Знайти світлини з України столітньої давнини є справжньою рідкістю, особливо цінні для істориків, краєзнавців та етнографів фото ХІХ ст. Адже в ті часи фотографія була не така поширена, тому фотографувати людей могли часто під час етнографічних експедицій дослідники із столиці, в яких була гарна техніка. Часто таких людей сприймали за чужинців, лякались їх зовнішнього вигляду і ніяк не бажали фотографуватись. Або якщо такі фото виходили, то на них вкрай рідко можна побачити посмішки, а лише підозрілі погляди. Це не від того, що українці не посміхались в ХІХ ст., а просто перші фотоапарати з усією своєю складністю викликали багато запитань у тих, хто їх бачив вперше.  

Молоді дівчата в святкових віночках

Для генеалогії та дослідження роду старі фото є досить цінним джерелом, адже коли знаходиш фото у фотоальбомі, то воно може розповісти про багато фактів із життя родича. По-перше, його фізичні дані, друге – професію, заняття, службу, третє – приблизно вік, четверте – місце проживання, проїзду, тимчасового перебування і тд. Головне при дослідження звертати увагу на деталі. Інколи варто звернутись і до фахівця, чи поділитись таким фото на форумах, де можуть допомогти фахівці. Якщо ж ви, до прикладу знайшли фото предків у вишитому одязі, то сама вишивка може допомогти зрозуміти, з якого регіону були ваші предки. Часто в пригоді, розпізнати цей факт допомагають фото із етнографічних експедицій. Адже, коли дослідник приїздив в якесь село і робив десятки фото, то ці фото можуть допомогти узагальнити такі речі, до прикладу, як одяг, стиль зав’язування головних уборів і багато іншого.                      

Сьогодні маємо для перегляду унікальну знахідку фото із колекції етнографа Миколи Могилянського. Усі кадри були зроблені в селах тогочасної Чернігівської губернії. Вік фото вражає, адже кадри датуються періодом 1897-1908 рр.

Розповімо трішки про самого дослідника. Він в ті часи був уже відомим антропологом, етнографом в Чернігові. До слова, на фото є багато кадрів, де сфотографовані селяни досить зблизька, це напевно було зроблено для подальших антропологічних досліджень.

В своїх дослідженнях український науковець використовував досвід здобутий під час навчання в Парижі, де він вкінці 1890-х років здобував оствіту в знаній антропологічній школі.

На ярмарку, продають прялки, Чернігівщина

На жаль, оригінали таких цінних для історії України світлин сьогодні зберігаються за межами України, а саме в колекції музею “Кунсткамера” РАН. У виданнях етнографічного характеру можна зустріти зменшені копії фото із колекції Миколи Могилянського. Проте, маючи доступ до оригіналів звісно можна було краще дослідити ці фото, на яких добре видно одяг, традиційну вишивку, місцеву архітектуру та заняття мешканців.

Діти молодшого шкільного віку на Чернігівщині

Це сталось через те, що Микола Могилянський, перебуваючи в експедиції на Чернігівщині, працював спочатку у Музеї антропології АН, а потім завідувачем відділу етнографії Російського музею. Досить цікавою є подальша доля дослідника. Відомо, що у 1918 р. Павло Скоропадський призначив його послом України у Франції, але цю посаду Могилянському не довелось обійняти через різні політичні події. Наступні роки свого життя він працював викладачем у вишах Сорбони та Парижу. Могила Могилянського у Празі недавно була знищена, бо ніхто не оплачував оренди. До нашого часу, лише збереглись безцінні фото з експедиції Чернігівщиною.

Чернігівське село.

Забудова села на Чернігівщині

Ярмарок на Чернігівщині.

Діти молодшого шкільного віку на Чернігівщині

Ярмарок на Чернігівщині

Ярмарок на Чернігівщині


Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!