Досліджувати родинну історію – дуже відповідально і почесно. В час інформаційних технологій, відкритих архівів та можливостей пошуку немає причин відкладати цю справу на потім. Якщо ви особисто не маєте на це часу та досвіду, то довірте цю справу професіоналам. А поки, пропонуємо познайомитись із цікавим та інформативним інтернет-джерелом, яке може стати вам в пригоді.

Експозиція музею “Polin”, Варшава, Польща.

Відомо, що інколи в музеї можна віднайти більше важливої інформації для історії роду, ніж в архіві. Часто в фондах музеїв знаходяться особисті документи, метричні книги, родинні фото. Тому недооцінювати музеї як скарбниці генеалогічної інформації не можна. Проте сьогодні розкажемо не про українські музеї, які зможемо відвідувати після карантину, а про польські. Адже часто за кордоном, як показує досвід, теж можна дуже багато відшукати інформації, яка стосується України.

Варшавський музей “Полін” радимо обов’язково відвідати. Адже окрім багатого на документи та фото архіву, там ви зможете побачити вражаючу експозицію, яка тісно пов’язана з історичними періодами. 

У 2016 році музей “Полін” було визнано найкращим музеєм Європи. І це не випадково. Адже експозиція, артефакти, подача, справді вражають та залишають враження на довго.

Експозиція музею “Polin”, Варшава, Польща

Якщо говорити про меседж та ідею музею, то це є музей історії польських євреїв. Проте, не лише про Польщу, а й про Україну, зокрема, такі регіони як Волинь, Поділля та Галичина можна знайти багато.

Коли завітаєте до Варшави, то при виборі екскурсії обирайте цей музей, якщо цікавитесь родинною історією. Тут ви зможете побачити багато цікавих зразків документів, мап, фото, які подані для гостей музею із використанням сучасних технологій. Цікаво буде як дорослим, так і дітям. Екскурсії автоматизовані кількома мовами. 

Вражає і сама будівля музею, яка охоплює величезну площу. Здається, щоб краще вивчити музей треба кілька днів, а якщо ви плануєте ще й попрацювати з його архівом, то ще більше. 

Лучани на фото із архіву музею «Polin», 1920-ті роки

Чим музей може стати цікавим для дослідника родоводу? По-перше, тут можна знайти персональні документи, фото. По-друге, через музей можна з’ясувати, чи не шукав хтось ці документи до вас і можливо навіть знайти родичів. 

В музеї є документи, що стосуються гетто, які були, до прикладу в Луцьку, Ковелі або Львові. Також є база інформації про людей, які перебували в таборах періоду Другої світової війни. 

Працівники луцького шпиталю, фото із архіву музею «Polin», 1930-ті роки

Якщо ви не маєте змоги потрапити зараз до музею, то можете шукати інформацію через Інтернет. Нижче пропонуємо посилання та приклади пошуку. Шукайте на англійській та польській мовах. Також варто зауважити, що фонди музею постійно поповнюються. До прикладу, в 2019 році в музеї з’явилась раніше невідома колекція світлин часів Другої світової війни, де є фото з українських міст також. До музею вона потрапила із приватного архіву. Невдовзі вона буде оцифрована та доступна для користувачів. 

Посилання на сайт музею “Polin”  

Посилання на архів музею “Polin”

Приклад пошуку. Посилання на документи, де згадується слово “Ukraina”

Приклад пошуку. Посилання на документи, де згадується слово “Lwow”

 

Вдалих і продуктивних вам пошуків!

©Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!