Вже не раз в наших публікаціях ми розповідали про те, де можна віднайти метричні книги, які є цінним джерелом для дослідження історії роду. Часто так буває, що в місцевому архіві немає книги необхідного року і вона може бути в архіві сусідньої області, краєзнавчому музеї, приватній колекції або бібліотеці чи РАЦСІ.

Фото: Мешканці Слобожанщини, поч. ХХ ст.

Сьогодні хочемо поділитись корисними посиланнями та результатами пошуків українських генеалогів-дослідників, які розшукали метричні книги в фондах різних державних установ.

В першому посиланні до вашої уваги повний перелік метричних книг, які зберігаються в у Львівській науковій бібліотеці Стефаника, Львівській картинній галереї та Львівському історичному музеї. Файл подано у форматі doc. Документ сформував Микола Дзюбинський і виклав його у вільне користування в групі UaGenealogy, про яку ми вже раніше розповідали. 

Кому буде цікавий цей документ? До прикладу, у фондах Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника є метричні книги таких населених пунктів:

– Тернопільської області: Звиняч, Цвітова, Швейків, Купичинці, Вовчани, Вербів, Пилатківці, Заліщики, Зарубинці, Скалат, Тернопіль, Дедеркали;

– Львівської області: Містокови, Рогізно, В’язова, Крехів, Голубиця, Струпків, Воля Задеревацька, Жовтанці, Гринів, Ковиничі, Галевичівка, Любині, Свидник, Турка, Устя, Шоломия, Демня, Комарно; 

– Волинської області: Черемошня. 

– Івано-Франківської області: Галич. 

Фото: Нижнє Покуття. З колекції Івана Гончара, поч. ХХ ст.

І це лише частина назв населених пунктів, документи, яких можна віднайти. 

Варта уваги колекція метричних документів у Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г.Возницького. Серед населених пунктів тут є представлена Львівщина, зокрема, Корсів, Шпиколоси, Заболотці, Підлисся, Лановичі, Жужель.

У фондах КЗ ЛОР «Львівський історичний музей» є метричні документи таких населених пунктів Львівщини, як: Новий Яр, Вацевичі, Стара Сіль.

Досить цінну добірку в питанні виявлення місцезнаходження метричних книг зробив генеалог Сергій Фазульянов. Він створив онлайн мапу під назвою “Метричні книги Харківської губернії в ДРАЦС”. Метрики охоплюють період 1873-1920 рр. 

Фото: Жінки з Львівщини, 1920-ті рр.

У коментарі до дослідження Сергій Фазульянов прокоментував, що метричні книги з мапи охоплюють не тільки територію Зміївського, Куп’янського, Харківського, Ізюмського, Валківського та Вовчанського повітів і м. Харкова, а також кілька сіл Білгородського повіту Курської губернії і терену Луганської  (Куп’янський повіт) та Донецької областей (Ізюмський повіт). 

Якби такі дослідження були по всіх регіонах України, то шукати документи було б значно легше, можливо в майбутньому з’явиться якась уніфікована база.

В наступних публікаціях будемо продовжувати ділитись знахідками по темі метричних книг. Діліться в коментарях своїми знахідками.

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!