Сьогодні в час нових технологій, з кожним днем з’являється багато нових можливостей та форм для дослідження родоводу, якими так і хочеться скористатись. Однією із таких новинок, яка набирає популярності останні кілька років є тест ДНК на етнічну приналежність. Таке собі поєднання генетики та історії.

Мапа етнічного походження по результатах тесту від Myheritage

Станом на зараз в Інтернеті, зокрема, в Youtybe можна натрапити на сотні відеороликів, в яких розповідають про свої враження від результатів тесту, а також повну послідовність дій, для тих, хто не знає з чого почати. Проте можна тисячу разів дивитись, але такі речі треба робити самому, адже в кожного свій власний результат. 

З чого варто розпочати?

Спершу треба зареєструватись на сайті Myheritage і через он-лайн форму замовити тест. Ціна в залежності від знижок та акцій може коливатись від 49 до 79 у.о. Найкраще купувати напередодні Різдва чи Великодня, тоді бувають найбільші знижки. Також може бути безкоштовна доставка, якщо замовити кілька тестів одночасно.

Рекомендую, взагалі переходити до теми теста ДНК, коли вже є якісь напрацювання із родоводу. Адже результат може вас здивувати і не будете знати за що хапатись. Проте, коли вже будете мати за спиною якісь дані, отримані самотужки, чи з допомогою професіоналів, то будете краще розуміти. що саме означають відсотки на мапі світу, яка з’явиться у вашому особистому кабінеті на сайті.

Про те як робити сам тест можна до прикладу в цьому відео за посиланням: SHOCKING DNA TEST RESULTS! | MyHeritage DNA Kit

Що дасть вам результат? І що з ним робити далі?

В будь-якому випадку результат вас однозначно здивує, будьте певні. Перш за все ви отримаєте повний перелік етнічних груп до яких належите. Ці групи будуть поділені по регіонах, наприклад: Східна Європа, Північна та Західна Європа, Африка та інші. В свою чергу кожен із цих регіонів буде містити список етнічностей чи то етнічних груп. На сайті присутні ці дві назви.
Ось як у випадку Східна Європа може складатися із Балтії та Балкан.

У розділі «Етнічності у світі» ви зможете прочитати про найбільші етнічності в кожній країні, а також країни з найбільшим відсотком для кожної етнічності, що базуються на даних користувачів MyHeritage DNA. Цей розділ є цікавим з точки зору етнології та історії. Він може бути гарною наочністю, щоб більше розповісти дітям про народи світу.

Результати тесту ДНК на етнічну приналежність у вашому особистому кабінеті щодня оновлюються. Мова йде не про етнічності, вони сталі після отримання результату і вже не змінюються, а про ДНК збіги. На сайті можна відслідкувати ДНК збіги по країнах, потім відсортувати найближчих родичів, останні оновлення. Також є можливість переглянути інформацію, якщо вона не закрита по особах, з якими у вас спільні ДНК. До цієї інформації відносять прізвища, або дані про хромосомах. Але таку інформацію треба читати з фахівцем, бо відразу її не зрозумієш.

Якщо програма знайшла вам по результатах тестів родичів, то ви можете написати їм листа.Цінністю такого тесту є те, що часто в роки війни, еміграцій українці покидали свої рідні землі, інколи зв’язки з родиною втрачались, з’являлись нові покоління і здавалось шансів об’єднати кілька гілок одного роду немає. Проте завдяки такому тесту ДНК є шанс, що родичі із різних частин світу знайдуть один одного, звичайно якщо зроблять тест.

По кожному збігу в базі ви зможете побачити, в якій країні живе людина, чи є у вашому родинному дереві спільні прізвища (якщо ця інформація відкрита), спільні ДНК, спільні сегменти, найбільші сегменти, останні два це вже генетика.

 

Виробники тесту не зупинились на досягнутому і придумали наступний етап. Із отриманих результатів можна завдяки проведенню нового дослідження дізнатись більше про спадкові хвороби. Функція має назву «Дізнайтеся особливості здоров’я». Розробники пропонують оновити свій набір для тесту, і отримати 27 деталізованих звітів про здоров’я, що базуються на зразку ДНК. В наступних публікаціях ми розповімо і про цей тест більше.

Якщо ви сумніваєтесь, чи робити вам тест, для початку можете прочитати про численні історії успіху, які об’єднали родини. Такі історії є дуже пізнавальні навіть з досвіду дослідження свого роду, бо може вам пощастить і ви натрапите на схожу історію, як вашу. Переглянути їх можна за посиланням: Myheritage 

Чи задоволена я своїм результатом тесту? Що мені це дало?

Свій тест ДНК я вирішила зробити маючи вже певні напрацювання по дереву роду, а це 6-8 поколінь по різних лініях. Розселення моїх найближчих предків (бабусі та дідусі) охоплювало ареал Великої Волині (Рівненська та Хмельницька область) та Холмщина (Польща). В процесі пошуків у архівах я знайшла литовську, польську лінію, підозрювала, що можуть бути інші. Мій результат мене не дуже здивував: Східна Європа – 81%, Північна та Західна Європа – 16,5 європейка та 2,4% – євреї ашкеназі. В принципі неочікуваними були 16,5 % пов’язаних із Скандинавією, а так результат був підтверджений інформацією із архівів. По базі ДНК видало більше 2000 далеких родичів, деякі навіть написали листи і ми спілкуємось. Пошуки тривають і цікаві відкриття ще попереду.

©Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укрЯкщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!