Однією із популярних сфер примінення генеалогії є пошук документів для підтвердження польської національності для Карти поляка. Так як багато людей звертаються для отримання цієї послуги, в 2015 році ми вирішили займатися підтвердженням національності і через суд – в тому випадку, коли документів з архіву недостатньо. Однак, нещодавно, проаналізувавши статистику судових рішень, ми почали спостерігати негативну динаміку. З причин, незалежних від нас, ми вирішили призупинити надання цієї послуги. Наш юрист і за сумісництвом керівник юридичного департаменту МКП “Вегос” Ольга Щербакова докладно розповідає про ці зміни в матеріалі нижче. Зауважимо, що пошук документів через архіви для підтвердження національності здійснюємо так само, як і раніше.
 

Згідно з Законом України «Про національні меншини в Україні», громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність; примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

…Відповідно до пп. 2.13., 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011р. № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

 

Попередньо ми відмітили, що за останній період кількість звернень громадян до Відділу реєстрації актів цивільного стану щодо зміни національності стрімко зросла. Адже при спробі отримати Карту Поляка у Заявника збільшуються шанси у таких випадках, як наявність документів, що підтверджують польську національність одного дідуся (бабусі) чи, наприклад, прапрадідуся та прапрабабусі разом. Отримати такі документи можна було в архівах. А внести зміни щодо національності до актових записів – у РАЦСі.

Щоб замовити дану послугу необхідно було надати пакет документів, які фіксують в собі факт польського походження та документи, які підтверджують родинні зв’язки між Заявником та його пращуром.
 
Наступними кроками були:
– складання заяви до РАЦСу;
– складання заяви до суду та отримання рішення суду.
Також, дана послуга включала супровід та надання консультаційних послуг юриста в процесі проходження даної процедури.
 
Яка різниця між судом загальної юрисдикції та адміністративним судом?
Адміністративний суд керується адміністративним правом, яке регулює правовідносини за участю головним чином державних і муніципальних органів влади. Найчастіше – пов’язані із здійсненням відповідними структурами різних повноважень. Наприклад, зі збору податків, надання соціальної підтримки громадян, розподілу бюджетних коштів. Адміністративне право також регулює відносини всередині державних і муніципальних органів влади – за участю посадових осіб відповідних органів.
 

У порядку цивільного судочинства суди загальної юрисдикції розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин. Також суд розглядає спори, що виникають з інших правовідносин, якщо розгляд таких справ не віднесено законом до інших правил судочинства.

Отже, справи про оскарження рішень РАЦСу відносяться до компетенції адміністративних судів. А справи про встановлення факту польської національності або встановлення факту неправильності записів в акті цивільного стану підлягають розгляду в судах загальної юрисдикції.
 

Наш Центр відслідкував, що на момент запровадження послуги судова практика в названих справах була досить неоднозначною. А, отже, це давало можливість суду задовільнити або ж відмовити у задоволенні позовної заяви. Зрозуміло, що РАЦС та кожна із судових установ могла винести своє рішення і впливати на нього ми не могли. Кожна ситуація досить індивідуальна, а отже потребувала детального вивчення і нетипового підходу.

 

Раніше ми надавали цю послугу, оскільки спирались на неоднозначну судову практику. Тобто, вона була як позитивна в плані винесених судами рішень, так і негативна. Окрім того, позивачі з метою доведення належності позивача або ж його близького родича до тієї чи іншої національності зверталися як до судів загальної юрисдикції, так і до адміністративних судів. У зв’язку з певною правовою невизначеністю позицій судів вищих ланок суди розглядали такі справи. Проте орієнтовно з 2017 року всі справи про встановлення національності отримують відмову навіть у відкритті провадження. Суд загальної юрисдикції не розглядає їх або ж відмовляє.
 
Адміністративний суд виносить негативні рішення, спираючись на те, що Заявник надає замало доказів. Надати більше доказів зазвичай Заявники не в змозі, оскільки відповідні документи просто відсутні в місцевих архівах (знищені, або ж не збереглися). Тож проаналізувавши динаміку позитивних та негативних рішень станом на початок 2018 року, ми призупинили надання даної послуги.
 
Рішення суду також може бути негативним з огляду на таке:

Питання зміни національності не відносяться до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, так як Указом Президента України від 27.01.1999р. № 70/90 «Про зміни та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Президента України» втратив чинність та був відмінений Указ Президента України від 31.12.1991р. «Про порядок зміни громадянами України національності».

Якщо особа використала своє право згідно вищезгаданого Указу Президента України змінити національність, і це можна підтвердити витягом з форми №1 РС УДМС України, то в такому випадку можна подати заяву до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання про зміну національності батьків в актовому запису про народження.

…Якщо ж особа не використала можливості змінити національність під час дії Указу Президента України з 1991 по 1999 роки, то на сьогоднішній день втрачена можливість підтвердити її національність, а також вирішувати питання про її зміну в записі акту про народження, так як паспорт громадянина України не передбачає внесення в цей документ відомостей про національність. (Постанова Верховної Ради України від 02.09.1993р. за № 3423 – ХІІ «Про затвердження нової редакції Положення про паспорт громадянина України»).

 
Також якщо, наприклад, позивачі скористались своїм формальним правом оскарження до суду відмови РАЦСу у внесенні змін до актового запису для вирішення зовсім іншого питання – відновлення національності, оскільки таке право було задеклароване ст. 11 Закону  України «Про національні меншини», але механізм самого відновлення відсутній, адже  Указ Президента України від 31.12.1991р. № 24 «Про порядок зміни громадянами України  національності» втратив чинність на підставі Указу Президента № 70/99 від 27.01.1999р., та строк звернення до суду іншої юрисдикції пропущено, то провадження буде відкрито. Проте суд відмовить у задоволенні заяви у зв’язку зі
спливом позовної давності, про що заявить у суді працівник РАЦСу.
 
З огляду на те, що звернення до суду, в більшості випадків, було останньою дією для того, щоб скористатись правом отримати Карту поляка ми пропонуємо не опускати руки і, звернути увагу – чи дійсно всі варіанти пошуку документів в архівах ви використали? Якщо маєте сумніви або ви хотіли б отримати кваліфіковану допомогу – запрошуємо звернутись до нас. Описавши ситуацію та надавши фотокопії документів, які ви маєте на пошту prashhur.zakaz@gmail.com ми оцінимо, на скільки перспективний  подальший пошук. І якщо, хочаб невеликі шанси позитивного результату є – їх потрібно використати.
 
Підготували – Ольга Щербакова і Анна Коваль
 
P.S. Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр
Якщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо

15 thoughts on “Зміна національності через суд: призупиняємо надання послуги

 1. Добрый день, подскажите пожалуйста как быть в такой ситуации. В свидетельстве рождения моего дедушки в графе родителей национальность не указана. У дедушки был родной брат, в его свидетельстве рождения национальность родителей записана «поляки»
  У моего отца мой дедушка в свидетельстве рождения записан «украинец» , как и в моем свидетельстве рождения мой отец записан «украинец» .
  Как мне доказать польские корни? Нужно ли доказывать что-то через суд?
  Спасибо большое за ответ

  • Доброго дня. Документу брата дідуся має бути достатньо, звертатись в суд не потрібно.

 2. Добрый день!
  Получила Карту Поляка. Могу ли я на основании Карты Поляка изменить свою национальнось, с украинки на полька, в свидетельстве о рождении моего сына? И куда мне нужно обращаться ?
  И второй вопрос, могу ли я изменить в своем свидетельстве о рождении национальность моей матери на полька на основании документа с указанием , что ее отец-поляк? Мамы уже нет в живых.

 3. Добрый день, пожалуйста подскажите, нужно ли обращаться в суд в такой ситуации. Мой дедушка был поляком, но единственный документ, где указана его национальность – это свидетельство о рождении его дочери (моей родной тёти), в свидетельстве о рождении моей матери графа национальность родителей отсутствует. Могу ли я с этим документом получить карту поляка, или нужно через суд устанавливать моё родство с дедушкой. Каких-либо документов, принадлежащих именно дедушке (св-ва о рождении, браке и т.п.) с указанием его национальности не сохранилось. Спасибо.

  • Доброго дня, ні, не потрібно, достатньо буде показати ваш родинний зв’язок з дідусем

 4. Доброго дня.
  Підкажіть будь ласка, а чи є на даний час сталою судова практика, як наприклад за таким рішенням суду – справа №819/1035/18.
  Бо як видно з судового реєстру, відповідач (орган РАЦС) навіть не оскаржив у апеляційному порядку таке рішення.
  Дуже дякую.

  • Доброго дня. Дякую за запитання. Не відслідковували цей момент останнім часом, на жаль, не скажу

 5. Здравствуйте. Подскажите пожалуйста, если есть справка с архива свидетельства о рождении двоюродного деда, где указана его и его родителей обоих национальность поляки, но утеряно свидетельство о рождении бабушки. Думали подавать в суд, чтобы доказать родство с братом бабушки, но говорят нужен юридический факт, нормативно правовой акт. Так ли это? И где его взять?

  • Доброго дня. Документ можна шукати через державний архів. Напишіть нам на пошту prashhur.zakaz@gmail.com спробуємо розібратись

 6. Доброго дня.У мене дуже цікава ситуація виникла з місцевою бюрократією РАКСУ. У мене все в порядку з документом що посвідчує національність мами де вказано що вона полька.В моєму свідоцтві про народження пише національність мами, є документ про шлюб моїх батьків де вказано національність мами. Був момент коли не міг найти свого свідоцтва про народження і вирішив що я його загубив.Але згодом коли виписав нове, потім знайшлось і старе свідоцтво.Але йдем далі. Я жахнувся. коли в новому свідоцтві не було вказано національність батьків.Виявляється що ми всі тепер новими указами без “роду племені”.Добре ідем далі,питаю в РАКСІ.Якщо в моєму новому свідоцтві нема національності батьків, де я можу отримати документ про національність батьків.Вони мені– ми можем зробити витяг окремим документом.Добре– попросив витяг у них.Окремо дали витяг про батька де вказано національність і навіть не вказано дату його народження.Окремо дали витяг про маму і тут шок. Та основа,заради чого я роблю витяг,національність мами не вказано.І кажуть що по закону не пишуть національність мами. Я просто в шоці. Чи дійсно є такий закон що національність мами не писати,чи я мав справу з тупими впертими і не компетентними робітниками РАКСУ. Я в принципі міг би заспокоїтись і користуватись старими документами. Але у мене є брат і кілька племінників які теж хочуть окремо від мене мати такі відомості, тому мати окремі документи де вказані національність мами є дуже важливими. Яким чином я можу забовязати РАКС видати такий документ. І тепер для мене стає очевидним на скільки є важливим моє старе свідоцтво про народження в якому вказано національність моїх батьків. Тепер друге питання. Моє старе посвідчення є дійсним чи анульованим, якщо РАКС в звязку втратою виписав нове яким я не можу вже скористатись для підтверження національності батьків.?

  • Дякую за коментар.
   “Якщо в моєму новому свідоцтві нема національності батьків, де я можу отримати документ про національність батьків.”Швидше працівники РАЦСу дали іншу форму,у повному витязі з актового запису має зазначатись національність Ваших батьків.

   “…Окремо дали витяг про батька де вказано національність і навіть не вказано дату його народження.Окремо дали витяг про маму…”ви просили витяг з актового запису про шлюб?

   На жаль, працівники РАЦСу не зрозуміли Ваш запит,тому в результаті ви не отримали потрібних фактів у документах на які розраховували.Щоб отримати документ, де вказана національність Ваших батьків Вам ,швидше,знову потрібно звернутись в РАЦС до працівників і попросити той формуляр, при заповненні якого ви отримаєте офіційні документи(витяги ,де буде вказана національність).
   “Моє старе посвідчення є дійсним чи анульованим, якщо РАКС в звязку втратою виписав нове яким я не можу вже скористатись для підтверження національності батьків.”Ви можете користуватись своїм оригінальним свідоцтвом.

 7. Добрый день! Есть ли у Вас возможность смена национальности по немецкой линии? Имеется; СОР матери где родитель мать – немка, информация об отце отсутствует. СОР моего брата где мать – немка. Есть справки о реабилитации бабушки и матери, а так же архивная справка о репрессии по национальному признаку на бабушку. В моём СОР мать записана русская. ЗАГС признал что это ошибка , есть официальное письмо. Подали в Суд Мариуполе. Судья отказал в признании юридического факта , так посчитал , что просьба об изменении национальности моей матери в моём СОРе и последующие изменения моей национальности по матери уже в СОРах моих детейсть безосновательны. Можете ли Вы что то разъяснить по этому поводу. Сами из Донецка, актовые книги находятся в Донецке. Интересует правомерно ли судья отказал в признании юридического факта.

  • Станом на сьогодні нами було призупинено надання послуги- зміна національності через суд.
   Я рекомендую знайти юристів(людей,які переглянуть Ваші документи) та проконсультують стосовно зібраних фактів,чи достатньо їх вам.

 8. Доброго дня. Двоюрідна тітка є полькою, на сьогодні, вона ще жива і готова підтвердити в суді, що її батько і мій дід були братами та відповідно мали польську національність. В 1943 році мого двоюрідного діда забрали до концлагеру, в якому він пробув приблизно 3 роки. В цей час мого діда разом з родиною ( матірю) переселила з с.Замх, Білгородського повіту, Люблінського воєвудства до м Токмак, Запорізької області ( документи по переселенню ще чекаю з архіву). Архівну довідку щодо переселення родини отримала у Державному архіві Львівської області. Також в довідці вказано, що було залишено майно( житловий будинок 96 м3, господарські будівлі 2, криниця, 7 га землі, а також вказано, що залишене майно було вартістю 3809. Натомість у мого діда в паспорті зазначено громадянство: українець. На сьогодні є запрошенням у гості до мого двоюрідного діда до Бєлгорода, Польща видане 29.08.1991 року для мого батька( в запрошенні вказано племінника).Є документ, який засвідчує,, що мій двоюрідний дід є поляком, відповідно його дочка також є полькою.В свідоцтві про народження мого діда вказано, що він народився у с.Зам, Білгородського повіту, Люблінвського воєвудства, також у паспорті закордонному СССР, вказано, що він народився в Польщі. На сьогодні подала чекаю на свідоцтво про народження діда у Польщі, а також свідоцтво про шлюб моєї прабабці з прадідом. Які в даній ситуації були б найкращі наступні кроки? Та чи варто звертатись у суд і якщо так, то які орієнтовно кошти? Дякую.

  • 1.Згідно закону “Про Карту Поляка”, нащадки, предки яких були переселені, і мають відповідну довідку,не можуть претендувати на КП.
   2.Однією з умови її отримання є запис про національність “поляк”,”полька”. На жаль, не у всіх документах її вказували. Наприклад,в Україні, почали вести такі записи з 1920-х років.
   3.З нашої практики, ми звертались до суду,коли один з прапредків (прадідусь чи прабабуся),був записаний поляком,тобто,мати підстави потрібно,зараз ми уже не працюємо в даному напрямку з тієї причини,що в більшості випадків суди відмовляють.

   Єд уже багато нюансів у Вашій справі,і для того аби я могла Вам надати рекомендації,або ж детальніще відповісти на питання ,набирайте+380937996897

Comments are closed.