В одному із польських архівів пощастило відшукати колекцію генеалогічних документів, які стосуються території України. Мова йде про вірменській метричні книги. Усі документи є онлайн у доброму розширенні. Доступні для скачування.

Фото: Сторінка із книги шлюбів вірменського храму, м. Станіслав, 1700-ті роки.

Хронологічно документи охоплюють період із 1700 до 1950-х років. Там можна відшукати записи про народження, шлюби, смерть та заповіти. 

Документи поділені на шість серій:

Серія 1: Вірменсько-католицька парафія у Чернівцях. Документи 1861-1932 рр.

Серія 2: Вірменсько-католицька парафія в Городенці. Документи 1707-1945 рр.

Серія 3: Вірменсько-католицька парафія в Кутах. Документи 1779-1953 рр.

Серія 4: Вірменсько-католицька парафія у Лисцю. Документи 1917-1942 рр.

Серія 5: Вірменсько-католицька парафія у Станіславові. Документи 1700-1945 рр.

Серія 6: Вірменсько-католицька парафія в Тисмениці. Документи 1773-1922 р.

Фото: Місто Станіслав (тепер Івано-Франківськ), вул. Вірменська, 1910 р.

З історії відомо, що на території України вірмени селились вже в XIV столітті. Часто в містах біля біля торгових шляхів. Найдавніші відомості про присутність вірмен походять зі Львова, Володимира-Волинського, Луцька, Кам’янця-Подільського. 

До речі, цікавим фактом є те, що перші вірменські метрики з’явились у місті Львові. Сталось це у 1636 році. Після того, як львівський вірменський архієпископ Нікогос Тороеянц заключив унію із Римом. Ця перша та важлива метрика збереглась до сьогодні. Її можна переглянути в Бібліотеці ордену Мхітаристів у місті Відні в Австрії. Найдавніші вірменські метрики хрещених дітей датуються 1636-1733 рр.

Фото: Львів, вул. Вірменська, 1928 р.

Український історик та археограф Ярослав Дашкевич в одній із своїх публікацій розповідає про вірменські метричні книги на території України в період ХVІІ-ХVІІІ ст. Він згадує такі населенні пункти, як: Бережани, Жванець, Золочів, Кам’янець-Подільський, Львів, Могилів-Подільський, Снятин, Станиславів, Тисменицю та ін. Дослідник подає цінну інформацію, де саме і по яких роках зберігаються вірменські метричні книги. Більше за посиланням 

У середині ХІХ століття до складу Вірменської католицької архієпархії у Львові входило 10 парафій. Свого часу архівні матеріали, які презентуємо сьогодні, зберігались у парафіяльних відділеннях та парафіяльних архівах. Після Другої світової війни справи були доставлені на територію нинішньої Польщі. Спочатку вони зберігались у двох новостворених парафіях у Гданську та Глівіцах, а з 2006 року вони перебувають у фондах Архіву польських вірмен, яким керує Фонд культури та спадщини польських вірмен із центром у Варшаві.

Фото: Дзвіниця Вірменського собору у Львові, 1925 р.

Представлені документи написані на чотирьох мовах: латинській, польській, німецькій та вірменській. Посилання на документи

Бажаємо успішних пошуків. 

 

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!