Сьогодні хочемо розповісти нашим читачам про цікавий український проект, за допомогою якого можна віднайти згадки про своїх предків у пресі.

Оголошення про пошук людей, 1942 р.

На початку трішки історії про сам проект. Він носить назву “LIBRARIA”. Його організатором є компанія “Архівні інформаційні системи”. Також до реалізації проекту залучені українські бібліотеки, архіви, музеї та дослідницькі установи.  

Головним меседжем проекту є оцифровка української періодики і відкритий доступ до неї читачів із усього світу. Ресурс існує уже вісім років. 

Станом на сьогодні учасникам проекту вдалось опрацювати близько 400 видань не лише на українській, а й німецькій, польській та інших мовах. Хронологічно представлені видання охоплюють час від початку ХХ ст. до 1950-х років.

Для зручності користувачів на сайті проекту існує текстовий пошук. Ви його можете спробувати за посиланням.

Можна шукати прізвища, населенні пункти, назви підприємств чи історичні дати. Окрім того, коли ви отримуєте результат на заданий пошук, то він має два формати, один із яких текстовий. Тобто ви можете скопіювати текст і далі його вивчати та опрацьовувати. Можна сказати, що розробники добре постаралися, щоб спростити користувачам життя. 

Передбачено кілька варіантів пошуку тексту. Зокрема, із запропонованого списку, ви можете обрати якесь окреме видання, і шукати не в усіх файлах, а лише в ньому. Це зручно, адже економить час. 

Окрім того на сайті можна вибрати місце видання, а також мову преси. Такі налаштування можуть бути корисні для дослідників преси різного періоду, адже завдяки цьому можна собі зручно виставити налаштування. 

Луцький замок із газети “Наше життя”, 1947 р.

Спеціально для наших читачів ми згенерували кілька пошуків, які можуть бути корисні, а також цим покажемо, як працює сам сайт проекту.

Видання Волинської області

Видання Вінницької області

Видання Львівської області

Видання Рівненської області

Видання Тернопільської області

Крім того  уся представлена преса на сайті проекту посортована по відповідних розділах, що дуже допомагає при пошуку. До прикладу, тут є такі розділи, як “Єврейська міжвоєнна періодика Галичини, Волині та Буковини”, “Міжвоєнна преса Буковини”, “Радянські газети 1920-х років”.

Мені особливо імпонує, що на сайті можна шукати також зображення людей та місцевостей. Ось до прикладу результати пошуку слова “Луцьк”

Якщо у вас виникли питання по проекту, про який ми сьогодні розповіли, то просимо вас користуватись Посиланням на контакти проекту, для зручності.

Досить цінними в тогочасній пресі є розділи, де люди розшукували своїх родичів, з якими втратили контакт в роки війни. Часто в таких оголошеннях можна знайти знайомі населені пункти та прізвища.

Бажаємо нашим читачам гарних та вдалих пошуків.

©Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!