З кожним днем серед українців зростає популярність на вивчення свого родоводу. Для когось це чудове хобі, яке дозволяє краще пізнати себе через призму дослідження доль, характерів та занять своїх предків. Хтось досліджує, бо має мету знайти якусь необхідну інформацію для підтвердження зв’язків із родичами, національності, бо, до прикладу, планує емігрувати до США, Німеччини, Польщі, Чехії чи Ізраїлю. Є інші випадки, коли людина дуже мало знає про своїх предків, бо були втрачені зв’язки, вони рано померли, емігрували, були репресовані, тому «білі плями» на історію роду, не дають спокою і вимагають пошуків. Останній варіант якраз був мій.

Заявка на посвідчення особи, 1937 р.

 

Мій дідусь по татовій лінії належить до української родини, яка проживала на Холмщині. Про цю мою родину, ще кілька років тому я знала вкрай мало, окрім історії дідуся та його родини, яка була переселена в роки Другої світової війни із села Горішній Потік Білгорайського повіту Люблінського воєводства.

Зрозуміло, що під час переселення значна кількість родинних документів, світлин було втрачено. Окрім того дідусь по лінії холмщаків помер у 1960-х, коли ще тато був малою дитиною, тому якісь дані про предків тато якщо і чув, то забув.

З часом в інтернеті почали з’являтись відскановані метричні документи і я вирішила спробувати пошукати метричні записи по Холмщині. Знання польської та адміністративного поділу мені допомогло втрапити на польський сайт під назвою «Szukaj w Archiwach» (шукай в архівах)

Саме тут вдалось розшукати метричні книги необхідного мені регіону. На сайті вдалось виявити кілька десятків метричних книг села Горішній Потік (пол. Potok Górny), які відносяться до ХІХ-ХХ ст. Завдяки знахідкам у чудово збережених метричних книгах мені вдалось знайти вісім записів про родину Яцечко і знайти предків свого дідуся до його прапрадідусів. Скани на свій комп’ютер можна зберігати безкоштовно у добрій якості. За посиланням можна побачити як виглядає метрична книга, доступна для перегляду.

За кілька років роботи із сайтом я побачила, що його база постійно оновлюється, з’являються нові документи. При пошуку необхідної інформації потрібно обов’язково зліва вказувати, що шукати фото та скани, якщо це не зробити, то система покаже і порожні папки, пошук серед яких необхідного займе багато часу.

Окрім метричних книг на сайті також є багато груп різних документів, які можуть бути корисні українцям, коли вони шукають інформацію про предків. Досить цінною є база світлин, зокрема, з Волині, Тернопільщини, Львівщини та інших областей, здебільшого західних.

Кілька документів із сайту викликали неабиякий інтерес і можливо будуть цікаві нашим читачам. Перший, це інвентар міста Дубно за 1723 рік. Цей документ є цінним тим, що окрім вказаних вулиць, передмість, маємо також по вуличний список мешканців міста Дубно (сьогодні це Рівненська область). Звісно, що на сайті є інвентарі інших міст та сіл України.

Інвентар міста Дубно, 1723 р.

Звісно, що на сайті є інвентарі інших міст та сіл України. До прикладу, вводимо в графі пошуку слово «Inwentarz» на польській мові й натрапляємо на перелік мешканців села Вільськ, тоді ще міста, на Житомирщині за 1600 рік.

Інвентар міста Вільська, 1600 р.

Велику кількість документів на сайті становлять документи, що ідентифікують особу. Їх можна знайти через пошук, якщо ввести в вікно пошуку слова «Dowód osobisty». Мені так вдалось розшукати документи своїх рідних. Найбільше документів цього типу тут відносяться до міжвоєнного періоду. Це можуть бути різні особові картки, які особа заповнювала з метою отримання документів, чи хотіла кудись виїхати, чи йшла на роботу. Найбільше таких документів на сайті стосуються тогочасних Волинського, Тернопільського, Львівського воєводств.

В наступних публікаціях продовжимо огляд сайтів, які можуть стати корисними при генеалогічних дослідженнях.

Вдалих пошуків.

©Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!