Наші читачі в коментарях до попередніх публікацій часто запитують, в яких документах в архіві можна дізнатись інформацію про предків, окрім метричних книг, сповідальних відомостей та списків виборців, адже про всі вищезгадані документи ми вже розповідали нашим читачам. 

Зображення: Запис про Цезаре Розаліні в “Списках мешканців міста Луцька”.

Переглядаючи описи архівних справ нашу увагу привернули документи періоду Першої світової війни (1914-1918), які мають назву “Списки мешканців міста…”. В нашому випадку, візьмемо за приклад місто Луцьк. 

Для перегляду обрали справи, які відносяться до 1916 та 1917 років. Відомо, що в ДАВО у місті Луцьку є також дуже цікаві списки мешканців міст та сіл періоду Другої світової війни, про них розповімо в наступних публікаціях.

Зображення: Склад сім’ї, в списку мешканців міста Луцька за 1917 р.

В документі “Списки мешканців м. Луцька за 1916 рік” (ф.3.оп.1.спр.1585) бачимо списки мешканців міста, сформовані не як склад сім’ї. Тут вказано, ймовірно, особу на яку записано нерухомість. Імена подані по-різному. Перший варіант, повністю, тут є прізвище, ім’я та по-батькові або прізвище та ім’я, а в третьому випадку прізвище і один або два ініціали. Поряд із іменем є порядковий номер та адреса, за якою проживає мешканець. Списки подані на російській мові.

Зображення: Легендарний власник луцької цукерні – італієць Цезаре Розаліні.

В цій справі нам пощастило натрапила на запис про знаного італійця, власника цукерні в Луцьку – Цезаре Феліксовича Розаліні. Про нього на Волині знають досі, часто згадують в публікаціях та екскурсіях містом, особливо на сучасній вулиці Лесі Українки. Адже відомо, що Цезаре Розаліні свого часу проживав за адресою вулиця Шосейна, тепер це вул. Лесі Українки. Так, от в “Списках мешканців м. Луцька за 1916 рік” біля імені Ц. Розаліні записано, що в його будинку проживало 13 “душ”. Імен на жаль не подано. Тому можемо лише ️здогадуватись це всі члени родини Розаліні? Чи з сусідами? Чи з працівниками? 

Зображення: Тістечко-розалінка за рецептом Цезаре Розаліні.

Сьогодні в Луцьку нащадки знаного італійця Розаліні вже не проживають. Немає знаку і про його цукерню. Лише в одному із закладів міста досі готують тістечка-розалінки за столітнім рецептом Цезаре Розаліні.

Далі для порівняння візьмемо справу з такою ж назвою, але вже 1917 року. Хоч назви і однакові, проте формат запису інший. 

В справі “Список мешканців міста Луцька” (Ф.3.Оп.1.Спр.1588)  бачимо склад сімей, але це не всі мешканці міста, а якась його частина. Цінним є те, що зазначено вік дружин та дітей, але чомусь відсутній вік голови сімейства. Документи відносяться до колекції Луцької міської управи. Фото в таких справах немає. Вони нагадують реєстри. В наступних публікаціях продовжимо розповідати про документи, які можуть бути цінними при пошуках інформації про предків.

Джерело фото документів: Державний архів Волинської області.

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!