та Польщі.

Той, хто займається дослідженням свого роду, або пошуком інформації на Карту поляка, знає про цінність такого виду документів як «Списки виборців». Так от на цьому сайті вони також є в електронному варіанті. До прикладу, мені пощастило натрапити на такі списки за 1920 рік. Мова йде про списки виборців, які можуть голосувати на зібраннях ґміни Поток-Ґурни. База таких списків весь час оновлюється.

Населенні пункти та мешканці Холмщини, 1912 р.

З першою частиною публікації можете ознайомитись перейшовши за посиланням: «Генеалогічні документи на сайті «Szukaj w Archiwach» (ч.1)

©Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

4 thoughts on “Генеалогічні документи на сайті «Szukaj w Archiwach» (ч.2)

 1. Вітаю, дуже цікава інформація!
  Підкажіть, будь-ласка, скільки коштуватимуть Ваші послуги з дослідження сімейних коренів?
  Моя мама покійна, народилася в с. Бусовно, під Холмом.
  Знаю, що її прапрадід був війтом в Бялій Подлясці.
  Чи могла б язвернутися до Вас і замовити послугу дослідити родовід по мамі і скільки б це коштувало?

  Дякую Вам на відповіді завчасно,
  з повагою,
  Катерина

  • Доброго дня
   Дякую!
   Відповіла на пошту

 2. В мене прадід Храпко Онуфрій з Potok Gorny може ми родичі?

  • Доброго дня, все можливо. В мене прапрабабуся Меланія (Меланка) Храпко. Імена батьків поки не знаю. Шукаю. Додайте мене в друзі на фб. Поспілкуємось.

Comments are closed.