Кожен із тих, хто досліджує свій рід має заповітну мрію – знайти фото чи зображення своїх предків. Завдяки такій знахідці можна зрозуміти, на кого із пращурів ви схожі найбільше. Від кого дістався колір очей, волосся, посмішка та статура. Проте віднайти фото, до прикладу, столітньої давнини не так просто. Часто світлини могли бути втрачені в роки війн, пожеж, переселення, репресій, біженства. Залишається лише вдивлятись в дзеркало та в обличчя родичів та шукати спільні риси. 

Проте у кожного із нас, все ж є можливість колись натрапити на фото предків у колекціях музеїв, архівів чи аукціонів. Для цього треба бути уважнішим і час від часу моніторити онлайн ресурси, які містять старі фото з України. Нижче, ми розповімо про цікаві ресурси, які можуть в цьому допомогти, а також покажемо цінні знахідки.

Мешканки із села Березна Воля, 1912 р.

Досить інформативними є фото із етнографічних експедицій, які відбувались на території України в ХІХ – першій половині ХХ ст. На жаль, багато фото із таких подорожей територією нашої держави зберігаються в архівах та музеях сусідніх країн. Хоча становлять велику цінність для дослідників та звичайних українців, які вивчають свій рід. 

Досить цікавою є колекція фото 1912 року, які були зроблені під час експедиції Поліссям Ісааком Сєрбовим. На фото дослідника можна побачити мешканців містечок та сіл півночі сучасних Волинської та Рівненської областей. Ще однією особливістю цих фото, є те, що на більшості із них фотограф робив написи, а це імена, прізвища та вік людей, які зображені на фото. Тому є можливість, що хтось із сучасних мешканців України побачить на світлині своїх предків. Недавно литовська бібліотека виклала у вільний доступ ці фото з України. Варто сказати, що багато там і подібних світлин із Білорусі. Завдяки тому, що автор вказує вік людей на фото, можемо зрозуміти, як виглядали українці з Полісся у різному віці. 

До прикладу, на фото із села Березна Воля 1912 року бачимо трьох жінок. Зліва на право автор підписав, що тут зображені: Одарка Свищук – 50 років, Агапка Кундик – 30 років, Арина Кухь – 30 років. Варто сказати, що тоді село Березна Воля було в складі Пінського повіту Мінської області. Зараз це село в Любешівському районі Волинської області.

Мешканки із села Морочне, 1912 р.

На другій світлині із колекції І. Сєрбова бачимо мешканок села Морочне Пінського повіту. Зараз це село в складі Зарічненського району Рівненської області. Автор підписав дівчат на фото, як Єва Войтович – 20 років та Улена Багно – 32 роки. Декого із селян фотограф знімкував кілька разів. На третьому фото бачимо Єву Войтович уже із меншими сестричками, імена яких автор вже не вказує. На четвертому фото зображена Улена Багно із дітками, імен яких теж не вказано. Проте є цікавий підпис “американка”. Хотілось би знати, що він означає?

Посилання на фото Ісаака Сєрбова

Не менш пізнавальними є світлини із етнографічної подорожі Україною фотографа Самійла Дудіна. Вони були зроблені у 1894 році. Колекція нараховує близько 600 світлин. Фотограф мандрував Київщиною, Полтавщиною та Херсонщиною. Йому вдалось зробити цінні фото будинків, інтер’єрів, і що важливо самих мешканців. Тут правда немає підписів, хто зображений, але часто є вказаний вік людей. Ці фото вражають, адже показують, яким не простим було життя звичайних селян  в тій частині нашої держави, особливо фото із Херсонщини.

Більше фото за посиланням

Дівчина, 16 років, Київщина, 1894 р.

 

 

В наступних публікаціях продовжимо розповідати про цінні інформаційні ресурси для пошуку інформації про предків.

Автор ©Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!