Однією із причин вивчення родоводу часто називають пошук дворянських чи шляхетських коренів. Часто після підтвердження цього факту користувачі малюють чи роздруковують собі родинний герб і пишаються знахідкою в розмовах із друзями та знайомими. Це нормальний процес. Адже досліджуючи рід, кожен хоче знайти якісь позитивні моменти в біографії предків, які б додали впевненості нам і мотивували стати кращими.

Фото: Патент на підтвердження шляхетства, Волинська губернія, 1802 року.

Вивчаючи історію роду, треба бути готовими до того, що прийдеться багато вчитись нового і часто звертатись до наукової літератури. Адже якщо ви не історик за освітою, то поринувши у генеалогічні пошуки зіштовхнетесь із новими поняттями, термінами та документами, не говоримо вже про важливість володіння іноземними мовами. Також певну складність викликає і те, що давні документи написані різними почерками, не завжди розбірливими. Тут вже як пощастить. 

Сьогодні хочемо вас познайомити із цікавою знахідкою, яка може бути корисною для читачів, які хочуть віднайти шляхетське походження своїх предків, які проживали на території України. Часто підтверджуючі документи можуть знаходитись і за межами України, до прикладу, в польських архівах.

Фото: Волинська губернія на мапі на 1911 року.

В колекції польського сайту “Szukaj w archiwach”, про збірки якого ми вже розповідали в попередніх публікаціях, вдалось віднайти документ, який датується 29 грудня 1802 року. Він має порядковий номер №2841. Його назва “Патент Волинської губернії на підтвердження шляхетського походження Філіпа Чайковського”. Документ у дуже гарному розширенні. Його верх прикрашають герби тогочасних повітів Волинської губернії. В документі вказано, що батьком Філіпа Чайковського є Францішек Чайковський гербу Гриф. Виданий документ в місті Житомирі. Документ про підтвердження шляхетства підписали члени Шляхетського зібрання Волинської губернії.

Документ вдалось відшукати в збірці під назвою: Збір шляхетських та військових патентів, дипломів”. Колекція поповнюється і можливо буде корисна нашим читачам. Вона охоплює періоди 1764-1948 рр. Оригінали цих документів знаходяться в фондах державного архіву міста Пйотркув-Трибунальський в Польщі.  

Про діяльність шляхетських зібрань, ми вже розповідали в одній із попередніх публікацій

Віктор Долецький “Зникаюче дрібне дворянство Правобережної України чи загадка чиншової шляхти” 

Фото: Шляхтич з Волині, ХІХ ст.

В процесі пошуків вдалось також натрапити на збірку документів 1807-1820 рр., які служили підтвердженням шляхетського походження графа Людвіка Чолханського гербу Сас із Волинської губернії. Тут серед інших документів є “Список службового статусу Людвіка Юзефа Чолханського”, витяг постанови Кам’янецького земельного суду щодо родини Чолханських, яка підтверджує, що родина отримала шляхетський патент у 1807 р. і була внесена до книги дворянства Волинського намісництва. 

Бажаємо нашим читачам вдалих пошуків і цікавих знахідок, які допоможуть краще пізнати свій рід. 

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!