На даний момент в Україні, у зв’язку із пандемією Covid 19 продовжується карантин, який триватиме до 28 лютого 2021 року. Через це в архівах України діють особливі умови в читальних залах, які історики, дослідники та краєзнавці мають врахувати перед походом в архів.

Перш за все треба розуміти, що кількість користувачів в читальних залах обмежена, в залежності від площі залу. До прикладу, у волинському архіві одночасно можуть працювати 7 осіб, а в рівненському в одному корпусі – 8, а в другому не більше – 3, в житомирському – до 6 осіб.

Зображення: Дерево роду німецького герцога Людвіга І Побожного, XVI ст.

Також робота в читальному залі проводиться лише за попереднім записом, який здійснюється за допомогою електронної пошти, а деяких архівах і за допомогою телефонного зв’язку.  В будь-якому випадку, ви маєте отримати згоду від працівників архіву, що час вашої роботи в архіві підтвердили. 

Для роботи з документами, в читальному залі, до прикладу Волинського державного архіву у м. Луцьку користувачам потрібно буде, перед кожним походом в архів заповнити чотири документа: реєстраційна форма, декларація, заява користувача та замовлення. 

Зразки документів в розділі “організаційні вимоги на сторінці Державного архіву Волинської області”.

Також варто вважати, що графік роботи між архівами може відрізнятись. До прикладу, читальний зал івано-франківського архіву  розпочав роботу із 25 січня, волинського – 26 січня, дніпропетровський – 1 лютого, житомирський – 2 лютого. На сторінці Державного архіву Запорізької області станом на 16 лютого знаходиться оголошення, що особистий прийом громадян призупинений до окремого розпорядження. Схожа ситуація із Державним архівом Закарпатської області, там також графік роботи читального залу ще в очікуванні. 

Фото: Державний архів Херсонської області.

Умови карантину диктують нові умови перегляду справ. Перебуваючи в архіві, кожен має мати захисну маску (респіратор) та гумові рукавички, без них, у читальний зал вас просто не допустять. При вході в архів вас буде чекати температурний скрінінг. 

Кожні дві години, в читальних залах архівів здійснюють 15-хвилинне провітрювання, необхідне для безпеки користувачів. 

Саме тому, плануючи свою роботу в читальних залах архівів України, врахуйте наші поради і також обов’язково, не полінуйтесь зайдіть на сайт архіву, в якому маєте шукати. Адже, як бачимо, умови, графіки трішки відрізняються в кожному архіві. Це вбереже вас від помилок і допоможе ефективно шукати, не витрачаючи час на оформлення дозвільних документів. 

Посилання на сайти архівів України.

Бажаємо нашим читачам вдалих пошуків і гарних знахідок.

Автор © Тетяна Яцечко-Блаженко


  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!